Zespół Szkół Nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego ukończył kolejny projekt finansowany ze środków programu Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego.
Projekt “Ekonomik w Europie – lepsza jakość nauczania” o numerze FERSVET-2022-1-PL01-KA122-VET-000078928 realizowany był w okresie od 2.10.2023 do 1.12.2024 roku, obejmował działania w zakresie przygotowania i realizacji obserwacji pracy 12 nauczycieli w zawodach handlowiec, spedytor, hotelarz, gastronomi i architektura krajobrazu w Portugalskich firmach. Głównym celem było podnoszenie kwalifikacji zawodowych nauczycieli oraz umiejętności posługiwania się językiem obcym branżowym.
W dniach 01.07.2024 – 12.07.2024 r. grupa nauczyli przebywała w miasteczku Povoa de Varzim w Portugalii, gdzie dzięki partnerowi firmie WE ARE Ltd mogła zrealizować program praktyk.
Pobyt w Portugalii były świetną przygodą oraz doświadczeniem, które z pewnością zapadnie wszystkim uczestnikom w pamięci do końca życia. Praktyki pozwoliły na rozwijanie praktycznych umiejętności związanych z handlem, gastronomią, architekturą krajobrazu, hotelarstwem oraz spedycją. Kadra ZS Nr 3 uczestniczyła w obserwowaniu pracy u lokalnych pracodawców, nabyła umiejętności komunikowania się w grupie międzynarodowej, a także otwartości i elastycznego dostosowania się do otoczenia i warunków, wymieniała się dobrymi praktykami. Nauczyciele biorący udział w job shadowing poznali również realia pracy nauczycieli portugalskiej szkoły zawodowej – Escola Secundária Rocha Peixoto w Povoa de Varzim.
Poza praktykami uczestnicy wyjazdu mieli też czas wolny, w którym mogli zwiedzać zarówno pobliskie Porto, Bragę jak i te dalej znajdujące się miejscowości, czyli Lizbonę i Fatimę. Był to czas bardzo intensywny, ubogacający warsztat pracy nauczyciela zawodu, a także umożliwiający rozwój osobisty poprzez nabywanie nowych kompetencji i umiejętności, a nabyte tam umiejętności dalej będą rozwijane na gruncie naszej szkoły. Cele job shadowing zostały zrealizowane. Uczestnicy szkolenia otrzymali certyfikaty udziału w job shadowing oraz Europass Mobilność.
Upowszechniając efekty projektu w trakcie podsumowania nauczyciele ZS Nr 3 przeprowadzili cykl warsztatów dla uczniów szkół podstawowych ze Stalowej Woli, jaki i okolic, z zakresu kuchni portugalskiej, uczniowie mieli również możliwość własnoręcznego robienia mydełek nawiązujących do portugalskich klimatów, cudownie pachnących z motywem roślinności Portugali. Zorganizowali również ćwiczenia z wykonywania czynności związanych z procesem sprzedaży, w tym sporządzanie rozliczeń pieniężnych oraz zaprezentowano etapy obsługi gości hotelowych. W trakcie podsumowania Ekonomik odwiedziło około 130 uczniów wraz z opiekunami.
Szkoła będzie brała udział w kolejnych edycjach programu Erasmus+, ponieważ otrzymała akredytację w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowe Erasmus+. Przyznanie Akredytacji jest gwarancją regularnego otrzymywania dofinansowania na działania związane z mobilnością w ramach programu Erasmus+ w okresie 2024-2027. Dzięki przyznanej akredytacji „Rozwadowski Ekonomik” będzie realizował projekty w każdym roku szkolnym, a uczniowie i nauczyciele będą mieć możliwość uczestniczenia zarówno w praktykach zagranicznych jak i szkoleniach dla kadry nauczycielskiej.