Szkoła Podstawowa nr 9 w Nowym Sączu nie pozostaje obojętna na przeszłość, pragnie w młodych ludziach rozwijać wrażliwość na historię naszej ojczyzny, kształtować postawy patriotyczne. Dba, aby uczniowie nie zapomnieli ile ich przodkowie wycierpieli, aby odzyskać wolność, by odzyskać tożsamość. Ważne jest, żeby młodzi Polacy pamiętali, iż dzięki dzielnym patriotom, którzy niejednokrotnie poświęcili miłość, zdrowie, a choćby życie, dzisiaj mogą mówić po Polsku i uczyć się w polskiej szkole. Jest to bardzo ważne, szczególnie w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego.
Dlatego też od lat organizowany jest w tam Międzyszkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej, którego celem jest przybliżenie uczniom pięknych pieśni patriotycznych, przepełnionych miłością do ojczyzny. Konkurs ten na stałe wpisał się w historię naszej szkoły i naszego miasta. Inicjatorami konkursu była dyrektor Zofia Basiaga, Kazimiera Burzykowska „Babcia Szkolna” oraz Ksiądz Prałat Józef Jansa. Dzięki ich determinacji konkurs odbywa się do dnia dzisiejszego, stając się niezwykłym, wyczekiwanym przez wszystkich wydarzeniem.
Także w tym roku kontynuatorka pomysłu Danuta Chochorowska wraz z Marzeną Foszczyńską, Maciejem Jarzębakiem i Karoliną Molandą przy wsparciu dyrekcji, pracowników szkoły oraz Urzędu Miasta Nowego Sącza, stanęli na wysokości zadania i przygotowali wspaniałe wydarzenie, które wywołało ogromne wzruszenie wśród widowni.
XXVII Międzyszkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej, dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza Marcina Zawiślaka, odbył się 20.11.2024r. w Sali Teatralno – Kinowej im. św. Józefa. Patronat nad konkursem objął Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. O piękną dekoracje zadbała Karolina Molanda, nagłośnieniem zajęli się uczniowie naszej szkoły, a w rolę prowadzących wcielili się Karolina Molanda oraz Maciej Jarzębak.
Dzięki wspaniałej współpracy wszystko było dopięte na ostatni guzik. To prestiżowe wydarzenie zawsze przyciąga wielu miłośników piosenek patriotycznych. I tym roku nie zabrakło ważnych gości, swoją obecnością zaszczyciło nas wielu wspaniałych gości, wśród nich Zastępca Prezydenta Nowego Sącza Małgorzata Majka. Młodzież również nie zawiodła. W konkursie wzięło udział 15 szkół, łącznie 100 uczestników z klas 4-8, którzy zaprezentowali się w dwóch kategoriach: jako soliści lub zespół. Młodzi artyści oceniani byli przez wybitne jury Urszulę Baziak, Joannę Albrzykowską- Clifford oraz Pawła Ferenca. Konkurs rozpoczął się od wspólnego odśpiewania hymnu oraz przemówienia dyrektor Haliny Sieczko, następnie na scenie wystąpili uczniowie naszej szkoły z klasy 3a i 1c, przygotowani przez Joannę Glińską i Karolinę Molandę, w krótkim przestawieniu, który wprawił w zachwyt wszystkich obecnych gości.
Uczestnicy zaprezentowali się w pięknych, patriotycznych utworach, wzruszając do łez. Młodzież zachwyciła nie tylko wokalem, ale także wspaniałymi strojami. Po burzliwej naradzie szanowne jury ogłosiło wyniki w kategorii solista oraz zespół.
Kategoria soliści:
I miejsce : Gabriela Bacia – SP 7
II miejce: Katarzyna Bodziony- SP 9
III miejsce: Zofia Biel – SP 15
Kategoria zespoły:
I miejsce : Zespół wokalny „Siódemeczka” – SP 7
II miejsce: Zespół wokalny „Pięciolinia” – SP 9
III miejsce: Zespół wokalny z klasy V. – SP 21
Po podsumowaniu punktacji okazało się, iż PUCHAR GRAND PRIX, ufundowany przez dyrektor Zofię Basiagę zdobyła Szkoła Podstawowa nr 7, serdecznie gratulujemy!
Szczególne podziękowania należą się Marzenie Foszczyńskiej, która wspaniale przygotowała Zespół „Pięciolinia”, do którego nalezą dzieci z klas 4-8. Dzięki jej ciężkiej pracy zespół kolejny już raz zdobywa wysokie miejsce na tak prestiżowym konkursie.
Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok, by tradycja była kontynuowana, a historia Polski, zapisana nutami, melodią w świat popłynęła.
Do Ciebie pisze ten list mój miły,
byliśmy tacy młodzi, tacy niewinni,
to wojna okrutna, złośliwa, nasze dłonie rozdzieliła…
„Spieszmy się kochać ludzi…”- tak mówili,
Dlaczego myśmy Kochany im nie wierzyli?
Tak bardzo się martwię, tak bardzo się boję,
Że Ci nie powiedziałam Kochanie moje,
Że jesteś dla mnie wszystkim, kimś najważniejszym, kimś bliskim.
Czy Ci miły wyszeptałam, jak bardzo Cię kochałam?
Czy Ci powiedziałam skrycie, iż oddałbym za Ciebie życie?
Czy Cię mocno przytuliłam ,czy mą dłonią twą otuliłam?
Czy życzyłam dobrej nocy, gdy wracałeś do domu zmęczony, bez mocy?
Czy patrzyłam w Twe mądre oczy, mówiąc, iż z Tobą przez życie łatwiej się kroczy
Czy wiedziałeś – zapytać muszę, iż jesteśmy jak bratnie duszę
Czy mi wyjaśniłeś Kochany jak ja bez Ciebie dam rady?
Już nie mogę dłużej kryć,.
ja bez Ciebie nie umiem żyć!
…
Nie martw się Kochanie moje
Niech to nie będą udręki Twoje!
Mówiłaś, iż jestem dla Ciebie wszystkim!
Kimś najważniejszym, kimś bliskim
Codziennie szeptałaś jak bardzo mnie kochałaś,
Codziennie mówiłaś skrycie, iż oddasz za mnie życie.
Mocno mnie przytulałaś, Mą dłoń swoją otulałaś,.
Życzyłaś dobrej nocy, gdy wracałem do domu bez mocy.
Patrzyłaś w me mądre oczy, mówiąc, iż ze mną przez życie łatwiej się kroczy.
Wiedziałem – odpowiedzieć muszę,Że jesteśmy jak bratnie dusze.
Już nie musisz tego kryć,Nauczysz się beze mnie żyć.
Ja będę blisko Ciebie,Bo choć dusza moja w niebie,
To zapamiętaj KochanieMe serce w twym sercu na zawsze pozostanie!
Niech wiatr te słowa niesie,Może to mi ulgę przyniesie,
Niech melodia ukryje miłości pragnienie,
Niech o nas śpiewa przyszłe pokolenie
By nuty im historię przypomniały,
By jak straszna jest wojna nie zapomniały.
/Karolina Molanda/
autor: Karolina Molanda