"Żałuję, jak nazywają się moje dzieci". Zmiana nazwiska była drogą przez mękę

gazeta.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Fot. pixabay / blankita_ua


O tym, iż imiona, które wybrali rodzice nie wszystkim przypadły do gustu, pisaliśmy już wielokrotnie na naszym portalu. Jednak tu sprawa dotyczy bardziej skomplikowanej rzeczy, mianowicie nazwiska. "Z partnerem wymyśliliśmy, iż połączymy nasze nazwiska i damy je dzieciom. Efekt? To wyszło komicznie tak bardzo, iż chce zmiany" - zaznacza pewna mama w swoim szczerym wyznaniu.
Wybór imienia to ważna rzecz. Oprócz tego, iż jest piękne, oryginalne i ponadczasowe, powinno również pasować do nazwiska, a o tym, jak się okazuje, często rodzice zapominają. I tu właśnie pojawia się problem. Rodzice wybrali dla swoich dzieci piękne i oryginalne imiona. Dodatkowo połączyli także swoje nazwiska. Teraz twierdzą, iż to był błąd. "Żałuję, jak nazywają się moje dzieci" - zaznacza mama.
REKLAMA


Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce


Mama nie żałuje imion, ale nazwisk swoich dzieci
Mama ma dwójkę dzieci. Wraz z partnerem nadali im dość oryginalne imiona. To Vienna (dziewczynka) i Rio (chłopiec). I chociaż para nie jest małżeństwem, wymyślili, iż kiedy pojawią się w ich związku dzieci, połączą swoje nazwiska, aby każde z ich pociech było w pewnym sensie przedłużaną gałęzią ich rodów. Co zatem mogło pójść nie tak? Nazwiska połączyli, ale bez myślnika, co okazało się totalną pomyłką. "Ludzie, słysząc imię i nazwisko moich dzieci, nie wiedzą, jak mają to zapisać, to jest taka zbitka słów, która powoduje, iż długo muszę tłumaczyć, co jest imieniem, a co ich nazwiskiem" – opowiada kobieta.


Mama dwójki dzieci zdaje sobie sprawę, iż ta decyzja była pochopna. "Nie przemyśleliśmy tego, a teraz musimy to odkręcić" – dodaje. Na szczęście dla nich zmiana nazwiska jest nieco mniej prawnie skomplikowana niż w Polsce. Są oni mieszkańcami Stanów Zjednoczonych i chociaż prawo w ich stanie jest nieco mniej restrykcyjne, to i tak pojawia się nieco problemów i zawirowań. We wniosku muszą dokładnie opisać powód takiej zmiany i odbyć rozmowę z urzędnikiem. A jak to wygląda w Polsce?


Chcesz zmienić nazwisko? To może być trudne
jeżeli z jakiś ważnych powodów chcemy zmienić nazwisko, na początek powinniśmy zapoznać się z ustawą z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska (Dz.U. z 2021 r. poz. 1988). To właśnie dzięki niej w prawie polskim istnieje możliwość zmiany personaliów (nie tylko nazwiska, ale i imienia).


Co zatem dowiadujemy się z tych dokumentów? Zaczynając całą procedurę, należy złożyć wniosek w urzędzie stanu cywilnego. Jednak tu trzeba podać konkretne argumenty. Jednym z nich jest np. posiadanie nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka lub też zmiana na imię / nazwisko używane. Do ważnych powodów można zaliczyć także bezprawną zmianę personaliów w przeszłości, a to jak pokazuje polska historia - zdarzało się dość często. Zatem powrót do korzeni jest możliwy, ale trzeba to odpowiednio uargumentować.


Co ważne, rodzice mają również prawo w ciągu 6 miesięcy od sporządzenia aktu urodzenia złożyć oświadczenie o zmianie imienia dziecka do kierownika USC.
Idź do oryginalnego materiału