W Rokietnicy, na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu uruchomiono elektrownię fotowoltaiczną. To kolejny istotny krok do zrównoważonego, wspierania badań naukowych i edukacji.
Elektrownia fotowoltaiczna powstała na terenie Rolniczo-Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Przybroda, które należy do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. To efekt współpracy uczelni ze spółka Qair. Instalacja ma 30 megawoltów i jest jedną z największych elektrowni w regionie. Zajmuje ponad 33 hektary, a łącznie zainstalowano 54 tysiące paneli fotowoltaicznych. W elektrowni w Rokietnicy zastosowano system Optimum Tracker, czyli innowacyjne rozwiązanie umożliwiające automatyczne śledzenie ruchu słońca, co pozwala na optymalizację produkcji energii. Dzięki temu jest ona bardziej efektywna. Wyprodukowana energia pokryje roczne zapotrzebowanie ok. 7,5 tysiąca gospodarstw domowych co obniży emisję CO₂.
– Wdrażanie pionierskich technologii, takich jak te w Rokietnicy, to nie tylko kwestia parametrów technicznych – to strategiczny wybór, który odzwierciedla to, kim jesteśmy jako firma. Innowacyjność leży u podstaw naszego podejścia do osiągnięcia 3 GW mocy zainstalowanej do końca 2030 r. i wspierania transformacji energetycznej Polski – mówi Krzysztof Wojtysiak, Prezes Zarządu Qair Polska.

fot. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Dla studentów i badaczy
Elektrownia to także nowe możliwości dla studentów i badaczy. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu zyskał zaplecze do kształcenia studentów kierunków takich jak ekoenergetyka, inżynieria ochrony klimatu czy inżynieria rolnicza. Elektrownia umożliwi także prowadzenie interdyscyplinarnych badań nad produkcją i magazynowaniem energii odnawialnej i analizę wpływu takich inwestycji na środowisko rolnicze i bioróżnorodność.