Pankracy, bo o tym imieniu mowa, to imię, które dziś należy do grona tych zapomnianych. Jak dowiadujemy się z rządowej strony gov.pl, w tej chwili nosi je jedynie 33 mężczyzn (dane z rejestru PESEL, stan na 19.01.2024 r.), co nie jest spektakularnym wynikiem. Dziś zapalonym miłośnikom ogrodowych zmagań kojarzy się głównie za sprawą "zimnych ogrodników", czyli imieninami Pankracego, Serwacego i Bonifacego przypadające kolejno na 12, 13 i 14 maja.
REKLAMA
Zobacz wideo Sławomir zdradza skąd pomysł na imię dla syna Kordian. "Miał być Stanisław August"
Pankracy - greckie imię, które otrzymała pewna kukiełka imitująca psa
Imię Pankracy pochodzi z języka greckiego. Można je przetłumaczyć jako "wszechmocny". Co ciekawe, w chrześcijaństwie prawosławnym imię Pankracy używane jest jako przydomek Chrystusa.
Na naszych ziemiach pojawiło się już w czasach średniowiecza, a to głównie za sprawą Kościoła i kultu św. Pankracego. Kim był? Pewności nie ma, ale przypuszcza się, iż urodził się ok. 290 roku w Azji Mniejszej. "Już jako dziecko został sierotą, a jego wychowaniem zajął się wuj. Korzystając z majątku pozostawionego mu przez ojca, Pankracy zaangażował się w pomoc prześladowanym chrześcijanom. niedługo sam został wydany. Kiedy odmówił oddania czci bożkom, poniósł śmierć na arenie przez ścięcie mieczem w 304 roku (prawdopodobnie miał wtedy zaledwie 14 lat)" - czytamy na stronie Muzeum Narodowego w Kielcach.
Imię sympatię Polaków zyskało w czasach PRL-u, a to głównie za sprawą pewnej kukiełki. Chodzi oczywiście o program telewizyjny dla dzieci emitowany od marca 1978 do 22 czerwca 1990 roku, w piątki (stąd tytuł: "Piątek z Pankracym"), około 16:40. Prowadzącym był najpierw Zygmunt Kęstowicz, później Tadeusz Chudecki. Ostatnim gospodarzem audycji został Artur Barciś (wtedy program ukazywał się pod tytułem Okienko Pankracego). Scenariusze pisał Maciej Zimiński. Pankracy był lalką imitującą psa, animowaną przez Huberta Antoszewskiego.
Pankracy to hardy i nieustępliwy mężczyzna
Pankracy to jak się okazuje, imię, które dla wielu oznacza mężczyznę o hardym charakterze. Ponoć nie ulega emocjom, a przynajmniej stara się ich nie okazywać. Wielu uważa go również za nieustępliwego i twardo stąpającego po ziemi mężczyznę.
Pankracy imieniny obchodzi 3 kwietnia i 12 maja. Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Pankracek, Pankrac, Pnkracuś, Pankracunio, Kracy, Kracuś, Kracunio, Kracuniek, Pankracko, Panek.