W piątek w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie zorganizowano obchody o zasięgu powiatowym poświęcone 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozpoczęła je uroczysta sesja Rady Powiatu Koneckiego, dokonano nadania imienia szkolnej auli, a następnie przybyli obejrzeli część artystyczną, przygotowaną przez miejscową młodzież.
–„Wniosek był od pani dyrektor szkoły, zaproponowała taką sesję nadzwyczajną z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszyscy wyrazili zgodę i tutaj jesteśmy […] Każda promocja naszej gminy i jedynej tutaj szkoły ponadpodstawowej to euforia i szacunek” – mówił nam Grzegorz Jóźwik, przewodniczący Rady Powiatu Koneckiego.
W uroczystej sesji udział wzięło tylko 9 radnych. Obecni byli także dyrektorzy szkół i placówek edukacyjnych, dla których organem prowadzącym jest powiat konecki. W trakcie spotkania historyk Marian Wikiera wygłosił prelekcję pt. „Ludzie i budowle” – opowiadał on o osobach, które wybitnie przyczyniły się do tego, iż w tej chwili żyjemy w wolnym kraju oraz o obiektach w regionie, które są pamiątkami po czasach walki o niepodległość.
Następnie dokonano nadania imienia auli, w której odbywała się sesja. Pomieszczenie będzie nazwane imieniem Józefa Grota, partyzanta pochodzącego z Janowa w gminie Stąporków. Grot zginął w sierpniu 1920 roku w bitwie pod Radzyminem –„Józef Grot to mieszkaniec Stąporkowa, harcerz, gimnazjalista. Dla uczniów naszej szkoły jest symbolem poświęcenia i odwagi. Myślę, iż to ma wymiar edukacyjny, by mówić o tym jak ważne jest poświęcenie dla ojczyzny” – tłumaczy Anna Misiowiec, dyrektor ZSP w Stąporkowie.
Ostatnim aktem niepodległościowego spotkania w Stąporkowie była uroczysta akademia przygotowana przez młodzież pod kierunkiem miejscowych nauczycieli pn. „Wolność – to jedno: Polska”. Tuż przed nią głos zabrał starosta konecki Grzegorz Piec –„Nie byłoby odzyskania niepodległości, gdyby nie walka Polaków przez te 123 lata pod zaborami. Nic nie jest dane raz na zawsze. Gdyby nie Kościuszko, Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, nie byłoby odzyskania niepodległości. Przez te 106 lat, które upłynęło od tamtego czasu zobaczcie jak wiele się wydarzyło – bitwa bolszewicka, II wojna światowa, walka z okupantem niemieckim, sowieckim, komunizmem. My Polacy ciągle musimy walczyć. Pamiętajcie i tu zwracam się do młodych ludzi, którzy za parę lat wkroczą w dorosłość: Polacy są wspaniałym, dumnym, walecznym narodem, który przez te wszystkie lata nie pozwolił sobie nic narzucić. Myślę, iż jeżeli dojdzie do takiej chwili, iż ktoś nam będzie chciał coś narzucać to znów podniesiemy się, chwycimy za broń i będziemy bronić Polski” – przemawiał włodarz.
We wstępie do akademii prelekcję dotyczącą Józefa Grota wygłosił jeszcze Marian Wikiera.
Potem obejrzeliśmy wytańczonego poloneza, usłyszeliśmy patriotyczne pieśni oraz fragmenty prozy.
Akademii wysłuchiwali między innymi: starosta konecki Grzegorz Piec, członkowie zarządu Dariusz Banasik, Wojciech Owczarek, Danuta Leśniewicz, przewodniczący Powiatowej Rady Grzegorz Jóźwik, burmistrz Stąporkowa Jarosław Młodawski i przewodniczący Rady Miejskiej Kamil Zieliński.
Przedstawiciele władzy powiatowej nie wykluczają, iż w przyszłości podobne uroczyste sesje oraz patriotyczne akademie będą tworzone w kolejnych szkołach ponadpodstawowych naszego regionu.
Zdjęcia: