Poznań przygotowuje się do kolejnego emocjonującego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP). Sztab Ławica, będący głównym organizatorem wydarzenia, zapowiada wiele zróżnicowanych atrakcji. Wśród nich: koncerty, licytacje oraz warsztaty, by zjednoczyć społeczność w imię szczytnego celu.
Sztab Ławica, odpowiedzialny za organizację finału WOŚP w Poznaniu działa na rzecz zintegrowania społeczności już od wielu lat. Wspólnie z organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami, artystami, medykami oraz zaangażowaną młodzieżą starają się uczynić każdy finał coraz bardziej spektakularnym i zróżnicowanym wydarzeniem.
32. Finał WOŚP odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To tu można przyjść na koncerty, spektakle, licytacje na żywo, warsztaty, a także inne wydarzenia, które pomogą pozyskać pieniądze na zakup sprzętu pulmonologicznego.
– Zbliżająca się niedziela przyniesie wiele emocji i wydarzeń. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie tylko dostarczy euforia mieszkańcom, ale także zbierze pieniądze na szczytny cel. Dlatego już teraz zachęcam wszystkich do aktywnego udziału, przede wszystkim poprzez wsparcie elektronicznych zbiórek i \udział w aukcjach. Każda wpłata jest ważna i przyczynia się do osiągnięcia wspólnego celu – mówił zastępca prezydenta Poznania, Jędrzej Solarski.
Aukcje internetowe na rzecz WOŚP
Aby już wcześniej zbierać fundusze, sztab wystawił aukcje internetowe na portalu Allegro jeszcze w grudniu. Osoby chętne do wsparcia WOŚP-u mogą przekazywać przedmioty na aukcje, dokonując zgłoszenia mailowego z informacjami o aukcji, opisem przedmiotu oraz zasadami odbioru. W dniu finału planowane są także bezpośrednie aukcje w hali PCC na MTP.
– Impreza rozpocznie się o godz. 9 i potrwa do godz. 19. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędą się m.in. pokazy ratownictwa medycznego i straży pożarnej. Będzie także 60 rowerów, które wykręcą kilometry, wspierając nasz cel. Licytacje na żywo rozpoczną się o godzinie 12 i potrwają do godziny 19 w Poznań Congress Center. W ofercie mamy m.in. lot samolotem, rejs motorówką, płyty winylowe z autografami znanych artystów. Na placu PWK od godz. 12 będą koncerty i spektakle – przekazała Tamara Briańska ze Sztabu Ławica WOŚP.
Atrakcje w finałowy dzień
Bieg „Policz się z cukrzycą”: Rozpoczynający się o godzinie 11 bieg będzie z udziałem olimpijczyków i ministra ds. Unii Europejskiej, Adama Szłapki. Przewidziano trasę zamykającą poznańskie ulice na 5-10 km.
– W ostatnich kilku tygodniach sprzedaliśmy ponad 500 pakietów w ciągu zaledwie dwóch tygodni. To naprawdę imponująca liczba. Pierwszy raz wzięły w nim udział 23 osoby. W ubiegłym roku liczba uczestników przekroczyła 130, a teraz mamy ponad 500, co jest ogromnym sukcesem. Mamy nadzieję, iż pogoda będzie sprzyjająca, a atmosfera rewelacyjna. Będzie również możliwość udziału w treningu przed biegiem, który odbędzie się na dwóch trasach: 5 km dla początkujących i 10 km dla bardziej zaawansowanych biegaczy – powiedziała Iwona Matuszczak-Szulc, przedstawicielka biegu „Policz się z cukrzycą”.
Licytacje na żywo: Legion 501 z sagi Gwiezdne Wojny poprowadzi aukcję wyjątkowego przedmiotu. W ubiegłym roku licytowano sesję zdjęciową, a w tym roku w aukcjach wezmą udział m.in. prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, oraz minister ds. Unii Europejskiej, Adam Szłapka.
Światełko do nieba: Poznańska „tytka z glancem” będzie lokalnym odpowiednikiem ogólnopolskiego „Światełka do nieba”. W rytm WOŚPowego hymnu uczestnicy podświetlą papierowe tytki z sercem, tworząc niepowtarzalny klimat w czasie finału.
Strefa warsztatowa:
Obejmuje liczne warsztaty, m.in. tradycyjne stroje Towarzystwa Bambrów Poznańskich, strefę EKO od Urzędu Miasta, warsztaty recyklingu, lekcje kaligrafii japońskiej, pokazy rakiet sondażowych.
Strefa zdrowia: Oferta obejmuje badania, konsultacje osteopatyczne, naukę resuscytacji, warsztaty z tworzenia maści, spacery po „Niewidzialnej Ulicy” dla zrozumienia perspektywy osób niewidzących, a także busy z różnymi badaniami.
Scena animacji: W tym miejscu odbędą się pokazy buble show, magii, muzyki na żywo, taneczne spektakle, czytanie bajek oraz liczne animacje przez cały dzień.
Rowerowy zawrót głowy: Maraton rowerów stacjonarnych z udziałem prezydenta Poznania i profesora Jerzego Szczapy.
Strefa beauty: Stanowiska fryzjerskie i dziarczyńcy wykonujący tatuaże na zasadzie wrzutki do puszki.
– Stwierdzę jedną istotną kwestię – najprawdopodobniej uczestniczymy w największej orkiestrze – WOŚP w Polsce zaraz po tej prowadzonej przez Jurka Owsiaka. Mamy do dyspozycji dwa poziomy: Poziom 0 i Poziom 1 PCC. Będą poznańskie uczelnie wyższe, które ogłosiły swoją obecność. Uniwersytet Artystyczny zaprasza na warsztaty malarskie, rysunku oraz rzeźby. Uniwersytet Przyrodniczy przygotował występy z udziałem DNA, co z pewnością zainteresuje miłośników biologii i medycyny. Studenci Politechniki Poznańskiej również nie pozostają w tyle, zaprezentują swoją rakietę. Wydział Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza przygotował warsztaty z zakładania japońskiego kimona czy kaligrafii japońskiego pisma. Z kolei na poziomie 1 znajdziemy strefę chilloutu. Tam, przy leżakach będzie można się zrelaksować, napić dobrej kawy, a także skorzystać z przygotowanych atrakcji – dodał Wojciech Załustowicz ze Sztabu Ławicy WOŚP.
32. Finał WOŚP w Poznaniu. Gdzie?
- PCC Poziom 0 i 1.
- Hol Wschodni MTP.
- Iglica na MTP.
- Plac PWK na MTP.
– W tym roku, zbieramy pieniądze na badania pulmonologiczne. Zachęcam wszystkich uczestników do skorzystania z bezpłatnych badań dostępnych na placu Powszechnej Wystawy Krajowej i w pawilonie Poznań Congress Center. Ponadto, podczas niedzielnego finału, będzie można oddać krew. W tym roku Grupa MTP stworzyła specjalne pasma reklamowe. Dzięki nim udało się już przekroczyć kwotę 50 000 zł, która w całości trafi do Fundacji WOŚP – dodała Karolina Niementowska z Grupy MTP.