Zmiany w szkole 2024. Czy uczniowie będą mieli tylko jedną lekcję religii w tygodniu? Jest propozycja

gazeta.pl 1 tydzień temu
Szefowa resortu edukacji zaproponowała nowe rozwiązanie w kwestii prowadzenia szkolnych lekcji religii. A ściślej rzecz biorąc, chce wprowadzić kilka zasadniczych zmian. Jedną z nich jest ograniczenie liczby godzin religii w ciągu tygodnia.
O uczęszczanie na szkolne lekcje religii od dawna toczą się spory - jedni uważają, iż te zajęcia wniosą do życia dzieci jakieś zasady moralne, inni z kolei zwracają uwagę na to, jak te lekcje są prowadzone i iż są one jedynie zbędnym zapychaczem i tak obszernego planu zajęć. Zwłaszcza iż w tej chwili coraz więcej dzieci i młodzieży przestaje uczęszczać na religię, bo nie widzi w niej żadnego sensu. Stąd Barbara Nowacka, obecna szefowa Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN) chce wprowadzić pewne zmiany w zasadach nauczania tego przedmiotu. Jakie? Zobaczcie sami.
REKLAMA






Zobacz wideo Co z religią w szkołach? Marcin Józefaciuk: Byłem rocznikiem, który religii był nauczany w salkach katechetycznych. To były świetne miejsca



Tylko jedna lekcja religii tygodniowo? Takie plany ma Barbara Nowacka
Jak podaje serwis I.pl, Barbara Nowacka rozmawiała z dziennikarzami TVP Info i powiedziała o planowanych zmianach w kwestii lekcji religii. Między innymi przyznała, iż "jest przywiązana do idei zmniejszenia liczby lekcji religii do jednej godziny w tygodniu, bo szkoła jest od kształcenia, a nie od formacji religijnej". Dodała też, iż w tej chwili kwestia zmniejszenia liczby godzin katechezy jest konsultowana przez koalicję rządową i zainteresowane strony, ponieważ zależy jej na tym, aby przekonać koalicjantów, iż ta zmiana będzie korzystna dla wszystkich. Oczywiście ograniczenie liczby godzin katechezy to nie jedyne zmiany dotyczące tego przedmiotu, które niebawem mają wejść w życie.


Zmiany w nauczaniu religii w szkołach. Nie będzie ocen, a grupy będą mogły być łączone
Od 1 września 2024 roku w życie wejdzie zakaz wliczania oceny śródrocznej i końcoworocznej z religii (a także etyki) do średniej ocen. Oprócz tego, dyrektorzy szkół i przedszkoli zyskają możliwość łączenia klas (bądź grup) uczniów z tego samego rocznika. To ma ułatwić tworzenie planów zajęć oraz pomóc w walce z dwuzmianowością, jaka jest w wielu placówkach, Przy czym grupy łączone będą obowiązywały pewne ograniczenia. Jakie? W jednej grupie na lekcji religii będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 25 uczniów w klasach I - III szkół podstawowych i nie więcej niż 30 uczniów w klasach IV - VIII szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. I to bez względu na liczbę chętnych do uczęszczania na lekcje religii czy etyki.
Idź do oryginalnego materiału