Nie każdy wie, iż historia gier losowych w Polsce sięga jeszcze XVIII w. W okresie międzywojennym funkcjonowała Polska Państwowa Loteria Kasowa i Polski Monopol Loteryjny. To jednak w okresie PRL-u nastąpił rozwój gier liczbowych, które mogły przynosić spore wygrane. W 1995 r. w Olsztynie miało miejsce wydarzenie, które jest określane jako największy w historii loteryjny zbieg okoliczności. Ten sam gracz w odstępie niespełna dwóch tygodni trafił dwa razy szczęśliwą "szóstkę" w Totka.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?
Zakłady sportowe (piłkarski Toto-Lotek). Początek Totalizatora Sportowego
Historia gier losowych w Polsce nierozerwalnie wiążę się z Totalizatorem Sportowym, który został powołany na mocy uchwały Prezydium Rządu w dniu 17 grudnia 1955 r. Dochód zebrany przez instytucję miał być przeznaczony na rozwój i remonty obiektów sportowych. Na początku grami loteryjnymi były wyłącznie zakłady sportowe (piłkarski Toro-Lotek), jednak w niedługim czasie pojawiła się gra, która zyskała ogromną popularność wśród obywateli.
Toto Lotek od 27 stycznia 1957. To wtedy odbyło się pierwsze losowanie
Pierwszą nowoczesną grą liczbową był Toto Lotek. Od 27 stycznia 1957 r. odbywały się cykliczne (na początku w dwie pierwsze niedziele miesiąca, później w każdą niedzielę) losowania. Gracze losowali 6 z 49 liczb. Pierwszą w historii szczęśliwą "szóstkę" tworzyły następujący liczby: 8, 12, 31, 39, 43 i 45.
Gry popularne w PRL-u. Jak dawniej wyglądały losowania?
Organizacja gier popularnych w PRL-u dawniej wyglądała zupełnie inaczej, niż w czasach dzisiejszych. W bębnie znajdowały się zmięte karteczki z liczbami, a szczęśliwe numerki były losowane manualnie. Kule z numerami pojawiły się kilkanaście lat później. Nie używano maszyn losujących, nie było też kamer.
Typowanie odbywało się poprzez zaznaczenie liczb na blankiecie. Kupony były wysyłane za pośrednictwem poczty, przy wykorzystaniu specjalnych trójkątnych znaczków. Aby wygrać nagrodę, należało trafić co najmniej trzy numery.
Duży Lotek - wrzesień 1975. Zmiany w losowaniach
W latach 70. XX w. wprowadzono kilka ważnych zmian. Toto Lotek został przemianowany na Duży Lotek (Wrzesień 1975 r., od 2009 r. - Lotto). Od 11 marca 1973 r. losowania były transmitowane przez telewizję, co znacznie zwiększyło popularność gry. Wcześniej losowania były organizowane m.in. w domach kultury i salach kinowych. istotną zmianą było również wprowadzenie pierwszych mechanicznych maszyn losujących (grudzień 1973 r.).
Mały Lotek działał przez kilkanaście lat. Z czasem grę wycofano
Lata 70. przyniosły także zmiany w ofercie gier organizowanych przez Totalizator Sportowy. W 1973 r. został wprowadzony Mały Lotek. W grze losowano 5 z 35 liczb. Możliwość wygranej zależała od tego, ile osób skreśliło ten sam wynik. Możliwe były kumulacje, jednak nagrody były mniejsze. Gra nie cieszyła się dużą popularnością i w 1986 r. zdecydowano się ją zakończyć. Została zastąpiona Super Lotkiem.
Express Lotek - od 1976 r. Pamiętasz jeszcze tę nazwę?
Kolejną wprowadzoną w latach 70. grą był Express Lotek. Pierwsze losowanie miało miejsce w 1976 r. Na początku losowania odbywały się raz w miesiącu, z czasem raz, a następnie dwa razy w tygodniu. Gra została wycofana w 1998 r., jednak w 2000 r. nastąpiło jej wznowienie. W 2009 r. zmieniono nazwę na Mini Lotto. W zakładach prostych gracz typuje 5 z 42 liczb, jednak są możliwe również typowania złożone.
Loterie pieniężne i rzeczowe (Loteria Los Milionów, Totolotek rzeczowy)
Należy wspomnieć, iż w czasach PRL-u organizowane były i loterie pieniężne i rzeczowe (Loteria Los Milionów, Totolotek rzeczowy). W puli nagród dla szczęśliwych zwycięzców znajdowały się m.in. radioaparaty i kolorowe telewizory, ale to nie wszystko.
Loteria samochodowa. Farciarze wygrywali Fiata 126p
Niebywałą popularnością cieszyła się także loteria samochodowa, co ma oczywiście swoje uzasadnienie. Jedną z nagród rzeczowych w Małym Lotku był Fiat 126p, czyli popularny maluch, na którego dziś patrzymy z wielkim sentymentem, niezależnie od wieku.
Gry losowe na festynach, dożynkach, wydarzeniach państwowych. O zakładach specjalnych
Oprócz "codziennych" gier losowych, wypuszczane były także zakłady specjalne, np. sylwestrowe. Do wygrania były cenne nagrody rzeczowe, w tym samochody osobowe. W tamtych czasach Polacy uwielbiali gry losowe. Na festynach, dożynkach, wydarzeniach państwowych - mówiono o nich wszędzie i z niecierpliwością czekano na wyniki. Ten trend utrzymuje się z resztą do dziś.
Zobacz też: Monstrualna meduza to największe zwierzę w Bałtyku? Osiąga 30 m długości - tyle, co płetwal błękitny