Zawsze robię to podczas kataru. Mija szybciej, niż po użyciu drogich kropli

top.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Katar spędza sen z powiek wielu osobom, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy łatwo o przeziębienie. Zatkany nos, nieprzespane noce i trudności z oddychaniem to prawdziwe utrapienie, zwłaszcza dla dziecka. Zamiast wydawać pieniądze na drogie krople, wypróbuj domowych sposobów, dzięki którym szybciej pozbędziesz się tej dolegliwości.

Katar może zapowiadać przeziębienie, grypę, a choćby stany zapalne zatok. W tym ostatnim przypadku dodatkowo odczuwamy bóle głowy, pod oczami i przy nosie. Nie idź do apteki po drogie krople. Zrób domowe inhalacje oraz ciepłe okłady, którymi leczyły się nasze babcie. Znacznie szybciej wrócisz do zdrowia.

Nawilżenie to podstawa. Zrób inhalacje z soli i wody

Żeby udrożnić nos, musimy zadbać o odpowiednie nawilżenie. Właśnie dlatego warto zrobić inhalacje z wody i soli fizjologicznej albo hipertonicznej (3%). Ta pierwsza nawilża i oczyszcza drogi oddechowe, a druga jest lepsza na gęstą wydzielinę.

Na 1 łyżeczkę soli przypada 1 szklanka gorącej wody. Do tych składników możemy dolać olejek eteryczny. Na katar idealnie sprawdzi się wyciąg z mięty, tymianku, eukaliptusa, sosny czy drzewa herbacianego. Wymienione substancje zawierają metol i tymol, dlatego robi się na ich bazie spreje do nosa.

Jak zrobić domową inhalację? Przygotowany roztwór przelewamy do miski, nakrywamy głowę ręcznikiem, pochylamy się nad naczyniem i wdychamy gorące powietrze przez 15 minut.

Tę czynność powtarzamy 3 razy dziennie. Polecamy robienie tego zabiegu na noc. Dzięki temu zaśniemy bez problemu.

Nie tylko inhalacje. Ciepłe okłady to również numer jeden

Ciepłe okłady pomagają zarówno przy cieknącym katarze, jak i zapchanych zatokach. Wszystko dlatego, iż poprawiają cyrkulację krwi i nawilżają drogi oddechowe. Dzięki nim ciśnienie w zapchanych zatokach zostaje zredukowane.

Jak zrobić ciepłe okłady? Wystarczy namoczyć kawałek tkaniny w gorącej wodzie (nie może być wrząca). Następnie wykręcamy materiał i kładziemy go na czoło na 20 minut. Możemy powtarzać ten zabieg do momentu, aż poczujemy ulgę.

Zobacz też:

​Do którego kontenera wyrzucać kwiaty z grobów? Wiele osób popełnia jeden błąd

Do złudzenia przypominają opieńki. Dodane do zupy zepsują cały smak

Kaloryfer jest zimny, a odpowietrzenie nie pomaga? Hydraulik tłumaczy, co należy zrobić

Idź do oryginalnego materiału