​Zadanie prosto z trzeciej klasy podstawówki. Dasz radę je rozwiązać bez kalkulatora?

top.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: /materiały własne /INTERIA.PL


Dzieci w trzeciej klasie podstawówki, które mają około 8-9 lat, uczą się, jak rozwiązywać różnego rodzaju problemy matematyczne. Jednym z założeń jest oczywiście niewykorzystywanie pomocy elektronicznych. Spróbuj rozwiązać zadanie z trzeciej klasy szkoły podstawowej, którego obliczenie nie wymaga użycia kalkulatora.

Jak rozwiązywać działania z dużymi liczbami bez kalkulatora?

Istnieje kilka sprytnych technik, których zastosowanie może pomóc uprościć obliczenia działań, które z pozoru wydają się nierozwiązywalne bez użycia kalkulatora. Najprostszą z nich jest rozbijanie liczb na prostsze części. Najłatwiej jest to robić przy mnożeniu, ale sprawdzi się także w innych przypadkach. Dla przykładu 45 × 12 można rozbić na 45 × 10 i 45 × 2, co daje 450 + 90 = 540. Druga technika dotyczy szacowania. Chodzi w niej, o zaokrąglanie liczy, a następnie korygowanie wyniku. W tym przypadku trzeba jednak być szalenie uważnym.

Sprawdź również: Tylko szóstkowi uczniowie rozwiążą to zadanie. choćby nie próbuj, jeżeli byłeś noga z matmy

W przypadku działań z dużymi liczbami bez kalkulatora sprawdzi się także metoda zapisywania wyników częściowych. Pozwoli to nie zgubić się w obliczeniach, a dla niektórych osób taka mapa działań może wspomóc obliczenia. W przypadku mnożenia można również wykorzystywać takie techniki jak algorytm słupkowy czy wzory skróconego mnożenia. Z kolei do dodawania i odejmowania można wykorzystać zapisy kolumnowe. Można również zamieniać odejmowanie na dodawanie czy dodawać liczby bliskie sobie. Każda z tych metod pozwala na szybkie i efektywne obliczenia dużych liczb bez użycia kalkulatora.

Sprawdź również: Obliczysz to w pamięci? Wystarczy 1 szkolna regułka, ale wiele osób ma problem

Zadanie z trzeciej klasy szkoły podstawowej do obliczenia bez kalkulatora

Jak w przypadku każdego działania, warto przypomnieć sobie kolejność działań matematycznych. W tym działaniu jest tylko dodawanie i odejmowanie, które są równorzędne, więc wykonujemy je od lewej do prawej. Zacznijmy więc od dodawania 467 + 738. Najlepiej zrobić to rozpisując osobno jedności (7 + 8 = 15), dziesiątki (6 + 3 + 1 = 10) oraz setki (4 + 7 + 1 = 12). W ten sposób mamy wynik 467 + 738 = 1205. Następnie od 1205 odejmujemy 295. Możemy to zrobić w ten sam sposób, czyli rozpisując jedności (5 - 5 = 0), dziesiątki (0 - 9, "pożyczamy" jedynkę z setek, czyli 10 - 9 = 1) i setki (pamiętając, iż "pożyczyliśmy" jedynkę, mamy 11 - 2 = 9). W ten sposób obliczyliśmy 1205 - 295 = 910, tym samym 467 + 738 - 295 = 910.

Zobacz też:

​To zadanie było na teście ósmoklasisty. Większość dorosłych sobie z nim nie radzi

Znajdź wszystkie jeże wśród grzybów. Jesienne wyzwanie dla osób z sokolim wzrokiem

Ten test rozpalił Internet do czerwoności. Tylko osoby z wysokim IQ rozwiążą go poprawnie

Idź do oryginalnego materiału