Za nami finał Ogólnopolskiego Konkursu na Projekt Historyczny

doxa.fm 4 miesięcy temu
Fot.: Radio Doxa

To już 16. edycja konkursu pn. „Póki nie jest za późno”, który adresowany był do uczniów i nauczycieli wszystkich typów szkół w całej Polsce.

– Jest to konkurs, który koncentruje naszą uwagę na miejscach, obiektach, znakach pamięci historycznej, dotyczący wojen i konfliktów zbrojnych w XX wieku – wymienia Renata Kobylarz-Buła. zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. Zależy nam na tym aby uczniowie z całej Polski wyszukiwali w swoim najbliższym otoczeniu zapomniane miejsca pamięci, ale takie, o których warto opowiedzieć innym. Stąd powstały prezentacje multimedialne, audycje radiowe, słuchowiska, filmy, strony internetowe, prace pisemne oraz niebanalne projekty.

– Miejsce naszego projektu konkursowego dzieje pod Bydgoszczą, niedaleko Tarkowa Dolnego – mówi Gerard Drecki z Poznania. To miejsce było niegdyś częścią linii frontu północnej Powstania Wielkopolskiego. Widać jeszcze fortyfikacje, które mamy na zdjęciach.

– Pokazaliśmy jak wyglądają okopy i ich stan po stu latach – mówi Benjamin Zefirian z Poznania. To okopy z roku 1919. Jest tam też wiadukt, który jest w stanie niemal nienaruszonym.

– Nagraliśmy słuchowisko do konkursu – mówi Magda Handke z I Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu. Mówi ono o rodzinie żydowskiej, która mieszkała w naszym mieście, niedaleko naszej szkoły. Chcieliśmy w ten sposób upamiętnić ich historię. Kiedyś bardzo obecna była mniejszość żydowska w Zabrzu, a teraz nie ma po niej żadnych śladów, stąd pomysł na temat konkursowy.

Renata Kobylarz-Buła, Gerard Drecki, Benjamin Zefirian, Magda Handke:

Na konkurs pn. „Póki nie jest za późno” organizowany przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych wpłynęło 59 prac z całej Polski, cztery z nich zostały nagrodzone.

Jury konkursu w składzie: dr Iwona Konopnicka – przewodnicząca (Uniwersytet Opolski), dr Renata Kobylarz-Buła (CMJW), mgr Urszula Lechicka (CMJW), mgr Maria Bula (CMJW), dr Michał Jakubik – sekretarz (CMJW) oceniło 59 projektów i przyznało:

I nagrodę Julii Szeląg z III Liceum Ogólnokształcącego im. Samuela Bogumiła Lindego w Toruniu za projekt pt. ORP „WICHER” – bohaterski obrońca polskiego wybrzeża podczas kampanii wrześniowej 1939 roku upamiętniony na muralu „Chwała Polskim Marynarzom”, przygotowany pod opieką Anny Potulskiej (185,5 pkt.),

II nagrodę Magdalenie Handke, Karolinie Hewlik i Maksymilianowi Klebie z I Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu za projekt pt. A życie toczy się dalej. Opowieść o Franzu Wilhelmie Herzbergu, przygotowany pod opieką Krzysztofa Grali (184 pkt.),

III nagrodę Beniaminowi Zefirianowi z I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskego w Poznaniu i Gerardowi Dreckiemu z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki w Poznaniu za projekt pt. Fortyfikacje polowe frontu północnego Powstania Wielkopolskiego pod Tarkowem, przygotowany pod opieką Agnieszki Gabryelskiej (176 pkt.),

Wyróżnienie Julii Świstowskiej ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Wielączy Kolonii za projekt pt. Pomnik pamięci mieszkańców wysiedlonych z Wielączy podczas II wojny światowej, przygotowany pod opieką Magdaleny Gołąb i Alicji Poździk (175 pkt).

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Fot.: Radio Doxa
Fot.: Radio Doxa

autor: KZL

Idź do oryginalnego materiału