Za nami XVI odsłona „Białej wstążki”

bogatyregion.pl 1 miesiąc temu

Zakończyła się tegoroczna odsłona ogólnoświatowej kampanii „Biała wstążka”. Od 16 lat na przełomie listopada i grudnia realizowane są wydarzenia organizowane przez młodzież szkolną oraz różne instytucje. To działania, które mają na celu przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet. Konferencja w Klubie 3. Flotylli Okrętów podsumowała tegoroczną pracę Zespołu Interdyscyplinarnego oraz działania prowadzone w ramach kampanii.

Edukacja i kształtowanie dobrych postaw były istotnym zagadnieniem tegorocznej edycji kampanii, a także motywem przewodnim konferencji kończącej jej XVI edycję. W myśl hasła konferencji „Czym skorupka za młodu…” o tym co i w jaki sposób kształtuje człowieka, traktował panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy. Tradycyjnie doceniono wysiłki osób na co dzień zaangażowanych w działania na rzecz przeciwdziałania przemocy, honorując ich aktywność statuetkami ambasadorów kampanii.

Oprócz MOPSU-u w organizację „Białej wstążki” włącza się jedna z gdyńskich szkół. W tym roku był to Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5. Poprzednie edycje kampanii odbywały się w przestrzeni szkół na poziomie ponadpodstawowym. Uczestnictwo szkoły podstawowej pokazuje, jak ważna jest wczesna edukacja.

Niezmiernie miło było nam być współgospodarzem tegorocznej edycji „Białej wstążki” – podkreśla Barbara Barlikowska, dyrektor ZSP nr 5. – Uczniowie wykazali duże zaangażowanie w trakcie ostatnich dwóch tygodni, czynnie uczestnicząc w przypinaniu wstążeczek w Urzędzie Miasta czy też pracując nad tematycznym przedstawieniem dotykającym tematu przemocy wobec kobiet. W szkole organizowane były zajęcia, podczas których młodzież, korzystając z różnych form przekazu, tworzyła prace będące wyrazem sprzeciwu wobec przemocy. W ramach kampanii odbył się także dzień współzawodnictwa w grach zespołowych. Jestem pełna uznania dla dojrzałości, z którą nasi uczniowie podeszli do organizowanych w tym okresie zajęć, pomimo ich młodego wieku.

Kalendarz tegorocznej „Białej wstążki” wypełniony był również licznymi wydarzeniami organizowanymi przez pozostałe zaangażowane organizacje. Stowarzyszenie OVUM, które od lat partneruje inicjatywie, w tym roku znalazło się w gronie współorganizatorów. W trakcie trwania kampanii w siedzibie stowarzyszenia były prowadzone porady prawne dla mieszkanek Gdyni stykających się ze zjawiskiem przemocy. Oferta była skierowana zarówno do osób polsko- jak i obcojęzycznych. Odbyły się także tematyczne warsztaty w dwóch gdyńskich Przystaniach.

Centrum społecznościowe „Vchasno” zaprosiło na wernisaż pt. „Przekreśl przemoc, podkreśl moc” oraz na warsztaty dla młodzieży szkolnej, których tematem były różne formy przemocy stosowanej wobec kobiet pochodzenia polskiego, ale i cudzoziemek. Zainteresowani mogli również obejrzeć spektakl w wykonaniu Teatru Rzeczy Osobistych pod tytułem „Instytut Pana B”.

Z kolei w klubie sportowym „Bombardier” odbyły się zorganizowane dla pań, prowadzone pod okiem profesjonalnej trenerki, zajęcia bokserskie.

Każdego roku w ramach kampanii „Białej wstążki” inicjujemy dyskusję na temat przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet oraz informujemy, gdzie można zgłaszać się, by uzyskać w takiej sytuacji wsparcie. Kreatywne sposoby na wyrażenie sprzeciwu wobec tego zjawiska mają na celu podnoszenie świadomości. To w kształtowanej właśnie od młodego wieku świadomości upatrujemy szansy na tworzenie się społeczeństwa, w którym każda osoba, niezależnie od płci, może czuć się bezpieczna i szanowana — podsumowuje Marta Nykiel, zastępca kierownika Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej MOPS w Gdyni.

Mateusz Glina
UM Gdynia

Idź do oryginalnego materiału