Szkoły w Toruniu pamiętają o Honorowych Obywatelach Miasta Torunia. Społeczność IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki ma zaszczyt upamiętnić profesora Jana Hanasza, wielkiego przyjaciela naszej szkoły. Dnia 18 października 2024 roku mija 4 rocznica śmierci Pana Profesora.
Jan Bolesław Hanasz (ur. 29 lipca 1934 r. w Toruniu, zm. 18 października 2020 r.) – polski astronom, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pracownik Centrum Badań Kosmicznych PAN
w Toruniu, członek polskich i zagranicznych organizacji astronomicznych, były pracownik Zakładu Astronomii Polskiej Akademii Nauk (PAN) i kierownik Pracowni Astrofizyki. Opozycjonista w czasach PRL.
Astrofizyk – prof. Jan Hanasz, odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Torunia podczas uroczystej sesji rady miejskiej w czwartek 29 grudnia 2016 roku. Prof. Hanasz był 11 osobą uhonorowaną najwyższym wyróżnieniem miejskim po 1989 roku.
„Zaszczyt, którego dostąpiłem, dedykuję moim kolegom, bo bez nich to wszystko byłoby niemożliwe” – stwierdził naukowiec.
„Honorowe obywatelstwo naszego miasta otrzymuje rodowity poznaniak, z życiowego wyboru torunianin,
a z naukowej fascynacji astrofizyk – bohater toruńskiej Solidarności. To człowiek idei
i wartości, który potrafił walczyć o nie w najtrudniejszym okresie. Jest żywą legendą opozycji antykomunistycznej i wybitnym naukowcem. Dla mieszkańców Torunia był i jest wzorem godnym naśladowania” – mówił w trakcie sesji przewodniczący rady miasta Marcin Czyżniewski.
W 2009 roku za wybitne osiągnięcia i zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej
i społecznej został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu odrodzenia Polski.
20 marca 2017 roku, w sali Malinowej Hotelu pod Orłem w Bydgoszczy, odbyło się wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności. Odznaczenia w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy nadał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.
Prof. Jan Hanasz to człowiek z gatunku tych, za którymi się tęskni. Za jego opowieściami, taktem, skromnością, którego mieliśmy zaszczyt wielokrotnie gościć w murach naszej szkoły, z którym nasi uczniowie spotykali się w trakcie „żywych lekcji historii”.