Maturzyści już za kilka tygodni podejdą do egzaminów dojrzałości. Aby dobrze zdać maturę, trzeba być dobrze przygotowanym z całego materiału szkolnego. Niektórzy uczniowie rozwiązują arkusze egzaminacyjne, inni chodzą na korepetycje. Są też tacy, którzy szukają dróg na skróty. Z pomocą uczniom przychodzi student medycyny, który na TikToku znany jest jako @slyszumi. Jego słowa warto wziąć sobie do serca rtm bardziej, iż udało mu się zdobyć na maturze 100 proc. punktów z kilku przedmiotów (Zobacz: Zdobył 100 proc. punktów na egzaminie z chemii. "To nie tylko kwestia wiedzy").
REKLAMA
Zobacz wideo Czy matura to rzeczywiście bzdura? Spytaliśmy gwiazdy i polityków
Zdał maturę śpiewającą. Radzi innym: To pomaga najlepiej zapamiętać
Student medycyny stwierdził, iż najgorsze co można zrobić, to powtarzać jeden dział przez np. dwa tygodnie i dopiero później przechodzić do kolejnego zagadnienia. Według niego, o wiele lepiej jest powtarzać krócej, ale częściej i robić powtórki z kilku konkretnych działów.
- W praktyce najlepiej to wychodzi przy robieniu arkuszy, bo dostajemy kilkanaście albo choćby kilkadziesiąt pytań z wielu różnych rozdziałów. To pomaga najlepiej zapamiętać
- powiedział w nagraniu na TikToku. Poradził także, iż jeżeli ma się problemy z pamięcią, warto robić powtórki nieco częściej, jednak mniej dokładnie.
Maturzyści o przygotowaniach do matury: Rozwiązywałam arkusze i chodziłam na korepetycje
Zapytaliśmy maturzystów, o to, jak oni uczyli się do matury i czy udało im się znaleźć sposób, który zaowocował na samym egzaminie. - Źle wspominam swoje maturalne przygotowania, bo czasu było niezwykle mało, a materiału bardzo dużo. Rozwiązywałam arkusze i chodziłam na korepetycje. Dzięki temu dziś jestem na studiach prawniczych. Mogę polecić maturzystom, aby nie bali się podchodzić do nauczycieli po lekcjach i prosić o tłumaczenie działów, które wydają się niezrozumiałe. Oni was nie skrytykują, a docenią starania - mówi nam Wiktoria.
Inna zeszłoroczna maturzystka, która w tej chwili studiuje pedagogikę, przyznała, iż dla niej kluczem do sukcesu była systematyczność. - Rozwiązywałam dużo arkuszy. jeżeli coś było dla mnie niezrozumiałe, to nie starałam się za wszelką cenę dojść do poprawnej odpowiedzi, tylko prosiłam innych o pomoc w wytłumaczeniu. Dzięki temu nie traciłam czasu. Maturę zdałam dobrze, ale tylko ja wiem, ile pracy mnie to kosztowało - twierdzi Laura.
O swoich przygotowaniach opowiedział także Oskar. - W liceum uczyłem się zdecydowanie więcej z przedmiotów, które zdawałem na maturze. Matematyka mnie kompletnie nie interesowała, ale wiedziałem, iż muszę uzyskać z niej co najmniej 30 proc. punktów, a więc rozwiązywałem arkusze i dzięki temu dopiąłem swego. jeżeli chodzi o inne przedmioty, to przede wszystkim dużo czytałem i interesowałem się nimi. Dziś studiuję stosunki międzynarodowe i wiedza z historii oraz wiedzy o społeczeństwie z liceum przydała mi się na studiach - przekonuje nastolatek.
Matura bez wymaganych 30 procent na maturze podstawowej
Od 11 stycznia 2025 roku obowiązują zmiany w prawie oświatowym. Chodzi m.in. o nowelizacje dotyczące przeprowadzenia egzaminów zewnętrznych: ósmoklasisty, maturalnego i zawodowego. Najważniejszą kwestią jest fakt, iż nowela wydłuża o kolejne trzy lata szkolne - 2024/2025, 2025/2026 i 2026/2027 - brak wymogu uzyskania 30 proc. punktów z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na egzaminie maturalnym.
Obecnie, by zdać maturę, zdający musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego. Dodatkowo maturzyści muszą również przystąpić do jednego wybranego przez siebie przedmiotu na poziomie rozszerzonym (maksymalnie mogą wybrać pięć) - jednak nie muszą oni uzyskać wymaganych 30 procent punktów, by zdać maturę i otrzymać świadectwo dojrzałości.
Ten przepis to pokłosie z czasów pandemii COVID-19 i zdalnego nauczania. Wprowadzenie przepisu, by maturzyści mieli zostać objęci progiem zaliczeniowym 30 proc. także na jednym wskazanym przez siebie egzaminie zdawanym na poziomie rozszerzonym, odroczono o kolejne dwa lata szkolne (2022/2023 i 2023/2024).