— Dużo stresu, ale też ekscytacji. Chcę zobaczyć po prostu, jak to będzie, czy sobie poradzę. Wiem, iż sobie poradzę, ale jest to coś nowego — mówi Julia Staniszczak, studentka I roku na Uniwersytecie Wrocławskim.
— To jest świetna okazja, żeby poznać nowych ludzi, rozwinąć swoje zainteresowania i może dowiedzieć się trochę, znaleźć to, co w przyszłości będzie chciało się robić, bo choćby jeżeli by się nie zostało do końca na studiach, to można przez to odkrywać jakieś swoje nowe hobby — dodaje Patryk Solarski, student I roku na Uniwersytecie Wrocławskim.
W tym roku na wyższych uczelniach we Wrocławiu naukę rozpocznie ponad 100 tysięcy studentek i studentów. Jak zauważył przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, prof. dr hab. Robert Olkiewicz to istotny moment w życiu młodzieży, ale nie tylko.
— Myślę, iż istotny moment dla całej społeczności akademickiej, ale także dla mieszkańców Wrocławia. Proszę pamiętać, iż we Wrocławiu studiuje ponad 100 tysięcy studentów. Moim hasłem, bo proszę pamiętać, iż jestem przewodniczącym tylko przez jeden rok, jest kooperacja i integracja. Myślę, iż to jest bardzo ważne, szczególnie w obliczu niżu demograficznego, który nas dotyka i także w obliczu tego, iż ministerstwo zapowiada różnego rodzaju wsparcie dla łączących się uczelni — zauważa prof. dr hab. Robert Olkiewicz, rektor UWR.
— Jesteśmy dumni, iż dzisiaj właśnie rozpoczęliśmy kolejny rok akademicki — 2024/2025. W nasze grono do 100 tysięcy studentów wstępują kolejne młode pokolenia, kolejna nowa energia. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego względu, iż ta akademickość się rozwija, iż miasto Wrocław jest miastem właśnie takich spotkań, nauki, ale też kultury, rozrywki. Także bardzo nam jest miło jako akademikom, iż będziemy mieć coraz więcej tych studentów u nas w mieście — mówi dr Dominika Zawadzka, prorektor ds. studenckich i sportu akademickiego na AWF Wrocław.
Patryk właśnie rozpoczął studia na kierunku kulturoznawstwo. Jest jednym z 8,5 tysiąca studentów na Uniwersytecie Wrocławskim.
— Ponieważ bardzo się interesuje kulturą filmową i produkcją filmową i ogólnie taką symboliką wielu różnych scen czy takimi kulisami tworzenia różnych filmów na przykład, różnych ujęć — wyjaśnia decyzję wyboru kierunku studiów Patryk Solarski.
Kultura i praktyka tekstu to kierunek, który zainteresował Oliwiera. Student Uniwersytetu Wrocławskiego jest przekonany, iż przed nim wiele ciekawych projektów i możliwości.
— Spodziewam się, iż będzie tam bardzo dużo możliwości na też artystyczne wykazanie się, ponieważ o ile kultura i praktyka tekstu skupia się na takich użytkowych tekstach, to też nie zabraknie nam spotkań z autorami i myślę, iż w tym samym artystami. To są lata, które adekwatnie można właśnie spędzić na tym, żeby uzyskać jakąś radę od osób, które znają się lepiej, na to, żeby tworzyć to, co my robimy też lepiej — mówi Oliwier Bogdanienko, student I roku na Uniwersytecie Wrocławskim.
Ważnym momentem uroczystości było wręczenie immatrykulacji przedstawicielom nowo przyjętych studentów. Wspólny przemarsz orszaku składającego się z władz uczelni studentów i zaproszonych gości na rynek przed pomnik Aleksandra Fredry to już tradycja.
Gaudeamus Igitur, odśpiewane wspólnie przez chóry wrocławskich i opolskich uczelni publicznych, oficjalnie rozpoczęło nowy rok akademicki.