Kolejny rok Legii Akademickiej na Uniwersytecie Opolskim za nimi. Kursanci, którzy w tym roku brali udział w szkoleniu na różnych poziomach, odebrali dyplomy i certyfikaty ukończenia tzw. modułu podoficerskiego i kursu samoobrony.
– Była to już 7. edycja Legii Akademickiej – mówi dr Jacek Taborski, ppłk rezerwy, koordynator Legii Akademickiej na Uniwersytecie Opolskim. – Nasi absolwenci w liczbie 25. kończą moduł podoficerski, części teoretycznej, zaś 23. zostanie skierowanych do jednostek wojskowych na część praktyczną, gdzie uzyskają stopień kaprala – wyjaśnia.
– Ukończyłem szkolenie teoretyczne w Legii Akademickiej w module podoficerskim. Były to wykłady teoretyczne i zajęcia praktyczne. Uczyliśmy się o dowodzeniu drużyną w stopniu podoficerskim – mówi Michał Kuczmera, szer. pchor. rezerwy.
– Jestem tutaj, bo chciałam zapoznać się z programem Legii Akademickiej i zobaczyć, jak to wygląda – przyznaje Klaudia Brzozowska, studentka prawa na UO.
– Ukończyłem wszystkie trzy moduły Legii Akademickiej. Moduł podstawowy i podoficerski kończyłem w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej, a moduł oficerski w Dęblinie – opowiada Dawid Warzocha, kpr. pchor. rezerwy.
-Legia Akademicka, to tworzenie przede wszystkim w korpusach podoficerskim i oficerskim. Jednak wielu ze studentów-żołnierzy, nie zostaje tylko na tym etapie, ale podejmuje czynną służbę zawodową lub wojsk obrony terytorialnej czy aktywnej rezerwy. Tych form jest sporo – mjr Tomasz Golec, oficer prasowy Ośrodka Zamiejscowego w Opolu Wojskowego Centrum Rekrutacji.
W sumie od początku działania Legii Akademickiej na Uniwersytecie Opolskim kursy ukończyło ponad 100 osób.
Jacek Taborski, Michał Kuczmera, Klaudia Brzozowska, Dawid Warzocha, Tomasz Golec:
Posłuchaj więcej:
autor: Fabian Miszkiel
GALERIA: