Zrobił wydarzenie na Facebooku z tą zagadką. Wyszła afera, bo ludzie nie umieją liczyć

natemat.pl 15 godzin temu
Internauci uwielbiają zagadki. A już zwłaszcza takie, które na pierwszy rzut oka wydają się proste, tymczasem w istocie trzeba się zatrzymać, bo można łatwo dać się nabrać. Tak jest w przypadki zagadki z trójkami, z którą jeden z użytkowników Facebooka postanowił zrobić wydarzenie. Chciał po prostu spłatać figla internautom, albo inaczej – sprawdzić ich wiedzę. I okazało się, iż ludzie nie potrafią liczyć. A przynajmniej wielu z nich.


Na to wydarzenie na Facebooku trafiliśmy całkiem przypadkowo. Jednak gwałtownie okazało się, iż dołączyło do niego spontanicznie tysiące osób.

W opisie wydarzenia możemy przeczytać, iż jego celem jest "zebranie tych, co umieją matematykę". Autorem jest inżynier i twórca cyfrowy z afrykańskiej Nigerii.

Ile to 3*3-3/3+3? Wielu ludzi nie zna podstaw matematyki


Twórca założył wydarzenie dla zabawy, a jednak udało mu się wygenerować duże zasięgi na Facebooku. Okazało się, iż wiele osób nie zna podstawowych zasad matematyki.

Już w pierwszych komentarzach pod postem widać wiele nieprawidłowych odpowiedzi. Setki ludzi desperacko próbowało wyjaśnić tkwiącym w błędzie, o co tak naprawdę chodzi. Ludzie zaczęli się o to kłócić i wywiązała się mała facebookowa afera.

Dodajmy, iż założenie konta na Facebooku wymaga wieku 13 lat, a to przecież czas, gdy powinniśmy znać tabliczkę mnożenia, a w szczególności kolejność wykonywania podstawowych działań matematycznych.


Internautom przypomniano w komentarzach o znanym w Wielkiej Brytanii BODMAS. To pierwsze litery działań po angielsku. Wskazuje więc jednocześnie kolejność operacji matematycznych.

Brackets (nawiasy)


Orders (potęgi i pierwiastki)


Division (dzielenie)


Multiplication (mnożenie)


Addition (dodawanie)


Subtraction (odejmowanie)



Dwie ostatnie pary są równorzędne. Dzielenie i mnożenie oraz dodawanie i odejmowanie wykonujemy odpowiednio od lewej do prawej. To znana zasada matematyczna. W polskich szkołach nie ma odpowiednika takiego skrótu.


Gdy widoczne na zdjęciu równanie wykonamy bez kolejności wykonywania działań, to wyjdzie nam 5.

Do adekwatnego rozwiązania działania najpierw mnożymy 3*3=9. Następnie dzielimy 3/3=1. Daje nam to 9-1+3=11. To więc bardzo proste, a jednak wielu użytkowników Facebooka poległo na tym działaniu.

Idź do oryginalnego materiału