Wybory na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 już sie zaczęło! Sprawdź jakie słowa zostały wybrane w plebiscycie PWN!

warszawawpigulce.pl 1 tydzień temu

Od 9 lat mamy przyjemność obserwować i brać udział w wyborze młodzieżowego słowa roku, w plebiscycie utworzonym przez PWN. O godzinie 15:16, w dniu 13 listopada 2024, ogłoszono listę wyróżnionych 20 słów i zwrotów, które znalazły się w finale konkursu. W zeszłym roku wygrało „rel”, sprawdź tegorocznych kandydatów.

Fot. Warszawa w pigułce

Jak dokładnie wygląda konkurs i jakie ma etapy?
Plebiscyt na 2 etapy, w pierwszym z nich trwa od 08 października do 05 listopada br. Na tym etapie można zgłaszać propozycje słów konkursowych wraz z ich znaczeniami i przykładami użycia. Z najczęściej zgłaszanych słów Jury wyłoni finałową dwudziestkę, konsultując swoją decyzję z młodzieżowym zespołem doradczym.

W II etapie, który będzie trwał 13 do 30 listopada, internauci zdecydują w nowym głosowaniu, które z wyróżnionych dwudziestu finałowych słów zostanie Młodzieżowym Słowem Roku 2024. Zostanie również przyznana Nagroda Jury za zgłoszenie najciekawszego słowa wraz z jego definicją. Rozstrzygnięcie plebiscytu odbędzie się na początku grudnia 2024.

Zgłoszenie w celu zagłosowania na ulubione słowo, można przesyłać za pośrednictwem formularza na stronie sjp.pwn.pl. Na tej samej stronie jest też regulamin konkursu.

Jakie słowa przeszły do 2 etapu?

Oto finałowa lista 20 słów i wyrażeń(w kolejności alfabetycznej):

● aura
● azbest
● bambik
● brainrot
● brat
● cringe
● czemó
● delulu
● fe!n/fein/fin
● fr/FR
● glamur/glamour
● GOAT
● oi oi oi baka
● oporowo
● riz/rizzler/rizz
● sigma
● skibidi
● slay
● womp womp
● yapping
Co znaczą niektóre z tych słów?
Aura to zespół cech który komuś towarzyszy, za dobre zachowania wzrasta, a za nieuprzejme spada. Azbest wziął się z memów, o wyburzaniu czegoś i zalaniu azbestem, może być też to aluzja odnośnie patodeweloperki, w której jest niska jakość usług za duże pieniądze.
Bambik to osoba nowa w temacie, niedoświadczona, coś jak dawniej „świeżak”, aczkolwiek w tym przypadku ma to bardziej znaczenie pejoratywne i bardziej znaczy niezdarę, nieudacznika, słabeusza, naiwniaka. Brainrot odnosi się do użytkowników TikToka, i znaczy tyle co gnicie mózgu, poprzez oglądanie treści mało wartościowych, a jedynie rozrywkowych.
Brat dawniej znaczyło bachora, kogoś kto łamie zasady, a w tej chwili według szkockiego słownika, w oparciu o wydźwięk najnowszej płyty Charlie XCX o właśnie tytule Brat, gdzie był czarny napis na jaskrawozielonym tle, co przerodziło sie z cały trend wakacyjny Brat Summer, znaczy bardziej hedonistę, i osobę niezależną, który żyje według własnych zasad i wymyka się ustalonym konwencjom. Delulu to osoba cierpiąca na urojenia, od angielskiego słowa delusional, to osoba niewiarygodna, szalona. Fein to osoba uzależniona, owładnięta obsesją, która bardzo czegoś pragnie, termin wziął się z popularnej piosenki rapera Travisa Scotta. FR to nie skrót od Francja, jak mogłoby się wydawać, ja for real czyli naprawdę, wyraz aprobaty w tekście pisanym ale tez ustnym.
Kto zasiądzie w Jury?
Internautów wybierają finałową 20, która musi spełniać jednocześnie wszystkie kryteria regulaminowe. Spośród nich, językoznawcy zajmujący się polszczyzną młodzieży wyłonią zwycięzców, jury składa sie z: prof. UJK dr hab. Anna Wileczek, (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), prof. dr hab. Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), oraz Bartek Chaciński, zastępca redaktora naczelnego „Polityki”. Jurorów wesprze także zespół doradczy młodzieżowy z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży oraz przedstawiciele PWN.
Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone już w pierwszej połowie grudnia, zachęcamy do głosowani.
Plebiscyt MSR 2024 wspierają: Mecenas Plebiscytu marka Doritos i Partner Główny, Fundacja PZU.
Źródło: PWN.pl, sjp.pwn.pl
Idź do oryginalnego materiału