Zmiany w szkołach. MEN bierze się za religię. Ma niecodzienny plan. "Nie będzie grup klasowych"

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zmiany w szkołach nabierają nowego tempa. Tym razem pod lupę wzięto lekcję religii i ich organizację. 30 kwietnia 2024 roku rozpoczęły się konsultacje publiczne w tej sprawie, a wszelkie pomysły resortu zostały poddane uzgodnieniom. Potrwają one do 29 maja 2024 roku. Jaki zatem jest plan MEN na organizację szkolnych katechez?
Zmiany w szkołach to aktualnie temat rzeka, bo patrząc na działania resortu nauki – dzieje się naprawdę sporo. Od września ocena z religii ma nie liczyć się do średniej, jednak to nie jedyna modyfikacja, która ma tyczyć się tego przedmiotu. Tym razem chodzi o samą organizację lekcji, które mają wyglądać nieco inaczej niż dotychczas. Właśnie ruszyły konsultacje w tej sprawie.
REKLAMA


Zobacz wideo Co z religią w szkołach? Marcin Józefaciuk: Byłem rocznikiem, który religii był nauczany w salkach katechetycznych. To były świetne miejsca


Zmiany w szkołach. Organizacja szkolnych katechez inaczej niż dotychczas
Lekcje religii z początkiem września czeka prawdziwa rewolucja. Co się zmieni? Przede wszystkim chodzi tu o ich organizację. "Celem zmian jest dostosowanie warunków i sposobu organizacji zajęć religii i etyki do możliwości organizacji pracy szkół i przedszkoli w zakresie racjonalnego dysponowania kadrą pedagogiczną i czasem na realizację tych zajęć" – podaje resort edukacji na swojej stronie. Chodzi tu przede wszystkim o takie organizowania lekcji religii (albo etyki) w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej obejmującej wychowanków lub uczniów oddziałów lub klas, w których na lekcję religii zgłosiło się więcej niż siedmiu uczniów. w tej chwili szkolna katecheza (bądź etyka) jest organizowana oddzielnie dla uczniów każdego oddziału, o ile na naukę religii (danej konfesji) zgłosi się co najmniej siedmiu uczniów z tego oddziału. Od września MEN chce to zmienić i połączyć uczniów z różnych klas. "Nie będzie grup klasowych" – podaje portal infor.pl, a raczej takie, w których będą dzieci i młodzież z różnych klas.


Lekcja religii w grupach
Projekt przygotowany przez MEN i poddany konsultacją przewiduje maksymalną liczbę uczniów w grupie (30 osób), w której będzie prowadzona nauka religii lub etyki dla uczniów szkoły podstawowej, liceum ogólnokształcącego, technikum, branżowej szkoły I stopnia i branżowej szkoły II stopnia. Natomiast dla dzieci w przedszkolu i uczniów klas I-III szkoły podstawowej maksymalna liczebność grupy na lekcji religii wyniesie 25 osób. Warto zauważyć również, iż w szkole podstawowej dopuszcza się tworzenie grup międzyklasowych wyłącznie w ramach danego etapu edukacyjnego.


Konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe potrwają do 29 maja br. Szczegóły dostępne są na stronie MEN.
Idź do oryginalnego materiału