Wręczenie tytułu doktora honoris causa Przykarpackiego Uniwersytetu prof. Marcinowi Pałysowi

uw.edu.pl 10 miesięcy temu
27 lutego odbyło się uroczyste wręczenie tytułu doktora honoris causa Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka prof. Marcinowi Pałysowi z Wydziału Chemii UW, byłemu rektorowi uczelni.

Uroczystość wręczenia tytułu nadanego prof. Marcinowi Pałysowi w czerwcu 2020 roku – ze względu na pandemię i wojnę w Ukrainie – odbyła się 27 lutego. W wydarzeniu udział wzięły władze Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka (PNU), w tym rektor prof. Igor Cependa, a także m.in. dyrektor Studium Europy Wschodniej UW Jan Malicki, dr h.c.

– Dzisiejsze wydarzenie jest szczególne dla Przykarpackiego Uniwersytetu, ponieważ UW pozostaje naszym strategicznym partnerem, z którymi zrealizowaliśmy wiele wspólnych, udanych projektów. Wspólnie odbudowaliśmy np. Międzynarodowe Centrum Naukowe „Obserwatorium” na górze Pop Iwan – powiedział prof. Igor Cependa.

– Otrzymanie doktoratu honorowego od Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego jest przede wszystkim wyrazem uznania i podziękowania dla Uniwersytetu Warszawskiego: za wspólne projekty ułatwiające PNU nawiązywanie głębszych relacji z polskim i europejskim środowiskiem akademickim oraz za przedsięwzięcia rozwijające współpracę w różnorodnych formach, także nawiązującą do historii dawnych Kresów. Cieszę się, iż pełniąc funkcję rektora UW, mogłem pomagać w tych działaniach i taka forma docenienia tej pomocy jest dla mnie zaszczytem – mówi prof. Marcin Pałys z Wydziału Chemii UW, rektor Uniwersytetu w latach 2012–2020.

Prof. Marcin Pałys był rektorem Uniwersytetu Warszawskiego przez dwie kadencje, w latach 20122020. Wcześniej pełnił funkcję prorektora Uniwersytetu ds. rozwoju i polityki finansowej (20082012) oraz prodziekana Wydziału Chemii. W latach 20162020 przewodniczył Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich oraz Komisji ds. Organizacyjnych i Legislacyjnych Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Pracuje na Wydziale Chemii UW, jest członkiem zarządu European University Association. W 2016 roku został odznaczony francuskim Narodowym Orderem Zasługi w randze oficera, a dwa lata wcześniej estońskim Orderem Krzyża Ziemi Maryjnej IV klasy. Decyzję o przyznaniu mu tytułu doktora honoris Przykarpackiego Uniwersytetu podjęto 26 czerwca 2020 roku.

Do głównych zainteresowań badawczych prof. Marcina Pałysa należą: chemia nieorganiczna i fizyczna, w szczególności badanie złożonych zjawisk transportu w układach elektrochemicznych oraz zastosowanie metod sztucznej inteligencji w chemii.

Współpraca z Przykarpackim Uniwersytetem

Uniwersytet Warszawski uczestniczy w kilku przedsięwzięciach realizowanych wspólnie z PNU w Iwano-Frankiwsku, dawnym Stanisławowie (po stronie UW koordynatorem tych działań jest Studium Europy Wschodniej).

Wśród nich jest przede wszystkim konsorcjum Uniwersytetu Warszawskiego i uczelni ukraińskich. To najstarsza i największa tego typu struktura współpracy w Polsce, skoncentrowana na rozwijaniu wspólnych ścieżek kształcenia. Studenci z Ukrainy przyjeżdżają na UW, aby tutaj uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych na poziomie licencjackim, magisterskim i podyplomowym, co w niektórych przypadkach pozwala otrzymać zarówno dyplom polski, jak i ukraiński. kooperacja w konsorcjum obejmuje także przyjazdy naukowe badaczy ukraińskich na UW i wyjazdy naszych naukowców do Ukrainy oraz wspieranie uczelni ukraińskich w kontaktach z uczelniami z Unii Europejskiej. Uniwersytet Warszawski jest w tym konsorcjum instytucją przodującą, a PNU jednym z najaktywniejszych konsorcjantów.

Drugim przedsięwzięciem jest odbudowa przedwojennego polskiego obserwatorium astronomicznego na górze Pop Iwan (ponad 2000 m n.p.m) w paśmie Czarnohory (przy granicy z Rumunią), którego gospodarzem do 1939 roku był Uniwersytet Warszawski. Starania o odbudowę rozpoczęły się około 2006 roku. Budynek stanowi własność PNU, zaangażowanie UW dotyczy przede wszystkim programów badawczych, prac projektowych oraz wspólnego wnioskowania o granty z europejskich funduszy wspierania współpracy transgranicznej. w tej chwili w odremontowanej części budynku działa stacja ratownictwa górskiego (zapewniająca przez cały rok, w tym zimą, całodobową obecność personelu), a w planach jest prowadzenie badań meteorologicznych, przyrodniczych i astronomicznych.

Trzecim projektem jest Centrum Spotkań Młodzieży w Mikuliczynie. UW uczestniczy w tej chwili w tworzeniu programu działania Centrum i adaptowania go do obecnej sytuacji na Ukrainie.

Idź do oryginalnego materiału