Za maturzystami język polski. We wtorek egzamin z matematyki

supernowosci24.pl 5 dni temu
Przed maturzystami egzamin z matematyki (Fot. Pixabay)

Poniedziałkowym egzaminem z języka polskiego zaczęły się tegorocznej matury. We wtorek przed maturzystami kolejne zmagania – tym razem z matematyką. Start punktualnie o godz. 9.

„Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka” i „Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka?” – to tematy rozprawki, którą musieli napisać dziś maturzyści na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Maturzyści pisząc tekst, musieli się odwołać do utworów literackich i kontekstów, zaś jednym z utworów musiała być obowiązkowa lektura.

Matura z języka polskiego składała się z trzech części:

  • testu sprawdzającego umiejętność posługiwania się językiem
  • testu historycznoliterackiego
  • wypracowania

Testy zawierały natomiast 14 zadań. Zadania odnosiły się do zacytowanych w arkuszu fragmentów tekstów, m.in. „Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”, wiersza Jana Andrzeja Morsztyna „Wiosna”, „Pieśni 14.” Jana Kochanowskiego, „Dziadów cz. III” Adama Mickiewicza, „Tanga” Sławomira Mrożka.

Pytani przez nas rzeszowscy maturzyści, którzy jako pierwsi skończyli egzamin, byli zadowoleni.

– Jest adidas for big and tall 3 stripes tricot pants size - SchaferandweinerShops KR - ‘Superstar Boot’ sneakers adidas for Originals dobrze. Mam wrażenie, iż matury teraz są o wiele łatwiejsze, niż np. te, które zdawali nasi rodzice air jordan 4 military blue 2024. Ale nie zapeszajmy… Teraz chwile regeneracji i jutro matematyka – mówił nam przed jednym z rzeszowskich liceów Andrzej.

ARKUSZE Z DZISIEJSZEJ MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO ZNAJDZIESZ TUTAJ

– Czy będę się jeszcze dziś uczył? O nie, nie! Nie ma mowy! Wystarczająco długo zakuwałem przez ostatnie tygodnie. Dziś mam zamiar pójść na spacer z dziewczyną, zrelaksować się, potem dobrze się wyspać i jutro na matematykę – mówił nam z kolei Krzysztof.

Graf. CKE

Przeciek unieważni maturę?

Jeszcze przed zakończeniem poniedziałkowej matury (godz. 13) do sieci trafiły zdjęcia arkuszy egzaminacyjnych. Jak wyjaśnia Robert Zakrzewski, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, z powodu tego incydentu, matura z języka polskiego na pewno nie będzie unieważniona. Problemy będzie miała za to osoba, która „wypuściła” w świat zdjęcie z arkuszami.

– Zgodnie z ustawą, na salę nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych. jeżeli ktoś to zrobi i z nich skorzysta, jego egzamin jest unieważniony – wyjaśnia Robert Zakrzewski, cytowany przez Super Express.

ODPOWIEDZI Z MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO, PRZYGOTOWANE PRZEZ EKSPERTÓW ONETU ZNAJDZIESZ TUTAJ

Matematyka jako druga, a potem…

We wtorek maturzystów czeka pisemny egzamin z matematyki. W środę z kolei obowiązkowa matura z języka nowożytnego, najczęściej to język angielski albo niemiecki, ale może to być również hiszpański, francuski, włoski, a choćby język rosyjski. Po egzaminach pisemnych rozpocznie się kolejny etap matury, tym razem uczniowie przystąpią do ustnej matury. Pierwszy dzień wyznaczono na 8 maja. Obowiązkowe będą te z języka polskiego i języka obcego.

Część pisemna egzaminów potrwa do 22 maja, a egzaminy ustne będą się odbywać od 9 do 24 maja, z wyłączeniem 11, 16 i 18 maja, gdy egzaminy nie będą przeprowadzane. Wszystkie egzaminy będą się rozpoczynać o godz. 9 i o godz. 14 w zależności od przedmiotu.

HARMONOGRAM MATUR 2025

  • 5 maja (poniedziałek): egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym (godz. 9.00);
  • 6 maja (wtorek): egzamin z matematyki na poziomie podstawowym (godz. 9.00) i egzaminy z języka kaszubskiego, z języka łemkowskiego oraz z języka łacińskiego i kultury antycznej (godz. 14);
  • 7 maja (środa): egzaminy z języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego na poziomie podstawowym (godz. 9.00) i egzaminy z matematyki na poziomie podstawowym i geografii na poziomie rozszerzonym w jęz. obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (godz. 14.00);
  • 8 maja (czwartek): egzaminy z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i poziomie dwujęzycznym (godz. 9.00) i egzamin z historii muzyki (godz. 14.00);
  • 9 maja (piątek): egzamin z biologii (godz. 9.00) oraz egzamin z filozofii (godz. 14.00);
  • 12 maja (poniedziałek): egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym (godz. 9.00) oraz egzaminy z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym (godz. 14.00);
  • 13 maja (wtorek): egzamin z wiedzy o społeczeństwie (godz. 9.00) oraz egzaminy z języka niemieckiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym (godz. 14.00);
  • 14 maja (środa): egzamin z informatyki (godz. 9.00) oraz egzamin z historii sztuki (godz. 14.00);
  • 15 maja (czwartek): egzamin z geografii (godz. 9.00) oraz egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym (godz. 14.00);
  • 16 maja (piątek): egzamin z chemii (godz. 9.00) oraz egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym (godz. 14.00);
  • 19 maja (poniedziałek): egzamin z historii (godz. 9.00) oraz egzaminy z języka francuskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym (godz. 14.00);
  • 20 maja (wtorek): egzamin z fizyki (godz. 9.00) oraz egzaminy z języka hiszpańskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym (godz. 14.00);
  • 21 maja (środa): egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym (godz. 9.00) oraz egzaminy z języka włoskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym (godz. 14.00).
  • 22 maja (czwartek): egzaminy w językach obcych na poziomie rozszerzonym z chemii (godz. 9.00), fizyki (godz. 10.35), biologii (godz. 12.10) i historii (godz. 13.45) dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych.
  • Egzaminy ustne przewidziane są na dni od 9 do 24 maja (z wyjątkiem 11 i 16-18 maja), a ich harmonogramy ustalają przewodniczących zespołów egzaminacyjnych w szkołach.
  • ŹRÓDŁO: ONET

Zgodnie z regulaminem, każdy maturzysta musi przystąpić do co najmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do przedmiotu dodatkowego. Można wybrać maksymalnie pięć takich przedmiotów, ale najczęściej to jeden lub dwa przedmioty.

Zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, maturzyści będą mogli odebrać swoje świadectwa maturalne oraz aneksy informacyjne o wynikach 8 lipca br. Termin ten obowiązuje dla maturzystów w całej Polsce. Sesja egzaminów poprawkowych odbędzie się w dniach 19 – 20 sierpnia, a wyniki ogłoszone zostaną 10 września.

Wyniki egzaminów z matury to podstawa, żeby ubiegać się o przyjęcie na studia. Nie będzie już egzaminów wstępnych na wyższe uczelnie. Największe szanse będą mieli ci absolwenci liceów i techników, którzy uzyskają najwyższe wyniki egzaminów maturalnych.

Idź do oryginalnego materiału