5 grudnia odbyła się XIII Noc Chemików, Biologów i Fizyków, a w jej ramach zorganizowano II Hetmański Konkurs Nauk Przyrodniczych interesujący EKSPERYMENT. Uczniowie szkół podstawowych zaprezentowali swoje niezwykłe doświadczenia z zakresu biologii, chemii i fizyki, zaskakując pomysłowością i zaangażowaniem.
Wiktor Hudela z klasy VIII ze Społecznej SP z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Małego Księcia w Tarnobrzegu zaprezentował eksperyment, w którym sprawdzał, czy można zapalić jajko od środka. Wykorzystał do tego zimne ognie i wytłumaczył doświadczenie, odnosząc się do budowy jajka.
Michał Mierzwiński, uczeń VIII klasy Szkoły Podstawowej nr. 3 w Tarnobrzegu, pokazał, jak stworzyć „lampę-lawę”, a także opowiedział o gruczole kuprowym u kaczek, który chroni ich skórę przed zamoczeniem.
Marek Ślusarz z klasy VII Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Skopaniu przedstawił eksperyment pod tytułem “Guzik prawda”, w którym udało mu się stworzyć guzik z biodegradowalnego plastiku dzięki mleka.
Maja Wach z VIII klasy Szkoły Podstawowej nr 4 w Tarnobrzegu zabrała uczestników w „Tęczowy świat fluorescencji”, prezentując, jak różne substancje świecą pod wpływem światła UV.
Gabriela Małkowska, uczennica VIII klasy Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy, zaprezentowała reakcję fotobłyskową w wulkanie.
Maja Nowakowska z klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Jerzego Ossolińskiego w Klimontowie badała adekwatności utleniające manganianu (VII) potasu.
Ostatnia uczestniczka konkursu – Joanna Strycharz ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Tarnobrzegu – zaprezentowała eksperyment „wąż faraona”, przybliżając publiczności reakcję spalania.
Młodzi naukowcy swoje eksperymenty przygotowywali w większości pod opieką swoich rodziców: Doroty Trębińskiej-Hudeli, Liliany Mierzwińskiej, Elżbiety Wach, Ewy Małkowskiej, Danuty Nowakowskiej, a także nauczycielek: Edyty Białek, Ewy Kędzierskiej i Beaty Grabowskiej.
Po intensywnych naradach jury (w jego skład weszli: Panie – Dyrektor Marta Wciseł, Katarzyna Osowska i Sylwia Wychowaniak oraz Panowie – Krzysztof Wolski i Marek Kierzkowski) laureatką konkursu została ogłoszona Maja Wach za jej prezentację fluorescencyjną, a wyróżnienia otrzymali Michał Mierzwiński i Marek Ślusarz. To wydarzenie pokazało, jak wielki potencjał drzemie w młodych pasjonatach nauki. Ich eksperymenty z pewnością zainspirują innych uczniów do zgłębiania tajemnic chemii, biologii i fizyki. (Natalia Kolada)