Z Polski znikają uzdrowiska. Mapa wygląda coraz biedniej. Trwa kryzys "martwego świadczenia"

g.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: KatarzynaBialasiewicz/ISTOCK.COM


Z roku na rok liczba uzdrowisk dziecięcych w Polsce drastycznie spada. Jednym z głównych powodów jest fakt, iż dzieci nie są kierowane na turnusy. choćby Ciechocinek zrealizował w ubiegłym roku aż o blisko 90 pobytów mniej niż w roku 2023. To istny kryzys i brak edukacji.
Jak informuje serwis Prawo.pl, jeszcze w 2022 roku w Polsce było 17 uzdrowisk dla dzieci, natomiast w tej chwili takich placówek jest zaledwie sześć. W ich strukturach funkcjonuje łącznie 10 podmiotów zajmujących się leczeniem młodych pacjentów. Ponadto niektóre placówki skupiają się jedynie na opiece nad dziećmi w wieku od 3 do 6 lat. Wygląda na to, iż w naszym kraju zapanował prawdziwy kryzys, który pojawił się z powodu "martwego świadczenia".


REKLAMA


Zobacz wideo Anna Wendzikowska o macierzyństwie: "Nie spodziewałam się, iż to powiem"[materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Skierowania na leczenie uzdrowiskowe dla dzieci. To jest możliwe, ale lekarze tego nie praktykują
Dr Aleksandra Sędziak, konsultantka krajowa w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej, twierdzi, iż wszystkie tego typu sanatoria zostały zlikwidowane z powodu braku kierowanych do nich dzieci.


Pomimo iż takie świadczenie gwarantowane w koszyku jest, ale jest martwe, bo dzieci nie są kierowane


- zdradziła na łamach serwisu Prawo.pl. Zgodnie z przytoczonymi przez ekspertkę danymi ze świadczeń uzdrowiskowych w ubiegłym roku skorzystało jedynie 6 723 pacjentów w wieku 3-18 lat. To zaledwie 1,5 proc. wszystkich osób leczonych w sanatoriach. W 2018 roku liczby wskazywały jeszcze na 15 tysięcy nieletnich. Ponadto w 2024 roku z takiego leczenia skorzystało niespełna 3 tysiące pacjentów powyżej 7. roku życia. Niestety problem jedynie się pogłębia, ponieważ do tej pory nie zastosowano żadnych rozwiązań systemowych, które mogłyby przerwać ten kryzys.


jeżeli nie dotrzemy do lekarzy kierujących do uzdrowisk, to będzie problem. Jednym z problemów jest poruszanie się w systemie lekarzy, jak dziecko skierować do uzdrowiska. Konieczne jest także uproszczenie wniosku na leczenie uzdrowiskowe


- dodaje dr Sędziak. Jak relacjonuje portal, w tym przypadku niezbędna jest przede wszystkim edukacja lekarzy pediatrów dotycząca wystawiania skierowań na leczenie uzdrowiskowe. Ważna jest także większa promocja.


Minister zdrowia Izabela Leszczyna zleciła prezesowi NFZ spotkania z przedstawicielami wojewódzkich oddziałów, aby omówili sytuację tych placówek i przekazali polecenia do przychodni kierowania większej liczby dzieci na turnusy


- zapewnia Dominika Janiszewska-Kajka, zastępca dyrektora Departamentu Lecznictwa MZ. Zrobiono także pierwsze kroki w stronę większego zaangażowania lekarzy POZ.


NFZ : Kolejki oczekujących do sanatorium. W przypadku dzieci problem jest inny
Problem widzi także Elżbieta Mianowska-Komza, radczyni prawna w Departamencie Lecznictwa Ministerstwa Zdrowia, która skupia się na kwestii leczenia otyłości.


Rzeczywiście z roku na rok spada liczba skierowań w kierunku leczenia otyłości dzieci w uzdrowiskach. Dla przykładu w Ciechocinku w 2022 roki zrealizowano ich 394, a w ubiegłym roku 305. W Kołobrzegu w 2022 roku było 137 skierowań w kierunku leczenia otyłości, a od 2023 roku ani jednego


- tłumaczy. W ubiegłym roku do uzdrowisk skierowano około tysiąc dzieci zmagających się z otyłością. To oznacza, iż niezbędne jest rozszerzenie tego kierunku i stworzenie warunków do leczenia takich osób w pozostałych placówkach.
Zobacz też: Straciła 50 tysięcy. Potem musiała je spłacić. Sąd stanął po jej stronie
Jak informuje serwis Radio ZET, w ostatnim czasie do sprawy odniósł się także wielkopolski NFZ. Fundusz apelował do rodziców i opiekunów, by zainteresowali się leczeniem uzdrowiskowym dla dzieci, które jest w Polsce bezpłatne.


Zachęcamy rodziców i opiekunów prawnych do składania skierowań zarówno dla dzieci, jak i dla dzieci pod opieką osoby dorosłej. Z opiekunem w sanatorium muszą przebywać dzieci do siódmego roku życia


- informował NFZ.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału