Trochę świątecznej atmosfery, trochę historii, trochę nauki… Jak minął grudzień dla uczniów Zespołu Szkół?
4 grudnia odbył się Szkolny Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych dla uczniów klas 1-8. Było to niezwykłe wydarzenie, pełne świątecznego nastroju, pięknych melodii i wspaniałych występów.
W Berlinie czas miło płynie – przekonali się o tym licealiści oraz uczniowie klas ósmych, kiedy to odbyły się wycieczki do stolicy Niemiec. 12 grudnia młodzież zwiedziła Muzeum Techniki, pospacerowała ulicami miasta w stronę Bramy Brandenburskiej, a następnie cieszyła się atrakcjami świątecznego jarmarku.
W naszej szkole odbyły się wyjątkowe obchody upamiętniające wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. 13 grudnia uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniach przybliżających codzienność tamtego trudnego czasu. Symboliczna kontrola plecaków przez funkcjonariuszy ZOMO, kupowanie bułek i drożdżówek na kartki, przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, zakaz korzystania z automatów i strefy licealisty w wybranych godzinach oraz manifestacja patriotyczna miały być żywą lekcją historii, która pozwoliła uczniom lepiej zrozumieć realia stanu wojennego i docenić wolność.
Z euforią informujemy, iż nasza szkoła zakończyła uczestnictwo w projekcie „Szkoła przyjazna osobom z cukrzycą – wsparcie, bezpieczeństwo, edukacja” organizowanym przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu wspólnie ze Stowarzyszeniem Rodziców i Opiekunów Dzieci z Cukrzycą CukierAsy oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego. Projekt został objęty patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu. Dzięki szkoleniu rady pedagogicznej nauczyciele zdobyli podstawowe wiadomości na temat istotnych kwestii dotyczących cukrzycy typu 1, a szkole przyznano certyfikat Szkoły Przyjaznej Diabetykom. Podczas kolejnego etapu szkolenia w ODN w Poznaniu tytuł Społecznego Edukatora w Cukrzycy otrzymał pan Szymon Feferkuch. Gratulujemy!
16 grudnia wybraliśmy się na warsztaty laboratoryjne na Wydział Chemii UAM. Uczyliśmy się rozpoznawać substancje gazowe na podstawie doświadczeń chemicznych oraz analizowaliśmy najbardziej rozpowszechnione gazy w przyrodzie. Używaliśmy choćby ognia do potwierdzenia obecności tych substancji. Jednak najwięcej czasu i uwagi poświęciliśmy dwutlenkowi węgla. Dziękujemy Pani Doktor Małgorzacie Bartoszewicz i Panu Doktorowi Grzegorzowi Krzyśko za naukową opiekę!
Wiktor Borucki, Nataniel Klupczyński, Mateusz Marszałkiewicz i Maciej Pawlicki jako jedyni uczniowie szkół podstawowych walczyli z licealistami w Turnieju Debat Oksfordzkich z projektu RelPolitics w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. Gratulujemy odwagi i gotowości do uczenia się od licealistów!
Grudniowe spotkanie koła cukierniczego miało bardzo wyciszający charakter. Dekorowanie pierniczków lukrem królewskim przy świątecznej muzyce i aromatycznej herbatce sprawiło nam wiele radości.
Marzena Kinas