Syrop z pędów sosny to jeden z najskuteczniejszych syropów domowej roboty, który wymaga minimalnego nakładu pracy. Trzeba jednak przygotować go dużo wcześniej, zanim rozpocznie się jesienny sezon chorobowy: młode pędy sosny najlepsze na syrop są w maju.
Syrop z sosny: adekwatności
Syrop z pędów sosny jest świetny na kaszel, a dodatkowo jest smaczny i ma mnóstwo adekwatności, które wspierają zdrowie. Można go stosować na kaszel (suchy i mokry), a także na ból gardła podczas zapalenia gardła, chrypkę, infekcje górnych dróg oddechowych czy ogólne osłabienie organizmu. To dlatego, iż syrop z sosny zawiera szereg składników dobroczynnych dla zdrowia:
witaminę C
sole mineralne
olejki eteryczne
flawonoidy (przeciwutleniacze).
Syrop z pędów sosny – jak się przygotować?
Syrop z pędów sosny robi się z młodych pędów sosny, które drzewa wypuszczają zwykle w okolicach kwietnia i maja. Chodzi o to, by pędy, których używamy do zrobienia syropu, były jasnozielone z delikatną lepką od żywicy łupinką. Eksperci zwracają uwagę, aby ścinać na syrop te pędy, które rosną z boku i nie ruszać pędów, które rosną do góry (aby nie zaburzać wzrostu drzewa).
Aby ściąć pędy sosny i zrobić z nich syrop należy się odpowiednio się naszykować. Przede wszystkim trzeba obcinać młode pędy w gumowych rękawiczkach, bo są one oblepione żywicą i zostawiają na dłoniach ślady, które później trudno usunąć. Do ścinania pędów należy używać ostrego noża lub sekatora, by obcinać je za jednym razem – inaczej uszkodzimy drzewo.
Jak zrobić syrop z pędów sosny – przepis
Pędy sosny należy umieścić w misce i z każdego kawałka usunąć brązową łuskę. Następnie młode pędy należy rozbić dokładnie tłuczkiem i pociąć na kawałki ok. 2 cm. Na tym etapie pędy sosny wrzucamy do dużego słoja, w którym zasypujemy je cukrem warstwowo w proporcjach 1:1. Najpierw warstwa pędów, następnie cukru i tak na zmianę, aż do wykorzystania wszystkich pędów sosny.
Kolejnym etapem jest przykrycie słoika gazą i zakręcenie go (choć nie do końca szczelnie). Odstawiamy słój w nasłonecznionym miejscu, aby całość puściła sok. Codziennie należy pomieszać pędy i cukier – upewnij się, iż kawałki sosny w całości są zanurzone w soku, bo inaczej może wytworzyć się pleśń. jeżeli niektóre z nich wystają – należy dosypać cukru. Po ok. 2-3 tygodniach syrop jest gotowy.
Trzeba przelać go przez gęste sitko, gazę lub czystą pieluchę terową do słoików albo szklanych butelek. Kiedy naczynia będą szczelnie zakręcone, syrop z sosny trzeba zapasteryzować. Można go spożywać przez około 1 rok, jeżeli syrop stoi w zaciemnionym, suchym i chłodnym miejscu. Podawaj syrop z pędów sosny dzieciom od 2. roku życia po 2-3 łyżeczki w ciągu dnia, zarówno w przypadku kaszlu, bólu gardła, jak i chrypki.