Wystartowały wizyty studyjne w ramach programu „Katowice Miastem Fachowców”

slaskaopinia.pl 5 godzin temu

Rozpoczął się II etap programu „Katowice Miastem Fachowców” – wizyty studyjne młodzieży z klas VII katowickich szkół podstawowych u lokalnych przedsiębiorców. Program ma na celu nie tylko promocję kształcenia zawodowego, ale również inspirowanie młodych ludzi do wyboru ścieżek kariery w branżach technicznych i zawodowych.

– Chcemy, aby katowicka młodzież miała jak najlepsze perspektywy zawodowe. Poprzez współpracę z lokalnymi firmami pokazujemy uczniom, iż przyszłość w zawodach technicznych jest nie tylko realna, ale także pełna możliwości. Już blisko 5 tysięcy uczniów skorzystało z możliwości lepszego poznania środowiska pracy w ramach wizyt studyjnych w konkretnych firmach – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dla kolejnych ponad 1,5 tys. młodych ludzi może to być świetny sposób na odnalezienie swojej drogi w dorosłość. Z kolei dla firm – na znalezienie przyszłych pracowników – dodaje prezydent.

Do końca stycznia przyszłego roku zaplanowano rekordowych 79 wizyt studyjnych w 14przedsiębiorstwach, które zgłosiły się do programu. Przez najbliższe trzy miesiące uczniowie odwiedzą katowickie przedsiębiorstwa takie jak: Alstom Polska S.A., Hotel Marysin Dwór S.A., Koleje Śląskie Sp. z o.o., NDI S.A., ORBIS S.A. Oddział Hotel Novotel Katowice Centrum, PKM Katowice Sp. z o.o., Qubus Hotel Managment Sp. z o.o., Rockwell Automation Sp. z o.o., Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, Stosowanie Maszyn Tadeusz Szwajca, Tauron Polska Energia S.A., Tramwaje Śląskie S.A. czy Śląska Izba Turystyczna.

Uczniowie zapoznają się z szerokim wachlarzem zawodów, takich jak: inżynier badawczo-rozwojowy, pracownik wdrożeniowy z sektora IT, kucharz, kelner, kierowca autobusu, mechanik pojazdów samochodowych, mechanik taboru, konduktor, technik hotelarstwa, hydraulik, mechatronik, motorniczy, elektryk, lakiernik, spawacz, elektromonter, pracownik biura podróży, operator maszyn, programista, logistyk oraz technik: reklamy, budownictwalub drogownictwa.

– W obliczu dynamicznych zmian technologicznych oraz rosnącego znaczenia automatyzacji, zawody związane z przemysłem i rzemiosłem stają się nieodzowne dla stabilności gospodarki lokalnej – mówi Mariusz Jankowski, naczelnik wydziału obsługi inwestorów – Dzięki współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami, uczestnicy programu zdobywają cenne doświadczenie zawodowe jeszcze przed zakończeniem szkoły, co pozwala im lepiej przygotować się do wyzwań zawodowych po jej ukończeniu – dodaje naczelnik.

O programie

Inicjatywa ta ma na celu wsparcie młodzieży w rozwijaniu swoich zainteresowań oraz przygotowanie ich do przyszłej kariery zawodowej w sektorze technicznym. Program „Katowice Miastem Fachowców” składa się z czterech kluczowych etapów:

• najpierw uczniowie biorą udział w lekcji wychowawczej w szkole, podczas której poznają korzyści płynące z wyboru kierunków technicznych i branżowych;

• następnie odbywa się wizyta studyjna w firmie, gdzie uczniowie mają okazję zobaczyć, jak wygląda praca w realnych warunkach i poznać specyfikę różnych zawodów;

• kolejnym etapem jest wizyta w szkole technicznej lub branżowej I stopnia, gdzie uczniowie mogą dowiedzieć się więcej o dostępnych kierunkach kształcenia i możliwościach dalszego rozwoju;

• program kończy podsumowująca lekcja wychowawcza, która pozwala uczniom na refleksję nad zdobytymi doświadczeniami i pomaga w podjęciu świadomej decyzji dotyczącej przyszłej ścieżki edukacyjnej i zawodowej.

Pięć edycji za nami

W poprzednich pięciu edycjach programu Katowice Miastem Fachowców wzięło udział prawie 5 tys. uczniów szkół podstawowych, odbyło się 240 wizyt studyjnych w firmach oraz blisko 260 wizyt w szkołach branżowych i technicznych I stopnia, a także podpisano 38listów intencyjnych. Uczniowie mieli okazję poznać różnorodne kierunki m.in. takie jak operator maszyn CNC i EDM, mechanik, mechatronik, architekt, kierowca autobusu, projektant, grafik, specjalista i technik w obszarze Al, cyberbezpieczeństwa, IT i analizy danych.

Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice

Idź do oryginalnego materiału