Zdrowie w centrum uwagi – Miasteczko Zdrowia na Politechnice Świętokrzyskiej

radiokielce.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: miasteczko


Zajęcia jogi, badania profilaktyczne, porady specjalistów, ale także pokazy łazików marsjańskich i dronów. Ustawione na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej Miasteczko Zdrowia przyciągnęło wielu mieszkańców regionu. Wydarzenie było częścią Dni Funduszy Europejskich – ogólnopolskiej akcji promującej projekty sfinansowane z dotacji unijnych.

Przez pięć godzin kampus Politechniki tętnił życiem. Na miejscu działały trzy strefy: zdrowotna, edukacyjna oraz animacyjna dla dzieci. Można było m.in. zmierzyć ciśnienie, sprawdzić poziom cukru, wykonać analizę składu ciała i skorzystać z konsultacji dietetycznych. Dla dzieci przygotowano gry, zabawy oraz pokaz nowoczesnych technologii.

Jedną z atrakcji Miasteczka Zdrowia był urobus – mobilny gabinet diagnostyczny, stworzony przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii. To pierwsza w Polsce mobilna poradnia urologiczna, dzięki której mężczyźni mogą bezpłatnie wykonać badania profilaktyczne w kierunku raka prostaty. Dr Leszek Smorąg, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO wyjaśnia, iż urobus jest częścią projektu „Profilaktyka świętokrzyskich pracowników”.

– Ten projekt kierujemy do osób zamieszkałych i pracujących w województwie świętokrzyskim, po 45. roku życia, choć już teraz planujemy, by ten wiek obniżyć. Program obejmuje badania krwi, konsultację z lekarzem medycyny pracy, a także, jako dodatkowy element, kompleksową diagnostykę urologiczną. Sprawdzamy nie tylko stan prostaty, ale także nerek, pęcherza i jąder – dodaje.

10.05.2025 Kielce. Dni Funduszy Europejskich. Piknik przed PŚk / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Doktor Leszek Smorąg zaznacza, iż urobus to absolutna nowość na skalę kraju.

– Do tej pory w Polsce nie było mobilnej poradni urologicznej. Udało się ją stworzyć dzięki inicjatywie urzędu marszałkowskiego i funduszy unijnych. Zainteresowanie jest bardzo duże – już pierwszego dnia badań zgłosili się pierwsi pacjenci, a kolejne zakłady pracy zapraszają urobusa do siebie. Wierzymy, iż po pięciu latach realizacji projektu uda się znacząco zmniejszyć zachorowalność na nowotwory urologiczne w regionie – podkreśla.

Pan Paweł Grosicki był pierwszym pacjentem, który skorzystał z diagnostyki w urobusie.

– Zdecydowałem się na badanie, bo warto dbać o własne zdrowie. Nie ma się czego bać. W dzisiejszych czasach takie badania nie są już tematem tabu ani powodem do wstydu, jak bywało wcześniej. Zachęcam wszystkich rozsądnych mężczyzn, żeby się badali – powiedział.

Podczas wydarzenia zaprezentowano także dorobek naukowy Politechniki Świętokrzyskiej. Na stoiskach przygotowanych przez studentów Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki można było zobaczyć nowoczesne projekty powstałe przy wsparciu funduszy unijnych.

– Prezentujemy m.in. naszą stację do ładowania pojazdów, samochód wyposażony w aparaturę do badań dynamicznych, bolidy oraz inne urządzenia, które zostały zakupione dzięki środkom unijnym. Stanowią one nie tylko wsparcie dla studentów w nauce, ale również podstawę do prowadzenia badań naukowych – mówił prof. Rafał Bielecki, prorektor ds. nauki Politechniki Świętokrzyskiej.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazy nowoczesnych technologii wykorzystywanych w edukacji: od łazików marsjańskich po interaktywne prezentacje. Największą atrakcją dla najmłodszych okazała się jednak drukarka 3D, a adekwatnie niezwykłe przedmioty, które powstawały na ich oczach. Najwięcej czasu przy tym stanowisku spędzili Adam i Piotrek.

– Wszystko było bardzo interesujące. Najbardziej spodobało nam się stanowisko z drukarką 3D. Zaciekawiło nas, jak to wszystko działa – tak precyzyjnie i płynnie. Aż trudno uwierzyć, iż taka maszyna potrafi tworzyć coś w ten sposób. Bardzo nam się podobało, wszystko było świetnie przygotowane. Całe wydarzenie było pouczające i inspirujące – mówili.

10.05.2025 Kielce. Dni Funduszy Europejskich. Piknik przed PŚk / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Nie zabrakło także części dyskusyjnej – odbyła się debata poświęcona zdrowiu, profilaktyce i roli funduszy europejskich w poprawie jakości życia mieszkańców regionu. W rozmowie wzięli udział eksperci z różnych dziedzin, a także marszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik.

– Zależało nam, by pokazać, jak wiele aspektów codziennego życia – od zdrowia, przez edukację, po innowacje – jest realnie wspieranych przez Fundusze Europejskie – mówiła Renata Janik. – To wydarzenie ma charakter radosny i rodzinny, ale jest też przestrzenią do rozmowy o sprawach kluczowych, takich jak profilaktyka zdrowotna czy dostęp do nowoczesnej diagnostyki.

W ramach Dni Funduszy Europejskich przez cały weekend odbywa się wiele wydarzeń. W niedzielę, 11 maja, od godziny 11 na terenie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach rozpocznie się Europejski Piknik Rodzinny. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach edukacyjnych i kulinarnych, skorzystać z atrakcji dla dzieci oraz wielu innych wydarzeń, które zapewnią rozrywkę dla wszystkich.




Idź do oryginalnego materiału