Wyrazić siebie przez sztukę – warsztaty z arteterapii dla licealistów

skafander.info 1 miesiąc temu

Obcowanie ze sztuką, czy prace artystyczne, rysunki, obrazy są nie tylko dowodem naszego poczucia estetyki, ale stanowią również często odbicie naszej kondycji psychicznej. 24 października w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Zamościu oraz w II LO im. M. Konopnickiej w Zamościu odbyły się warsztaty z arteterapii prowadzone przez studentów pedagogiki Akademii Zamojskiej.

Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszym etapie studenci I roku pedagogiki Mikołaj Kobus, Aleksandra Rogala oraz Krystyna Humeniuk zaprezentowali wstęp teoretyczny do zagadnienia arteterapii tj. czym jest arteterapia? Jakie pełni funkcje? Jakie są jej rodzaje oraz w jakich sytuacjach się sprawdza?

Arteterapia to rodzaj terapii obejmujący proces twórczy, poprzez interakcje i tworzenie sztuki, w połączeniu z terapią. Spełnia funkcję korekcyjną: sprzyja odzyskaniu równowagi psychicznej, rozładowaniu frustracji i zmniejszeniu lęków, ułatwia komunikację, buduje pozytywne nastawienie i podnosi samoocenę; edukacyjną: wzbogaca życie wewnętrzne – rozwija wyobraźnię, umożliwia zdobycie nowych umiejętności i pomaga w poznaniu siebie oraz rekreacyjną: skupienie na procesie tworzenia pozwala na odsunięcie myśli od negatywnych emocji i choroby.

Arteterapia sprawdza się we wszystkich działaniach o charakterze terapeutycznym, wychowawczym, profilaktycznym, a także edukacyjnym. Arteterapię warto wykorzystać podczas leczenia lęków, depresji, zaburzeń afektywnych, nerwic, uzależnień i traum. W przypadku trudności na tle społecznym i emocjonalnym, związanych z niepełnosprawnością czy chorobą. W trakcie nauki relacji międzyludzkich, odnajdowaniu własnego potencjału i podnoszeniu samooceny. Podczas profilaktyki społecznej wśród osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz zajęć dla seniorów w celu minimalizacji demencji czy lęków, a także jako przyjemna forma spędzania czasu w tej grupie – tłumaczyła psycholog dr Ewelina Okoniewska z Instytutu Pedagogiki AZ.

Uczniowie mogli wykorzystać nabytą wiedzę w praktyce przygotowując swoje prace – grafikę i kolorowanie toreb ekologicznych. Studentka III roku studiów licencjackich kierunku pedagogika Joanna Książek wyjaśniła i pokazała, jak poprawnie wykonać tę technikę.

Opiekę metodyczną nad warsztatami sprawowały wykładowczynie Instytutu Pedagogiki Akademii Zamojskiej: dr Anna Suska-Zakaszewska oraz dr Ewelina Okoniewska.

Idź do oryginalnego materiału