Wojna z bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920 – wystawa IPN w II LO

lubartowiak.com.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Wojna z bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920 – wystawa IPN w II LO


„Jedynie czyn ma znaczenie. Najlepsze chęci pozostają bez skutku, o ile nie pociągają za sobą następstw praktycznych”Józef Piłsudski

W obchody Święta Niepodległości wpisuje się wystawa „Wojna z bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920” opracowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie. Do 29 listopada uczniowie II LO będą brali udział w lekcjach tematycznych przygotowanych przez nauczycieli historii.

Dnia 11 listopada 1918 roku dobiegła końca I wojna światowa. Przyniosła ona Polakom odrodzenie niepodległego państwa, chociaż w dniu jej zakończenia kształt terytorialny Polski pozostawał niewiadomą. W tym momencie w granicach Rzeczypospolitej znajdowały się tylko obszary byłego Królestwa Polskiego i Galicji Zachodniej. O pozostałe ziemie trzeba było stoczyć walkę dyplomatyczną lub zbrojną.

11 listopada – to dopiero początek zmagań o suwerenną Ojczyznę. Z punktu widzenia niepodległości Polski bardzo istotnym zagadnieniem w relacjach ze wschodnim sąsiadem było ustalenie przebiegu granicy wschodniej. Niestety Rosja była negatywnie ustosunkowana do odradzającej się po 123 latach Rzeczypospolitej. Przywódca bolszewików-Lenin-nie ukrywał, iż „interes socjalizmu stoi znacznie wyżej od zasady samostanowienia narodów”.

Wojna polsko-bolszewicka nie była tylko lokalnym konfliktem zbrojnym w Europie Środkowo-Wschodniej, ale także starciem dwóch odmiennych cywilizacji. Polska stanęła na straży kultury europejskiej z jej dorobkiem demokracji, wolności i tolerancji przeciwko bolszewickiejtyranii, terrorowi i zniewoleniu. Do walki przystąpił cały naród, przedstawiciele wszystkich grup społecznych i zawodowych, młodzież szkolna i akademicka, nauczyciele, literaci, weterani, robotnicy. Rzeczpospolitą w walce wsparły głównie Francja i Węgry orazochotnicy z różnych państw zachodnich. Wielu przywódców państw przyjęło postawę obojętną,a choćby wrogą wobec Polski, nie dostrzegając zagrożenia, jakie niosła Armia Czerwona.

Bitwa w okolicach Warszawy odwróciła losy wojny. Wojsko Polskie przejęło inicjatywę,przeszło do ofensywy i walk pościgowych, po czym odrzuciło Armię Czerwoną z powrotem daleko na wschód. Niepodległość państwa polskiego została ocalona.

Uczniowie,oglądając wystawę zapoznali się z wieloma dokumentami, fotografiami oraz relacjami uczestników wojny polsko-bolszewickiej.

Wystawę zorganizowała Barbara Kukier.

II LO

Idź do oryginalnego materiału