Politechnika Lubelska i Muzeum Narodowe w Lublinie będą współpracować. Umowa zapewni nowoczesną ochronę zabytków, ze szczególnym uwzględnieniem donżonu z XIII wieku i Kaplicy Trójcy Świętej wybudowanej w drugiej połowie XIV wieku.
– Zakres współpracy jest bardzo szeroki – mówi dziekan Wydziału budownictwa i architektury, dr hab. Anna Życzyńska. – Dotyczy zarówno analizy dokumentacji i digitalizacji. Dotyczy również badań gruntów, zasolenia budynków, zawilgocenia. Oddziaływania hałasu i drgań na obiekty. Także będziemy się zajmować jakością powietrza wewnętrznego, co jest bardzo ważne.
– Problemy naszej kaplicy wiążą się m.in. z ruchem na pobliskiej al. Tysiąclecia – mówi dyrektor muzeum, dr hab. Katarzyna Mieczkowska. – Ktoś kto ją kiedyś budował, nie przewidywał tirów niedaleko jeżdżących. Tak się oczywiście dzieje. My prowadzimy na co dzień monitoring drgań, ruchów w kaplicy. I o czym chcemy rozmawiać z pracownikami Politechniki Lubelskiej, ze specjalistami, to jest zapobieżenie temu, czy przewidzenie co się wydarzy jeżeli tak przez kolejne lata to będzie wyglądało.
Przy wsparciu Politechniki Lubelskiej zostaną opracowane badania i plany dotyczące przyszłości wzgórza zamkowego.
LilKa / opr. PrzeG
Fot. Iwona Burdzanowska