Zmiany w kodeksie pracy dla rodziców! Nowe przepisy dotyczą wieku dziecka i opieki nad nim

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Jeśli masz dziecko do 8. roku życia, obydwoje rodziców nie może pracować w systemie zmianowym 12-godzinnym. Marek BAZAK/East News


Kodeks pracy ulega nowelizacjom ze względu na wprowadzenie do życia dyrektywy work-life balance. Teraz ogłoszono, e najnowsze nowelizacje będą dotyczyły rodziców. Chodzi m.in. o tych, którzy opiekują się dziećmi do 8. roku życia. Będzie ich obowiązywać prawo pracy, które dotychczas dotyczyło tylko opiekunów dzieci do lat 4.


W kodeksie pracy szykują się nowelizacje dotyczące m.in. opiekunów dzieci. Ci, którzy mają pod opieką dzieci do lat 8, bez swojej zgody nie będą mogli pracować w systemie zmianowym oraz na zmiany nocne.

W nowych przepisach jest też artykuł o tym, iż ciężarne nie mogą pracować dłużej niż 8 godzin, choćby jeżeli zmiany w zakładzie pracy są dłuższe.

Dołożono także 5 dni bezpłatnej opieki nad członkiem rodziny (w tym nad dzieckiem), które wymaga opieki ze względów m.in. medycznych.


Zmiany w kodeksie pracy dla rodziców dzieci do 8. roku życia


W kodeksie pracy wciąż pojawia się wiele zmian, które mają być korzyścią dla rodziców podejmujących pracę. Teraz wprowadzone mają zostać przepisy dotyczące pewnych aspektów opieki nad dziećmi. Wszystko z powodu wdrożenia w życie dyrektywy work-life balance, dzięki którym znowelizowany ma zostać m.in. artykuł 178 § 2 Kodeksu pracy. Znajduje się w nim zapis, iż rodzic, który ma pod opieką dziecko do 4. roku życia, nie może być bez swojej zgody zatrudniony (lub przeniesiony w zakładzie pracy do innego działu):

w godzinach nadliczbowych,

w porze nocnej,

w systemie przerywanego czasu pracy,

nie można go delegować poza stałe miejsce pracy.


Od teraz te zasady mają obowiązywać wszystkich rodziców, którzy mają dzieci do 8. roku życia i z takich uprawnień może skorzystać tylko jeden z rodziców. Tak jak w przypadku wykorzystywania dni na opiekę nad dzieckiem, w tym przypadku to rodzice między sobą muszą ustalić, które z nich będzie korzystać z tego prawa. Po ustaleniu jeden z rodziców musi w swoim miejscu pracy złożyć oświadczenie, iż nie korzysta z tego uprawnienia, by drugi rodzic mógł je wykorzystać.

Zmiany w czasie pracy dla rodziców i ciężarnych


W zatrudnieniu, gdzie wymiar pracy przekracza 8 godzin, czyli pracownicy są na zmianach po 12, 16 i 24 godziny w zakładzie pracy, także zaszły zmiany. od dzisiaj kobiety w ciąży nie mogą pracować dłużej niż 8 godzin, choćby jeżeli normalny wymiar godzin jest większy. To ograniczenie będzie też dotyczyć pracowników opiekujących się dziećmi w wieku do 8 lat. W związku ze zmniejszeniem godzin pracownik jednak zachowa prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany.

Opieka na dziecko: przez cały czas 2 dni plus 5 dodatkowych


W nowelizacji artykułów dotyczących rodziców, którzy mają pod opieką małe dzieci, jest również zmiana dotycząca tzw. dni opieki. Do tej pory przysługiwały 2 dodatkowe dni płatnego urlopu ze względu na opiekę nad dzieckiem do lat 14. od dzisiaj będzie jeszcze 5 dodatkowych dni nowego urlopu opiekuńczego w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym.

Mają one na celu "zapewnienie osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych", jak piszą w portalu pit.pl. Urlop w wymiarze 5 dni z tytułu opieki będzie urlopem bezpłatnym i – tak jak dotychczasowe 2 deni opieki – nie będzie przechodził na następny rok. Trzeba go będzie wykorzystać w bieżącym roku.

Nie wiadomo do końca, kiedy zmiany zostaną wprowadzone w życie - dyrektywa miała wejść w życie od 1 sierpnia 2022 roku, ale przez cały czas Sejm prowadzi nad nimi prace. Ostatnio wiceminister rodziny Stanisław Szwed przyznał, iż nowe przepisy mogą wejść w życie dopiero 1 stycznia 2023 r.

Idź do oryginalnego materiału