27 lutego odbyło się uroczyste wręczenie tytułu doktora honoris causa Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka prof. Marcinowi Pałysowi z Wydziału Chemii UW, byłemu rektorowi uczelni.
Uroczystość wręczenia tytułu nadanego prof. Marcinowi Pałysowi w czerwcu 2020 roku – ze względu na pandemię i wojnę w Ukrainie – odbyła się 27 lutego. W wydarzeniu udział wzięły władze Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka (PNU), w tym rektor prof. Igor Cependa, a także m.in. dyrektor Studium Europy Wschodniej UW Jan Malicki, dr h.c.
– Dzisiejsze wydarzenie jest szczególne dla Przykarpackiego Uniwersytetu, ponieważ UW pozostaje naszym strategicznym partnerem, z którymi zrealizowaliśmy wiele wspólnych, udanych projektów. Wspólnie odbudowaliśmy np. Międzynarodowe Centrum Naukowe „Obserwatorium” na górze Pop Iwan – powiedział prof. Igor Cependa.
– Otrzymanie doktoratu honorowego od Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego jest przede wszystkim wyrazem uznania i podziękowania dla Uniwersytetu Warszawskiego: za wspólne projekty ułatwiające PNU nawiązywanie głębszych relacji z polskim i europejskim środowiskiem akademickim oraz za przedsięwzięcia rozwijające współpracę w różnorodnych formach, także nawiązującą do historii dawnych Kresów. Cieszę się, iż pełniąc funkcję rektora UW, mogłem pomagać w tych działaniach i taka forma docenienia tej pomocy jest dla mnie zaszczytem – mówi prof. Marcin Pałys z Wydziału Chemii UW, rektor Uniwersytetu w latach 2012–2020.
Prof. Marcin Pałys był rektorem Uniwersytetu Warszawskiego przez dwie kadencje, w latach 2012–2020. Wcześniej pełnił funkcję prorektora Uniwersytetu ds. rozwoju i polityki finansowej (2008–2012) oraz prodziekana Wydziału Chemii. W latach 2016–2020 przewodniczył Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich oraz Komisji ds. Organizacyjnych i Legislacyjnych Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Pracuje na Wydziale Chemii UW, jest członkiem zarządu European University Association. W 2016 roku został odznaczony francuskim Narodowym Orderem Zasługi w randze oficera, a dwa lata wcześniej estońskim Orderem Krzyża Ziemi Maryjnej IV klasy. Decyzję o przyznaniu mu tytułu doktora honoris Przykarpackiego Uniwersytetu podjęto 26 czerwca 2020 roku.
Do głównych zainteresowań badawczych prof. Marcina Pałysa należą: chemia nieorganiczna i fizyczna, w szczególności badanie złożonych zjawisk transportu w układach elektrochemicznych oraz zastosowanie metod sztucznej inteligencji w chemii.
Współpraca z Przykarpackim Uniwersytetem
Uniwersytet Warszawski uczestniczy w kilku przedsięwzięciach realizowanych wspólnie z PNU w Iwano-Frankiwsku, dawnym Stanisławowie (po stronie UW koordynatorem tych działań jest Studium Europy Wschodniej).
Wśród nich jest przede wszystkim konsorcjum Uniwersytetu Warszawskiego i uczelni ukraińskich. To najstarsza i największa tego typu struktura współpracy w Polsce, skoncentrowana na rozwijaniu wspólnych ścieżek kształcenia. Studenci z Ukrainy przyjeżdżają na UW, aby tutaj uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych na poziomie licencjackim, magisterskim i podyplomowym, co w niektórych przypadkach pozwala otrzymać zarówno dyplom polski, jak i ukraiński. kooperacja w konsorcjum obejmuje także przyjazdy naukowe badaczy ukraińskich na UW i wyjazdy naszych naukowców do Ukrainy oraz wspieranie uczelni ukraińskich w kontaktach z uczelniami z Unii Europejskiej. Uniwersytet Warszawski jest w tym konsorcjum instytucją przodującą, a PNU jednym z najaktywniejszych konsorcjantów.
Drugim przedsięwzięciem jest odbudowa przedwojennego polskiego obserwatorium astronomicznego na górze Pop Iwan (ponad 2000 m n.p.m) w paśmie Czarnohory (przy granicy z Rumunią), którego gospodarzem do 1939 roku był Uniwersytet Warszawski. Starania o odbudowę rozpoczęły się około 2006 roku. Budynek stanowi własność PNU, zaangażowanie UW dotyczy przede wszystkim programów badawczych, prac projektowych oraz wspólnego wnioskowania o granty z europejskich funduszy wspierania współpracy transgranicznej. w tej chwili w odremontowanej części budynku działa stacja ratownictwa górskiego (zapewniająca przez cały rok, w tym zimą, całodobową obecność personelu), a w planach jest prowadzenie badań meteorologicznych, przyrodniczych i astronomicznych.
Trzecim projektem jest Centrum Spotkań Młodzieży w Mikuliczynie. UW uczestniczy w tej chwili w tworzeniu programu działania Centrum i adaptowania go do obecnej sytuacji na Ukrainie.