Zdjęcia satelitarne w szkole: nowa edycja!

esero.kopernik.org.pl 8 miesięcy temu

Ruszamy z kolejną edycją kursu online dla nauczycieli/ek!

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, iż na co dzień możemy odnaleźć się na mapie dzięki nawigacji satelitarnej. Gdy chcemy sprawdzić jak gdzieś dojechać, to częściej niż po mapę sięgamy po aplikację. I właśnie ta jedna aplikacja często korzysta z danych dostarczanych nie tylko przez satelity nawigacyjne, ale też obserwacyjne (wiedzieliście, iż jedne orbitują ponad 18 000 km wyżej niż drugie?!), które dostarczają zdjęć Ziemi, dzięki którym możemy spojrzeć na nasze otoczenie z zupełnie innej perspektywy niż normalnie.

To właśnie zdjęciom satelitarnym poświęcony jest nasz kurs. Staramy się w nim przybliżyć:

  • Jak powstają zdjęcia robione na orbicie? Czy różnią się od tych robionych przez nas?
  • Jak je zrozumieć i interpretować?
  • Jak możesz je wykorzystać przy omawianiu interesujących nas zagadnień?

Kurs tworzyliśmy mając na myśli głównie osoby uczące w szkołach ponadpodstawowych, zwłaszcza takich przedmiotów jak geografia, fizyka, biologia czy wiedza o społeczeństwie.

Jeśli jednak uczysz na innym etapie edukacyjnym, albo innych przedmiotów niż te wypisane powyżej – nie zrażaj się! Wierzymy, iż zdjęcia satelitarne są na tyle uniwersalnym medium, iż mogą się przydać w naprawdę najróżniejszych sytuacjach edukacyjnych!

KURS ZNAJDZIESZ TUTAJ

Wszystkie materiały przygotowaliśmy tak, żeby udział w kursie nie wymagał wiedzy początkowej! jeżeli więc satelity wydają Ci się intrygujące, ale boisz się iż są jednak zbyt obce, możesz porzucić obawy i spokojnie spróbować swoich sił!

Kurs podzielony jest na sześć modułów tematycznych:

Moduł 1: Poznasz wszelkie potrzebne podstawy fizyczne powstawania i wykorzystywania zdjęć satelitarnych.

Moduł 2: Zapoznasz się z prostą w obsłudze przeglądarką zdjęć z przeróżnych satelitów, w tym przejdziemy przez proces tworzenia filmików pokazujących zmiany, które zachodzą na danym obszarze w czasie.

Moduł 3: Oddajemy się tematowi wody. Będziemy obserwować rzeki i odgadywać o czym świadczy ich kolor. Jakie obrazy powiedzą nam o tym, iż przeszła powódź. Albo iż mierzymy się z suszą. Przyjrzymy się największym połaciom naszej planety, czyli oceanom – m.in. obecnym na nich prądom czy temu gdzie można spotkać najwięcej fitoplanktonu, ale również śladom działalności ludzkiej.

Moduł 4: Zwrócimy nasze oczy na obszary zielone – zarówno te uprawiane przez ludzi, jak i te pozostawione przyrodzie. Poznamy też wygodny sposób określania kondycji roślinności.

Moduł 5: Pogoda i klimat – przyjrzymy się i jednemu i drugiemu. Zjawiska pogodowe mogą czasem cieszyć oko, a czasem wpływać w katastrofalny sposób na życie ludzi. Z kolei jeżeli chodzi o klimat, to satelity wyposażają nas w arsenał narzędzi do sprawdzania co się z nim dzieje na przestrzeni lat.

Moduł 6: Społeczeństwo. W tym module skupimy się na tym jakie bezpośrednie ślady naszego funkcjonowania widać z orbity (bo widać o wiele więcej niż Wielki Mur!). Przyjrzymy się na przykład ewolucji miast czy wielkim inwestycjom. Namierzymy też na przykład powstające obozy uchodźcze jako namacalne konsekwencje regionalnych konfliktów.


Podczas kursu znajdziesz dużo możliwości do samodzielnego wykorzystania zdobytych umiejętności, ale również do podzielenia się owocami swojej pracy z innymi osobami biorącymi udział w kursie. Bardzo zachęcamy do skorzystania z tej możliwości, bo każde z nas może spojrzeć na omawiane zagadnienie z zupełnie innego kąta, wzbogacając swoje wzajemne doświadczenia w sposób, którego nie da się zaplanować i narzucić z góry!

Wszystkie zadania możesz robić po swojemu – w swoim tempie, według dowolnej kolejności. Jesteśmy w pełni świadomi, iż nie wszystkie osoby będzie interesować każdy z tematów poruszanych na przestrzeni kursu. Daleko nam do narzucania tego, w jaki sposób każdy i każda z Was przez nasz kurs ma przejść. Zachęcamy jednak do eksperymentowania z tematami, które mogą być dla Ciebie nowe! W używaniu zdjęć satelitarnych w końcu chodzi o uzyskanie… nowej perspektywy!


Kurs jest już dostępny na platformie navoica.pl! Poznaj satelity razem z nami!

Idź do oryginalnego materiału