Zmiany w szkole. Czy powinno się zlikwidować dzwonki? Prawie 2 tys. osób zabrało głos

gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Wyborcza.pl / edziecko.pl;


Czy dzwonki powinno się usunąć ze szkół? O tym wciąż debatuje się w opinii publicznej. My postanowiliśmy oddać głos naszym czytelnikom. Oto co myślą rodzice.Dzwonek to nieodłączny element wyposażenia szkoły, a jego donośny dźwięk informuje uczniów oraz nauczycieli o kolejnych lekcjach lub upragnionej przerwie. Wielu rodziców przyznaje, iż dzwonki szkolne nie spełniają już swojej roli. Niektórzy sugerują, iż są tylko dla nauczyciela, a inni, iż bez dzwonków w szkole nie da się funkcjonować i bez nich wszyscy będą się spóźniać. O opinię w tej sprawie postanowiliśmy zapytać czytelników.
REKLAMA


Zobacz wideo


Jakie są problemy polskiej szkoły? "Regularność zmian w systemie edukacji daje nam mocno w kość"


Likwidacja dzwonków szkolnych pomoże dzieciom?Przy okazji publikacji artykułu "Od 60 lat są w każdej szkole. 'Skoro wiemy, jak szkodliwe są dla zwierząt, czemu narażamy dzieci?'", zapytaliśmy naszych czytelników o to, czy szkolne dzwonki powinny zostać wycofane. Najwięcej głosów, a dokładnie 47 proc., czyli 746 czytelników przyznało, iż "tak, to dobry pomysł". Zupełnie inne zdanie ma tylko 44 proc. - 703 osoby. Ci uważają, iż "nie, bo uczniowie będą się wiecznie spóźniać na lekcje". 9 proc., a dokładnie 136 osób uznało, iż "nie wie lub trudno powiedzieć".Warto zaznaczyć, iż głosów wciąż przybywa, jednak już z tych opinii można wysnuć pewne wnioski. Nasi czytelnicy nie są zgodni w tej kwestii. Być może rozwiązaniem byłoby podjęcie decyzji w porozumieniu z dyrekcją, uczniami i nauczycielami z konkretnej placówki.


Zmiany w szkole. Czy powinno się zlikwidować dzwonki? Prawie 2 tys. osób zabrało głos Archiwum prywatne, edziecko.pl.;


Zatem nie dzwonek, to co? Rośnie liczba szkół, które decydują się na rezygnację z tradycyjnych, głośnych dzwonków. Zamiast tego wprowadzają tzw. ciche dzwonki, emitujące delikatne sekwencje muzyczne, albo rezygnują z nich w ogóle. Przykładem może być Gdańsk. Jest tam realizowany projekt "Szkoła bez dzwonków", który został już wdrożony w 29 placówkach, a kolejne 65 rozważa jego wprowadzenie.


Staramy się tworzyć harmonijne warunki rozwoju dla dzieci i młodzieży. Głośne dzwonki szkolne powodują niepotrzebny stres, dlatego postanowiliśmy je wyłączyć- podkreśla w dołączonej informacji prasowej Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Warto pamiętać jednak, iż aby stworzyć przyjazne i komfortowe warunki do nauki, nie wystarczy tylko wyłączyć dzwonki. Tu eksperci duży nacisk kładą na konieczność przeprowadzenia modernizacji akustycznych w szkołach, które pomogą obniżyć ogólny poziom hałasu, obecnego codziennie w polskich szkołach. "Wprowadzenie takich systemów w szkołach, zarówno na korytarzach, jak i w salach lekcyjnych, może znacznie poprawić komfort uczniów i nauczycieli, sprzyjając lepszym wynikom edukacyjnym oraz zdrowiu psychicznemu dzieci. Redukcja hałasu nie tylko łagodzi stres i zmęczenie, ale również pozwala uczniom lepiej się skupić, co w dłuższej perspektywie mogłoby przynieść pozytywne rezultaty, także w międzynarodowych rankingach edukacyjnych" - podsumowuje Mikołaj Jarosz.
Idź do oryginalnego materiału