Brak nawyku
"W przeciągu ostatniego tygodnia na moich zajęciach zasłabły już dwie uczennice, a ja wiem, iż to nie koniec. Przyczyna? Zawsze ta sama: dziecko nie zjadło śniadania. Niestety rodzice przez cały czas nie zdają sobie sprawy, jak niebezpieczne jest pozwalanie dziecku na wychodzenie do szkoły bez posiłku. Sami często robią dokładnie to samo.
I choć brzmi to potwornie nudnie, to śniadanie jest niezwykle istotne dla wszystkich z nas, ale szczególnie dla dzieci, które rosną i się dynamicznie rozwijają. Całe dnie spędzają na intensywnej nauce i o ile na lekcji matematyki może nie zemdleją, to na WF-ie już raczej tak. Gdy dochodzi wysiłek fizyczny, organizm po prostu nie daje rady. Sytuacja, w której dziecko mdleje, jest niepokojąca, ale i niebezpieczna.
By temu zapobiec, wystarczy, by dziecko przed wyjściem z domu zjadło pożywne śniadanie. Wielu rodziców niestety nie chce walczyć ze swoją pociechą, odmawiającą rano jedzenia.
To nie jest 'tylko' śniadanie
Jeśli odpuszczaliście maluchowi śniadanie w domu, to pamiętajcie, iż potem i tak dostawało jedzenie w przedszkolu. W przypadku ucznia kanapka w plecaku to stanowczo za mało. Nie ma pewności, iż uczeń w ogóle po nią sięgnie. Niestety różne badania mówią o tym, iż aż co czwarty uczeń podstawówki rano nie je absolutnie nic.
Parówka i sucha bułka to także nie jest dobre rozwiązanie. Sama nie znoszę kanapek czy zup mlecznych. Nie każdy ma także czas na robienie jajecznicy czy innych rozbudowanych posiłków. Są jednak na to sposoby i warto pokombinować, by zachęcić dziecko do jedzenia śniadań.
Wiem, iż w przypadku młodzieży świetnie sprawdzają się koktajle. Robią się gwałtownie i gwałtownie się zjadają. Jest wiele świetnych pomysłów w sieci więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Bez względu na to, czy będą one owocowo-warzywne, czy mleczne, dzięki płatkom owsianym, otrębom, orzechom i nasionom można skomponować superodżywczy posiłek.
Dzięki zdrowemu nawykowi dziecko nie tylko nie zemdleje na WF-ie, ale także będzie się lepiej czuło na lekcjach. Warto wiedzieć, iż niezaspokojone potrzeby organizmu dotyczące energii i niezbędnych składników odżywczych mogą niekorzystnie wpłynąć na koncentrację, odporność i samopoczucie. Są badania, które mówią o tym, iż niejedzenie śniadań wiąże się z większą podatnością na stres i depresję. Warto pamiętać, iż śniadanie to nasz pakiet startowy na cały dzień, odżywia nie tylko ciało, ale i umysł.
To naprawdę nie jest 'tylko' śniadanie'".