Już we wtorek tysiące uczniów w całej Polsce zasiądą w szkolnych ławkach, by zmierzyć się z jednym z najważniejszych wyzwań w dotychczasowej edukacji. Choć egzamin ósmoklasisty to stały punkt szkolnego kalendarza, w tym roku przynosi istotne zmiany. Nowe zasady mają ułatwić uczniom pracę, ale emocji i presji z pewnością nie zabraknie.

Fot. Warszawa w Pigułce
Egzaminy ósmoklasisty 2025. Nowe zasady, więcej czasu i wyjątkowe okoliczności
Już we wtorek uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych w całym kraju zasiądą do najważniejszych testów w swoim dotychczasowym życiu. Tegoroczne egzaminy odbędą się według nowych reguł. Dla jednych to szansa na więcej spokoju, dla innych – konieczność dodatkowego wysiłku.
Egzamin, który decyduje o przyszłości
Pierwszy test – z języka polskiego – odbędzie się we wtorek 13 maja. W środę uczniowie zmierzą się z matematyką, a w czwartek z językiem obcym nowożytnym. Wszystkie egzaminy rozpoczną się o godzinie 9:00. Wyniki będą miały najważniejsze znaczenie przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych – liczą się na równi z ocenami i osiągnięciami z ostatnich lat nauki.
Do tegorocznej sesji przystąpi niemal 355 tysięcy uczniów z ponad 12,8 tys. szkół. Wśród nich także ponad 13 tys. dzieci z Ukrainy.
Nowe zasady – więcej czasu w pracę z arkuszem
W tym roku, zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji, uczniowie będą mieli więcej czasu w rozwiązywanie zadań. Egzamin z języka polskiego potrwa 150 minut, z matematyki – 125 minut, a z języka obcego – 110 minut. W przypadku uczniów, którym przysługują dostosowania, czas może zostać przedłużony – choćby o 75 minut, a dla obywateli Ukrainy choćby o 115 minut.
Zmiany mają pomóc młodzieży spokojniej podejść do egzaminu, dokładniej zaplanować pracę i sprawdzić odpowiedzi.
Specjalne warunki dla uczniów z Ukrainy
Zgodnie z przepisami, uczniowie z Ukrainy nie muszą pisać egzaminu z języka polskiego. jeżeli jednak wyrazili taką wolę, mogą do niego przystąpić. Tak zrobiło ponad 5,4 tys. uczniów. W przypadku języków obcych zdecydowana większość wybrała angielski (67,8 proc.), a na drugim miejscu znalazł się rosyjski (31,2 proc.).
W całej grupie ósmoklasistów najwięcej uczniów – aż 98,4 proc. – wybrało język angielski. Niemiecki wskazało 1,4 proc.
Dodatkowe terminy i ogłoszenie wyników
Ci, którzy z przyczyn losowych nie będą mogli przystąpić do egzaminu w głównym terminie, napiszą go w dniach 10–12 czerwca. Wyniki poznamy 4 lipca – tego samego dnia uczniowie dostaną zaświadczenia, a CKE opublikuje ogólnopolskie statystyki.
To egzamin, który nie tylko zamyka etap edukacji podstawowej, ale otwiera drzwi do dalszej nauki. Dla tysięcy młodych ludzi to czas ogromnych emocji – i wielkiego sprawdzianu nie tylko wiedzy, ale też odporności i koncentracji.