Zanim kolejny raz nie pójdziesz na przedstawienie do dziecka, obejrzyj to. "Otwiera oczy"

gazeta.pl 1 tydzień temu
"Rodzice dzieci, które nie lubią występów, mówią, iż organizowanie przedstawień w przedszkolu nie ma sensu. Ale są też dzieci, które czują się na scenie bardzo pewnie i swobodnie. Ich rodzice mówią, iż czekają na te przedstawienia" - wyjaśnia pedagożka Bogumiła Zadrożna.
Początek przedszkola to dla 3-letniego dziecka wielkie wyzwanie. Nie każdy maluch z euforią co rano puszcza rękę mamy albo taty i pędzi do swojej przedszkolnej grupy. Dla większości dzieci to wielki stres i niepokój. Odnalezienie się w grupie pełnej nowych dzieci i poznanie nowych pań nauczycielek naprawdę nie jest łatwe. Niektórym dzieciom zajmuje to kilka tygodni, inne potrzebują niemal całego roku. To jest zupełnie normalne.


REKLAMA


Pierwszy rok przedszkola dla dzieci, to ogromny stres. Nie tylko z powodu tęsknoty za rodzicem
Pierwszy semestr roku szkolnego jest zwykle dość spokojny, nie ma wycieczek, wyjść na dwór - dzieci uczą się radzić z tęsknotą za rodzicami, panie uczą się zapanować nad trzylatkami, wprowadzana jest nauka pewnych zasad i zachowań obowiązujących w placówce. Pierwsze cztery miesiące mijają naprawdę szybko. Drugi semestr to czas, w którym w wielu przedszkolach rozpoczynają się przygotowania do przedstawień dla rodziców, a okazji jest całe mnóstwo: Dzień Babci, Dzień Dziadka, Dzień Mamy, Dzień Taty, Jasełka itp. Zwykle polegają na tym, iż dzieci uczą się wierszyków, tańczą i śpiewają przed zgromadzonymi rodzicami i bliskimi. To jednocześnie temat bardzo kontrowersyjny wśród rodziców, wielu zastanawia się czy to na pewno koniecznie w tak młodym wieku.


Dziecku wystarczy bliskość rodzica, by poczuć się pewnie i poradzić sobie w stresujących momentach
Z jednej strony nauczycielki tłumaczą, iż przedstawienia są ważne dla rodziców, z drugiej uczą dzieci publicznego występowania. To jednak potrafi być dla dzieci bardzo trudny moment. Niektórzy rodzice uważają, iż to tylko strata czasu. Przedstawienia realizowane są zwykle w godzinach pracy, nie jest to dla nich wystarczający powód do tego, by wziąć wolne. Nie każdy ma świadomość, iż obecność rodzica na widowni jest ważna dla dziecka. Wystarczy spojrzeć na rozglądającą się na nagraniu dziewczynkę. Stoi na scenie i z uwagą patrzy dookoła po widowni, w momencie gdy jej wzrok pada na tatę, nie da się ukryć tej olbrzymiej euforii i ekscytacji.


Zobacz wideo
Sylwia Nowak o pierwszych momentach z synem Stasiem. Zdradza, co ją stresuje. "Cieszę się, gdy płacze"


Z tego właśnie powodu tak ważna jest obecność rodzica, bliskiej sercu dziecka osoby jednak nie tylko polegająca na fizycznej obecności, ale na wspólnym przeżywaniu z dzieckiem, udzielaniu wsparcia, motywacji, a przede wszystkim okazywaniu uwagi skupionej wyłącznie na dziecku.


- wyjaśnia dr J. Andrzejczak i dodaje, byśmy towarzyszyli dzieciom w tych wyjątkowych i krótkich momentach, ma to ogromny wpływ na budowanie ich pewności siebie, relacji z nami i poczuciu własnej wartości. Tylko pamiętajmy o jednym - niech dziecko widzi nas, nasze oczy, nasze emocje na twarzy, nie telefon komórkowy, od którego nie możemy się odkleić choćby na moment.
Idź do oryginalnego materiału