Zmiany dot. bezpieczeństwa w BUW. Są nowe przepisy

rdc.pl 10 godzin temu
Zdjęcie: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (autor: Flickr)


Władze Uniwersytetu Warszawskiego zarządziły zmiany w przepisach porządkowych BUW.

Miało to miejsce w związku z ostatnimi tragicznymi wydarzeniami na uczelni, a także ewakuacją kilkudziesięciu placówek oświatowych po fałszywym alarmie bombowym w zeszłym tygodniu.

Zmiany podyktowane są koniecznością podniesienia poziomu bezpieczeństwa osób korzystających z biblioteki.

Jakie zmiany w przepisach BUW?

Zgodnie z nowymi przepisami użytkownicy biblioteki będą mieć zakaz wchodzenia na jej teren w okryciach wierzchnich.

Co więcej, na teren biblioteki będzie można wejść tylko z jedną sztuką bagażu o wymiarach nieprzekraczających 40 × 30 × 15 cm.

Dodatkowo osoby przebywające na terenie budynku będą zobowiązane do okazania ochronie zawartości wnoszonych plecaków i toreb, zarówno przy wejściu, jak i wyjściu z budynku.

W przypadku korzystania z czytelni ogólnej i czytelni gabinetów zbiorów specjalnych użytkownicy będą musieli pozostawić wszystkie bagaże w skrytkach znajdujących się przy czytelni.

Alarmy bombowe i ewakuacje na uczelniach

W zeszłym tygodniu w związku z fałszywym alarmem bombowym ewakuowano z budynku Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie ok. 250 osób.

BUW była jedną z prawie 40 placówek oświatowych w stolicy, w których, w związku z mailem o podłożeniu bomby, podjęto decyzję o ewakuacji.

Informacje odnośnie do rzekomego podłożenia bomby otrzymało 36 placówek edukacyjnych.

Zwiększone bezpieczeństwo na uczelniach

W związku z zabójstwem 53-letniej pracownicy UW minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek zapowiedział wspólne działania ministerstwa i środowiska akademickiego nad aktualizacją zasad ochrony uczelni.

Kulasek podsumował, iż w dzień po tragedii wspólnie z szefem MSWiA Tomaszem Siemoniakiem i władzami uniwersytetu wziął udział w spotkaniu w Komendzie Stołecznej Policji. Rozmowy dotyczyły współpracy między uczelniami a służbami bezpieczeństwa.

Minister przypominał o autonomii uczelni w tym zakresie. Zwrócił jednak uwagę, iż porozumienia uczelni z policją zwykle istnieją, ale bywa, iż podpisano je wiele lat temu. Jak powiedział, „pewne rzeczy trzeba uaktualnić, a współpracę należy nawiązać”.

Czytaj też: Uczelnie będą lepiej chronione? Zmiany zapowiada minister nauki i rektor UW

Idź do oryginalnego materiału