Kompletowanie wyprawki dla noworodka jest bardzo ważnym procesem przygotowywania się do narodzin dziecka. Nie warto zostawiać tego etapu na później, by nie okazało się, iż rodzicowi brakuje czegoś ważnego do opieki nad maluchem. Jakie rzeczy przydadzą się do karmienia, ubrania, spania czy higieny? Sprawdź jakie pozycje obowiązkowe zawiera nasza wyprawka dla noworodka.
Wyprawka dla niemowlaka powinna zostać kupiona wcześniej. Najbardziej potrzebne rzeczy dla dziecka najlepiej zacząć kompletować już w drugim trymestrze ciąży. Podstawą są oczywiście ubranka dla noworodka, ale też kosmetyki pielęgnacyjne, wózek, akcesoria do pielęgnacji, karmienia czy przewijania. Dobrze sporządzona lista zakupów dla noworodka sprawi, iż rodzice nie będą musieli zaprzątać sobie głowy na zakupy w tych pierwszych najważniejszych tygodniach życia dziecka.
Wyprawka dla noworodka – lista ubranek
W pierwszym roku życia noworodek rośnie bardzo szybko, dlatego nie należy kupować zbyt wielu podobnych rozmiarowo ubranek. Na początku należy wybrać body i śpioszki w rozmiarze 56-68 cm. Szukając ubrania warto zwrócić uwagę na to, czy są wykonane z przepuszczających powietrze materiałów, jak bawełna czy wiskoza. Ewentualne ściągacze w pasie czy na rękawach powinny być bezuciskowe. Trzeba też sprawdzić, czy wykończenie ubranek przy nóżkach i szyi jest miękkie i nie będzie uwierało dziecka w trakcie noszenia.
Body z długim i krótkim rękawem
To podstawowe ubranie w dziecięcej szafie, które można komponować z półśpioszkami czy śpioszkami. Można je zakładać dziecku jako baza do spodenek czy spódniczki.
Są na tyle uniwersalne, iż mogą służyć także jako piżamka. Body z krótkim rękawem nadają się na wiosnę i lato, na jesieni natomiast można je założyć pod bluzę czy kaftanik.
Body na ramiączkach
To propozycja głównie na upalne lato, które w ostatnich latach są coraz częstsze. W chłodniejszych dniach mogą też być zakładane pod dziecięcą bluzeczkę.
Pajacyk – wyprawka dla noworodka
To ubranko wykorzystywane zwykle jako piżama, ale ze względu na duży komfort noszenia, można zakładać go dziecku także w ciągu dnia. Pajacyk powinien być rozpinany z przodu na całej długości oraz w kroku, by bez problemów można było zmienić pieluszkę noworodkowi.
Śpiochy
To kolejne ubranko wykorzystywane do spania, chociaż można je kompletować z innymi, codziennymi ubraniami. Śpioszki powinny być zapinane na napy i rozpinane w kroku.
Półśpiochy
To spodenki ze ściągaczami w pasie i w kostkach, chociaż można znaleźć też wersje z zakrytymi stópkami. Ściągacz w pasie jest istotny zwłaszcza w pierwszych dniach życia niemowlaka, ponieważ nie podrażnia on gojącego się pępka dziecka.
Kaftaniki – wyprawka dla noworodka
Czyli małe koszulki – sprawdzą się jako zamiennik body. Mogą być zakładane do śpiochów lub półśpiochów. Kaftanik powinien być zapinany na całej długości na napy, mieć miękki kołnierzyk i rękawki.
Dres niemowlęcy
Tutaj wystarczy jedna lub dwie sztuki ubranka, które sprawdza się szczególnie na spacerach.
Czapeczki bawełniane – wyprawka dla noworodka
Grubsze czapeczki można założyć na spacer, te cieńsze natomiast sprawdzą się po kąpieli dziecka.
Kurtka, rękawiczki, kombinezon zimowy
To ubrania konieczne, gdy niemowlę rodzi się zimą.
Wyprawka dla niemowląt – Co kupić dla noworodka do snu? Lista
W pierwszych tygodniach życia niemowlę przesypia większą część doby, dlatego trzeba zapewnić mu komfortowy wypoczynek. Z ubranek najlepiej sprawdzą się śpioszki lub body. Poza tym przydadzą się jeszcze:
Pościel
Najlepiej wykonana z bawełny. W podstawowym zestawie jest to poszewka na kołdrę, a bardziej rozbudowane zestawy posiadają dodatkowo ochraniacze czy przyborniki do zawieszenia na łóżko.
Prześcieradło
Również bawełniane, najlepiej z gumką, dzięki czemu materiał nie będzie się przesuwał w łóżeczku.
Materac -wyprawka dla noworodka
Materac dla noworodka zawiera warstwę piankową oraz maty, zwykle gryczane czy kokosowe, które zwiększają komfort dziecka i zapewniają mu spokojny sen. Materace mają zwykle 8-11 centymetrów grubości.
