Wolontariusze z ośmiu państw poznają historię Auschwitz z nowej perspektywy

oswiecimonline.pl 1 miesiąc temu

4 wolontariuszy z 8 państw wzięło udział w stacjonarnej Akademii Wolontariusza w Muzeum Auschwitz. Pomagali w projekcie archiwalnym, odkrywając historie więźniów. Przeczytaj, jak ich praca wpływa na pamięć o Auschwitz!

Wolontariusze Akademii Wolontariusza podczas pracy nad projektem w Archiwum Muzeum Auschwitz, odkrywając historie więźniów obozu.

Międzynarodowa Akademia Wolontariusza w Muzeum Auschwitz: Odkrywanie Historii Więźniów

14 osób z Australii, Grecji, Łotwy, Polski, Portugalii, Stanów Zjednoczonych, Węgier i Wielkiej Brytanii wzięło udział w Akademii Wolontariusza w Muzeum Auschwitz. Projekt organizowany przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Archiwum Muzeum po raz pierwszy odbył się w formie stacjonarnej, spotykając się z dużym zainteresowaniem. Uczestnicy byli jedną z pierwszych grup, które skorzystały z otwartego właśnie hostelu Muzeum, znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Miejsca Pamięci.

– W poprzednich latach Akademia odbywała się w trybie zdalnym. Okazało się, iż pierwsza edycja, w której zaprosiliśmy wolontariuszy i wolontariuszki do Muzeum, przyciągnęła znacznie więcej chętnych, niż mogliśmy przyjąć. Dlatego zdecydowaliśmy się na rozszerzenie planowanej grupy uczestników – powiedziała Katarzyna Marcak, kierująca w MCEAH Wolontariatem i Praktykami.

Międzynarodowi Wolontariusze w Muzeum Auschwitz: kooperacja i Nauka

Od 28 września do 5 października wolontariusze pomagali w realizacji projektu „Przywrócenie tożsamości deportowanych i więzionych w KL Auschwitz” prowadzonego w Archiwum przez Sekcję Analiz i Informacji Archiwalnej. Ich zadaniem było wprowadzanie danych oraz indeksowanie jednej z częściowo zrekonstruowanych list transportowych, a mianowicie listy 750 więźniów przeniesionych 25 sierpnia 1944 r. z KL Auschwitz do KL Neuengamme.

– Na zakończenie uczestnicy zostali poproszeni o przygotowanie krótkiej prezentacji o wybranej przez siebie osobie, z której dokumentami pracowali. Niezwykle poruszające było to, iż z podstawowych danych znajdujących się w poobozowych dokumentach, uczestnikom projektu udało się złożyć rozbudowane biogramy konkretnych ludzi więzionych w obozie Auschwitz – podkreśliła Katarzyna Marcak.

Praca Archiwalna na Rzecz Przywrócenia Tożsamości Więźniów Auschwitz

Uczestnicy Akademii pracowali nad projektem mającym na celu przywrócenie tożsamości osób deportowanych i więzionych w Auschwitz. Dzięki ich zaangażowaniu i pracy udało się odtworzyć i zrekonstruować historie więźniów, dając im nie tylko imiona i nazwiska, ale także możliwość opowiedzenia ich losów.

– Wolontariat przy bazie danych transportu Neuengamme otworzył mi oczy na wiele aspektów historii Auschwitz, z których nie zdawałam sobie sprawy. Zdobyłam umiejętności, które będę mogła wykorzystywać na co dzień w swojej pracy naukowej – powiedziała Veronika Kuroli, jedna z uczestniczek.

Doświadczenia Wolontariuszy: Jak Akademia Zmienia Spojrzenie na Historię

– Uczestnictwo w Akademii było ważnym doświadczeniem na kilku poziomach. Umożliwiło mi poznanie historii Holokaustu i pracy muzealnej od ekspertów w swoich dziedzinach. To połączenie doświadczeń, którego nie da się powtórzyć w żadnej sali wykładowej – powiedział Allen Christopher Rosso, student historii z Uniwersytetu Villanova w Stanach Zjednoczonych.

Podczas Akademii uczestnicy nie tylko pracowali nad projektem archiwalnym, ale także mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat funkcjonowania niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz oraz poznać pracę różnych działów Muzeum, takich jak Archiwum, Zbiory czy Pracownie Konserwatorskie.

Nowy Hostel dla Wolontariuszy Muzeum Auschwitz: Komfortowe Miejsce Pracy

Uczestnicy Akademii Wolontariusza byli jedną z pierwszych grup, która mogła skorzystać z nowego hostelu Muzeum. To miejsce nie tylko oferuje nocleg w bezpośrednim sąsiedztwie Miejsca Pamięci, ale także przestrzeń do pracy w grupach, co jest niezwykle istotne w kontekście przyszłych projektów MCEAH.

Hostel będzie służył głównie wolontariuszom i uczestnikom projektów edukacyjnych prowadzonych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, wspierając ich w misji przywracania pamięci o ofiarach nazistowskiego terroru.

Idź do oryginalnego materiału