Zadanie z egzaminu na kartę rowerową. Proste? Wielu dorosłych nie potrafi go rozwiązać

gazeta.pl 23 godzin temu
Zdjęcie: Fot. screen YT / Rowerzysta na skrzyżowaniu równorzędnym - sytuacja C.07 / Kartarowerowa Net PL


Dziecko, które ukończyło 10. rok życia, może starać się o przyznanie karty rowerowej. Jest ona konieczna, by móc zgodnie z prawem poruszać się rowerem. Wyrobienie takiego dokumentu to z pewnością dobry wstęp do poznania zasad ruchu drogowego. Jednak okazuje się, iż zadania, które pojawiają się na egzaminie, bywają problematyczne.
Z tym zagadnieniem problem mają często nie tylko młodzi cykliści. Również dorośli użytkownicy dróg mają problem z podaniem prawidłowej odpowiedzi. Które zadanie bywa taką zagwozdką? Otóż: mamy znaki, rowerzystę i auto. Kto zatem ma tu pierwszeństwo przejazdu?


REKLAMA


Zobacz wideo Dzięki nim unikniesz płacenia wysokich odszkodowań. Ubezpieczenia dla rowerzystów


Kto pojedzie pierwszy? Spójrz na znaki
"Na skrzyżowaniu równorzędnym rowerzysta skręca w lewo na skrzyżowaniu. Z prawej strony nadjeżdża samochód, który również skręca w lewo na skrzyżowaniu" - brzmi opis sytuacji. Kto w tej sytuacji ma pierwszeństwo? Okazuje się, iż to jedno z tych pytań egzaminacyjnych, na które większość zdających osób odpowiada błędnie. Powód? Wielu z nich rozwiązując zadania, pomijając rolę znaków, a to klucz do prawidłowego rozwiązania.


Zatem kto pojedzie pierwszy? Rowerzysta czy kierujący autem? W tej sytuacji rowerzysta ustępuje pierwszeństwa przejazdu. Dlaczego? Otóż przed skrzyżowaniem dróg został ustawiony znak mówiący o tym, iż to skrzyżowanie równorzędne. Jak wiadomo z przepisów ruchu drogowego, w przypadku dróg, które nie mają wyróżnionego kierunku z pierwszeństwem przejazdu, pierwszeństwo zachowuje pojazd nadjeżdżający z prawej strony. jeżeli zamierza skręcić się w lewo, należy również ustąpić pojazdowi z naprzeciwka, jak i temu, który skręca w prawą stronę.
W dużym skrócie obie drogi są tak samo ważne, a o pierwszeństwie decyduje zasada prawej ręki, czyli pojazd jedzie jako pierwszy, bo po swojej prawej stronie ma wolne.


Karta rowerowa. Jak ją zdobyć?
Karta rowerowa to dokument, który potwierdza uprawnienia do samodzielnego poruszania się rowerem po drogach publicznych. Wymagana wyłącznie od dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 18 lat. Tu warto zaznaczyć, iż zgodnie z aktualnymi przepisami, uprawnia ona także od poruszania się na niezwykle popularnych w ostatnich latach hulajnogach elektrycznych (osiągających maksymalną prędkość do 20 km/h).


Jak zdobyć dokument, by móc poruszać się rowerem? Trzeba przystąpić do egzaminu, który składa się z teorii (test wiedzy) i praktyki. "Uczniowie, którzy ukończyli 10. rok życia, mogą uzyskać kartę rowerową w szkole podstawowej, do której uczęszczają. Natomiast osoby niebędące uczniami szkoły podstawowej mogą to zrobić w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego lub specjalistycznym ośrodku szkolenia kierowców. Przygotowanie i egzamin na kartę rowerową przeprowadzają nauczyciele szkoły podstawowej po specjalistycznym przeszkoleniu z zakresu ruchu drogowego, policjant, egzaminator lub instruktor" - czytamy na stronie Komendy Głównej Policji.
Egzamin na kartę rowerową poprzedzony jest 8-godzinnym kursem szkoleniowym. Z tego czasu sześć godzin zajmuje nauka teoretyczna, a dwie - zajęcia praktyczne.
Idź do oryginalnego materiału