Wraz z początkiem roku szkolnego w mediach społecznościowych pojawił się screen z podręcznika do religii dla trzecioklasistów szkoły podstawowej. Zaznaczono w nim zdanie: „Wolę umrzeć, niż zgrzeszyć”. Rzeczywiście, przytoczone stwierdzenie w nim się znajduje. W artykule przedstawiamy cały kontekst przytaczanego cytatu.
Prawda
Więcej o naszym systemie oceniania:Wolę umrzeć, niż zgrzeszyć
Zdjęcie z kontrowersyjnym stwierdzeniem pojawiło się m.in. na Twitterze, Facebooku oraz Wykopie. Jednym z najpopularniejszych postów był wpis aktywistki Ewy Błaszczyk, który udostępniono ponad 1,5 tysiąca razy.
Sprawdziliśmy w księgarni, iż omawiane zdjęcie rzeczywiście pochodzi z podręcznika do religii dla klasy 3 szkoły podstawowej „Jezu, czekamy na Ciebie”. Komentowane stwierdzenie ze zdjęcia znajduje się na 8. stronie książki. Tytuł tego rozdziału brzmi: „Święty Dominik Savio naszym przewodnikiem”. Podobne zdanie przywołano również na stronie 55., gdzie pojawia się jako wypowiedź Dominika. Kim był Dominik Savio?
Św. Dominik Savio
Dominik Savio urodził się w 1842 roku we Włoszech w okolicach Turynu. Pierwszą komunię świętą przyjął w wieku 12 lat. Wtedy też podjął widoczne na zdjęciu cztery postanowienia. W tym czasie został przyjęty przez Jana Bosko, założyciela zgromadzenia Salezjanów, do oratorium na Valdocco w Turynie. Savio zmarł w 1857 roku na chorobę płuc miesiąc przed swoimi 15. urodzinami. Jest patronem dzieci i młodzieży, ministrantów, kobiet w ciąży oraz małżeństw starających się o potomstwo.
Przytaczany cytat wzbudzał kontrowersje jeszcze przed wakacjami. Portal OK! Kołobrzeg opisał sprawę kartki, która wisiała w kościele przy ul. Jedności Narodowej w Kołobrzegu.
Do tej sprawy odniósł się na portalu WP Parenting Igor Wiśniewski, psycholog dziecięcy:
Widzę tu krzywdzącą nieadekwatność przekazu do wieku dzieci. Tak radykalne podejście do negatywnych zachowań może prowadzić do wykształcenia błędnych schematów poznawczych, a to z kolei do autodestrukcji, samoukarania.
Jako psycholog mam przed oczami dziecięce załamanie nerwowe, bo przecież w książeczkach czy materiałach przygotowujących do rachunku sumienia pojawia się cały zestaw grzechów dziecięcych typu: „nie słuchałem mamy i taty”, „miałem nieczyste myśli” itd. Co musi czuć dziecko, które słyszy, iż lepiej, żeby umarło niż popełniało takie grzechy? Poczucie winy jest odczuciem szczególnie zagrażającym rozwojowi tożsamości.
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy ks. Wojciecha Ziębę, proboszcza Parafii NMP Częstochowskiej w Archidiecezji Wrocławskiej.
Podsumowanie
Prawdą jest, iż zdanie „Wolę umrzeć, niż zgrzeszyć” znajduje się w podręczniku do religii dla uczniów klasy trzeciej szkoły podstawowej. Pochodzi z wypowiedzi 12-letniego Dominika Savio żyjącego w połowie XIX wieku. Opisywane stwierdzenie może budzić kontrowersje, dlatego bardzo ważne jest, by komentować je w określonym kontekście.
Źródła
TraditionalCatholic.net: The Life of Dominic Savio
OK! Kołobrzeg: Kościół do dzieci: „Wolę raczej umrzeć niż zgrzeszyć”. Rodzice reagują
WP Parenting: Kontrowersyjna kartka w kościele. “Wolę raczej umrzeć niż zgrzeszyć”