Powinny posiadać certyfikaty np. Instytutu Matki i Dziecka, Państwowego Zakładu Higieny i być zgodne z dyrektywami RE czy Ministerstwa Zdrowia. Zwykle materace są w komplecie z łóżeczkiem, ale zawsze należy sprawdzać opis i szczegóły tego produktu.
Łóżeczko
Tak samo łóżeczka powinny posiadać niezbędne certyfikaty, być wykonane z dobrej jakości materiałów, na przykład drewna sosnowego, mieć regulowaną wysokość czy wyciągane szczeble. Rodzice wybierają też często tak zwany kosz Mojżesza czy kołyskę.
Kocyk – wyprawka dla noworodka
Warto kupić dwa – mniejszy do 50-75 centymetrów, który można włożyć do wózka na spacer oraz większy – do 75-100 centymetrów, który sprawdzi się jako kołderka, a u starszego dziecka może służyć jako kocyk do zabawy na podłodze.
Rożek lub becik
Ułatwia on wykonywanie pierwszych czynności przy niemowlaku. Dziecko łatwiej jest podnieść w rożku z łóżeczka czy ułożyć go do karmienia.
Szumiące misie
To dodatkowe akcesoria, które pomagają zasnąć dziecku. Zabawka taka generuje kilka rodzaju białego szumu o niskich częstotliwościach, które pomagają noworodkowi wyciszyć się lub zasnąć.
Wyprawka dla noworodka do domu – artykuły pielęgnacyjne do kąpieli, przewijania i karmienia
Rodzice powinni też zadbać o to, by wcześniej kupić artykuły pielęgnacyjne, które przydadzą się do przewijania czy kąpieli. Wybierając produkty warto zwrócić uwagę na opinie czy certyfikaty Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Matki i Dziecka czy Państwowego Zakładu Higieny. Jakie rzeczy do wyprawki dla noworodka warto kupić do domu?
Przewijak
To rzecz niezbędna, wykorzystywana kilka razy dziennie do zmieniania pieluszki, kremowania czy przebierania dziecka. Zwykle rodzice decydują się na przewijak na łóżeczko, czyli nakładkę, która montuje się na szczycie łóżka.
Powinna mieć wodoodporną tkaninę, którą można łatwo wyczyścić oraz podwyższone boki, które zabezpieczają przed wypadnięciem dziecka.
Pieluszki jednorazowe – wyprawka dla noworodka
Cechują się większą chłonnością, a pieluszka taka może pozostać sucha choćby do 12 godzin. Ekologiczni rodzice mogą wybrać bioczyste pieluchy, które są mniej chłonne, ale podlegają lepszej biodegradacji.
Pieluchy wielorazowe
To coraz częstszy wybór rodziców, nie tylko ze względu na ich ekologiczny i ekonomiczny charakter. Pieluchy wielorazowe sprzyjają skórze skłonnej do alergii i odparzeń, dzięki dużej przewiewności i braku chemicznych substancji, które pochłaniają wilgotność.
Pieluchy pierze się w 60 stopniach w pralce w programie do bawełny, w proszku przeznaczonym dla dzieci i bez użycia płynu zmiękczającego, które obniża chłonność tkaniny. Niezależnie od wyboru rodzic musi pamiętać, iż potrzebnych jest około 10 lub więcej pieluszek na dzień.
Kosze i woreczki
Pojemnik na zużyte pieluchy pozwala utrzymać czystość w domu oraz eliminuje nieprzyjemne zapachy.
Najlepsze kosze zawierają podwójne systemy uszczelniające, które zapobiegają wydobywaniu się zapachów na zewnątrz. W środku znajduje się worek, dzięki czemu można gwałtownie zebrać i wyrzucić zużyte pieluchy jednorazowe.
Kosmetyki pielęgnacyjne dla mamy
Zarówno w okresie ciąży, jak i po porodzie każda kobieta powinna zatroszczyć się również o siebie. Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko! Wyjątkowe produkty marki YOPE wychodzą na przód potrzebom z nową linią MAMA CICA, stawiając mamę i maluszka na pierwszym miejscu. Naturalne składniki pozwalają w zdrowy sposób zadbać o skórę – zachować jej jędrność, zdrowy wygląd i świetną kondycję bez rozstępów.
Kosmetyki i akcesoria dla dzieci
Tutaj warto zaopatrzyć się w płyn do kąpieli, olejek do i po kąpieli, krem przeciw odparzeniom, antyseptyczny płyn do przemywania pępka, krem ochronny na zimę.
Warto kupić również krem z filtrem przeciwsłonecznym na dzień, płatki kosmetyczne i patyczki z miękkim zakończeniem, chusteczki nawilżające przydatne do pielęgnacji dziecka poza domem, aspirator do nosa, który ułatwia usuwanie wydzieliny, nożyczki do paznokci lub cążki, ręcznik kąpielowy, termometr kąpielowy.
