Zalecenia dla rodziców powodzianów. "Wypatruj oznak niepokoju emocjonalnego"

gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl


Powódź 2024 to temat, o którym wciąż trudno się mówi. Sercami wielu z nas jest z tymi, którzy teraz walczą z groźnym żywiołem. Jednak woda, która przetacza się przez miasta i wsie, zabierając i niszcząc wszystko, co spotka po drodze, będzie początkiem ich walki w powrocie do normalności. Ważne jest tu również wsparcie psychiczne, co może wydawać się to bardzo trudne w obliczu tak dużej klęski i ogromnych strat.
Powodzianie mogą liczyć na wsparcie z wielu rejonów naszego kraju. Jednak dostawy butelkowanej wody, środków czystości, czystych ubrań i podstawowych artykułów higienicznych to nie jedyna rzecz, o której trzeba pamiętać. Bo o tym też trzeba rozmawiać, dać upust emocjom. Natomiast w przypadku dzieci, które tego doświadczyły, liczy się również kilka ważnych kwestii. Na stronie UNICEFu znajdują się zalecenia dla rodziców powodzian – warto się z nimi zapoznać.


REKLAMA


Zobacz wideo Policyjne śmigłowce na ratunek powodzianom


Powódź 2024 – to ważne informacje
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi, by w przypadku ogłoszenia alertów czy pojawienia się komunikatów o możliwości zalania terenów należy przede wszystkim przenieść się wraz z cennymi rzeczami na górne kondygnacje budynku, zabrać ze sobą ważne dokumenty, leki, odłączyć prąd i gaz, zabrać ze sobą zapas wody, jedzenia. Ważne jest również to by w przypadku zarządzonej ewakuacji, wiedzieć dokładnie, jak postępować i co robić.
jeżeli to możliwe, należy przetransportować dzieci i osoby starsze w bezpieczne miejsce np. do znajomych czy rodziny. Upewnić się, iż wszyscy członkowie rodziny, zwłaszcza dzieci, wiedzą, co robić w razie powodzi, ustalić sposoby kontaktowania się, drogi ewakuacji, a także miejsce spotkania w razie rozdzielenia (nie może znajdować się na terenie zalewowym).
Nie należy poruszać się po obszarach zalanych, o ile woda przemieszcza się szybko. Fala o wysokości kilkunastu centymetrów może przewrócić dorosłego człowieka. o ile musimy przekroczyć zalany obszar, wybierzmy miejsce bez silnego nurtu.


Kiedy odejdzie wielka woda, zostaje strach i niepewność
Po powodzi, kiedy woda znów wróci do rzek i jezior, zostaną nie tylko ogromne hałdy błota, ale także strach i niepewność. Tyczy się to także dzieci, dlatego ważne jest, aby na każdym etapie tej tragedii, chociaż może wydawać się to trudne, rozmawiać z nimi o tym, pocieszać i uspokajać.


Oto zalecenia ze strony UNICEF-u:


Daj dziecku możliwość porozmawiania o tym, jak czuło się po powodzi i zachęć je do podzielenia się wszelkimi obawami lub uczuciami strachu, lub niepokoju.
Pokaż mu, iż uważnie go słuchasz i zależy ci na tym, jak się czuje.
Udzielaj wsparcia.
Daj im znać, iż powódź i jej następstwa nie są trwałe i wyjaśnij im, iż są to zdarzenia naturalne i nie jest to niczyja wina.
Pokaż, iż kochasz, dając nie tylko poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, ale np. spędzając wspólnie czas.


Najważniejsze to jednak baczne obserwowanie tego, jak zachowuje się dziecko. "Wypatruj oznak emocjonalnego niepokoju" – piszą specjaliści. "Wiele dzieci na pierwszy rzut oka nie pokazują żadnych oznak tego, iż doświadczyło bardzo głębokiej traumy. jeżeli niepokój nie ustąpi, a dodatkowo zaczną pojawiać się ataki paniki, agresja, napięcie, trudności ze snem, marazm i apatia, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub specjalistą ds. zdrowia psychicznego" – dodają. Więcej o tym, jak powinna wyglądać taka rozmowa, przeczytasz w naszym tekście. Znajdziesz w nim rady psycholożki zalecenia od Rzeczniki Praw Dziecka. (Zobacz: Dziecko mówi mi: Fajnie, można pływać pontonem. Co mam odpowiedzieć? Psycholożka: Nie strasz)
Idź do oryginalnego materiału