Zasłużeni dla regionu nagrodzeni

emkielce.pl 4 dni temu

I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Krasocinie czy Karol Bury – Kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej – to tylko niektórzy laureaci Odznaki Honorowej Województwa świętokrzyskiego.

Wyróżnienie dla osób i instytucji zasłużonych dla regionu wręczono podczas dzisiejszej (19 grudnia) sesji sejmiku województwa.

– Największym skarbem i wartością województwa świętokrzyskiego są ludzie, którzy poprzez swoją pasję, zaangażowanie, ale również ciężką pracę działają na rzecz rozwoju regionu. Poprzez wręczanie Odznaki chcemy okazać nasz szacunek i wdzięczność za ich ciężką pracę – mówi Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Odznakę Honorową otrzymał między innymi Karol Bury, Kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, który podkreśla, iż jest to dla niego wyjątkowe wyróżnienie.

– Województwo świętokrzyskie kontynuuje tradycje dawnego województwa sandomierskiego, z którym jestem tak bardzo związany. Cieszę się, iż działalność mająca na celu przypominanie naszych bohaterów narodowych, ważnych wydarzeń, organizowanie widowisk, a także ożywianie miejsc historycznych, takich jak zamek Ujazd, Sandomierz, Chęciny czy Szydłów, została dostrzeżona. Otrzymanie Odznaki Honorowej to dla mnie powód do dumy – dodaje.

Odznaki Honorowe Województwa Świętokrzyskiego wręczono już po raz jedenasty. W tym roku wyróżnienie otrzymało sześć osób oraz trzy podmioty.

Lista laureatów Odznak Honorowych Województwa Świętokrzyskiego:

  • I Liceum Ogólnokształcące imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach – placówka oświatowa o bogatej, ponad 300-letniej historii. Liceum wykształciło wybitnych uczniów i absolwentów – działaczy politycznych, społecznych, przedstawicieli świata kultury i nauki, wielu laureatów lub finalistów ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych.
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej Krasocin – jedna z najstarszych orkiestr dętych w województwie świętokrzyskim. Orkiestra bierze udział w prestiżowych festiwalach i konkursach na terenie całej Polski, jak i za granicą, przyczynia się do promowania regionu oraz budowania jego pozytywnego wizerunku. Promuje nie tylko muzykę, ale także tradycje związane z działalnością OSP.
  • Łukasz Ciszek – parałucznik z Sułkowa w powiecie włoszczowskim w województwie świętokrzyskim, od siedmiu lat zawodnik Klubu Zrzeszenia Sportu i Rehabilitacji Start Kielce, od pięciu lat członek kadry narodowej, wielokrotny reprezentant Polski na arenie międzynarodowej.
  • Tadeusz Wrześniak – przedstawiciel środowiska biznesu, przedsiębiorca, społecznik i filantrop. Właściciel Hut Szkła Gospodarczego. Za wybitne zasługi na rzecz rozwoju gospodarczego powiatu staszowskiego i innych rejonów kraju przyznano mu Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal za Długoletnią Służbę, Honorową Odznakę ,,Za zasługi dla budownictwa" Statuetkę ,,Ikara" wręczaną przez Dowództwo Sił Powietrznych Wojska Polskiego, Świętokrzyską Victorię, Nagrodę Tygodnika Wprost w kategorii ,,Przedsiębiorstwo regionu", a także liczne tytuły i wyróżnienia.
  • Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach – jednostka pełniąca kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa mieszkańcom województwa świętokrzyskiego. Realizując misję ochrony życia, zdrowia i mienia organizuje oraz koordynuje zadania ratowniczo-gaśnicze, niesie pomoc ofiarom wypadków komunikacyjnych, podejmuje działania ratunkowe w sytuacjach kryzysowych i zapewnia profesjonalną pomoc w czasie klęsk żywiołowych.
  • doktor Alicja Trukszyn – doktor nauk humanistycznych w dziedzinie językoznawstwa, wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Politechniki Świętokrzyskiej, kulturoznawca, etnolog, folklorysta. Od lat z wielkim zaangażowaniem popularyzuje kulturę ludową Ziemi Świętokrzyskiej, zwłaszcza jej historię i obrzędowość.
  • Karol Bury – pochodzi z Zakopanego, ale całe swoje życie zawodowe i rodzinne związał z Sandomierzem. Sędzia w stanie spoczynku, współtwórca Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego, prekursor rekonstrukcji historycznych w regionie świętokrzyskim, działacz społeczny i samorządowy. Kasztelan i założyciel Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Sandomierza, zwycięzcą plebiscytu Człowiek 25-lecia w powiecie sandomierskim i laureatem nagrody ruchu ,,Piękniejsza Polska".
  • dr n. med. Zbigniew Koniusz – samorządowiec, radny powiatu pińczowskiego pięciu kadencji, wojewoda świętokrzyski w latach 2019–2023. Specjalista w zakresie pediatrii. W 2019 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za całokształt działalności samorządowej, charytatywnej, zawodowej, artystycznej. Jako wojewoda, w okresie pandemii COVID-19 wykazał się dużym zaangażowaniem i skutecznością w zarządzaniu kryzysowym. Po wybuchu wojny w Ukrainie zorganizował pomoc humanitarną dla uchodźców przybywających do województwa świętokrzyskiego.
  • Tadeusz Stolarski – polonista, publicysta, długoletni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 i Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie, juror konkursów i turniejów poetyckich, autor licznych opracowań o tematyce regionalnej. Spiritus movens wielu wydarzeń społecznych, kulturalnych i literackich.
  • Odznaka Honorowa
  • województwo świętokrzyskie
  • Sejmik Województwa Świętokrzyskiego
    Idź do oryginalnego materiału