Wanienki dziecięce
Powinny być wykonane z wysokiej jakości plastiku z podwyższonymi bokami z elastycznego silikonu. Wanienki składane muszą mieć blokadę, która zabezpieczy przed przypadkowym złożeniem.
Konieczne są także antypoślizgowe nakładki. Warto rozważyć też zakup fotelika do kąpieli lub leżaczka, w którym można wygodnie i bezpiecznie ułożyć dziecko do kąpieli. Są one stosowane zwykle od narodzin do szóstego miesiąca życia, gdy noworodek umie już samodzielnie siedzieć.
Smoczki – wyprawka dla noworodka
Nie każde dziecko akceptuje smoczki, jednak warto mieć je w razie potrzeby. Może być on stosowany jako doraźna pomoc w opiece nad dzieckiem. Odruch ssania uspokaja dziecko w chwili stresu, dlatego można wtedy na chwilę podać go maluchowi.
Można go wprowadzić po pierwszym miesiącu życia niemowlaka. Są też smoczki do zadań specjalnych: antykolkowe, ortodontyczne czy uspokajające.
Smoczki do butelek
Najlepiej o wolnym przepływie, silikonowe i przezroczyste o kształcie przypominającym budowę brodawki piersiowej.
Wolny przepływ nieco utrudnia czynność ssania, w związku z czym dziecko musi włożyć w to więcej wysiłku i zaangażować do pracy mięśnie odpowiadające za rozwój mowy. Pozytywnie oddziałuje to na naukę umiejętności mówienie.
Butelki do karmienia
Najwygodniejsze w użyciu są te o prostym kształcie i szerokim otworze. Dzięki temu łatwo taką butelkę umyć i utrzymać w odpowiedniej czystości.
Śliniaki – wyprawka dla noworodka
To nie jest obowiązkowa rzecz, jednak bardzo przydatna, ponieważ niemowlęta często ulewają. Cienki i bawełniany śliniak powinien pomóc utrzymać ubranie dziecka w większej czystości.
Podgrzewacz do pokarmu
To rozwiązanie przydatne dla mam, które często odciągają pokarm lub chcą, by pokarm podawany był przez butelkę przez inną osobę, na przykład ojca dziecka.
Przy zakupie warto zapytać, czy zbiornik ma uniwersalny rozmiar, który będzie odpowiadał różnym, a nie dedykowanym butelkom. Dobrze, by miał też automatyczny wyłącznik.
Laktatory
To dobre rozwiązanie dla mam, które chcą od czasu do czasu odciągnąć pokarm. Urządzenie to jest niewielkie i można obsługiwać je jedną ręką.
Laktatory manualne sprawdzą się dla kobiet, które nie muszą często odciągać pokarmu. Te elektryczne przeznaczone są dla mam, które mają na przykład za dużo pokarmu.
Lista zakupów dla noworodka – podróże i spacery
Z rzeczy potrzebnych dla niemowlaków wymienia się także akcesoria przydatne podczas spacerów czy podróży. Jakie rzeczy powinny znaleźć się w wyprawce dla noworodka w tej kategorii?
Fotelik samochodowy
powinien być dobrany do wieku i wagi dziecka, posiadać trzy- lub najlepiej pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, łatwą w czyszczeniu tapicerkę czy uchwyt do wygodnego przenoszenia.
Wózek – wyprawka dla noworodka
Można podzielić na głęboki lub wielofunkcyjny – który może służyć także za gondolę czy fotelik samochodowy (takie funkcje 3w1 wiążą się jednak z wyższą ceną).
Trzeba zwracać uwagę na możliwości regulacji, stabilną konstrukcję, solidne koła, hamulce, pasy bezpieczeństwa czy wysuwany daszek z osłoną przeciwdeszczową.
Nosidełko lub chusta
Powinny być wykonane z oddychającej bawełny. Panel chusty lub nosidełka musi być na tyle szeroki, by dostosował się do fizjologicznej pozycji dziecka oraz podtrzymywał kręgosłup malucha. Pasy biodrowe w nosidełkach służą też odciążeniu stawów biodrowych.
Śpiworek do wózka
Zwiększa bezpieczeństwo i komfort podróży dla malucha. Powinien posiadać nieprzemakalny materiał i dodatkową ocieplinę. Koniecznie należy sprawdzić, czy ma otwory na pasy trzy- lub pięcopunktowe.
Organizer do wózka
To przydatne akcesoria, które pasują do większości wózków dziecięcych. Można w nim wygodnie przechowywać napoje, chusteczki, zabawki, przekąski czy inne rzeczy, które mama lub tata chcą mieć pod ręką podczas spaceru z dzieckiem.
Kompletna wyprawka dla noworodka pomoże uniknąć zbędnego stresu po porodzie i szukania brakujących przedmiotów w ostatniej chwili.