„1000-lecie Królestwa Polskiego” w szkole w Wiatowicach. Na początek – zamki, na koniec – certyfikat

mojgdow.pl 1 miesiąc temu

Wielkiej urody makiety średniowiecznych zamków – nawiązujących do architektury w czasach Bolesława Chrobrego – powstały w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wiatowicach. Wszystko w ramach programu „1000-lecie Królestwa Polskiego” organizowanego m.in. przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, do którego przystąpiła wiatowicka podstawówka.

Pierwsze zadanie w ramach programu zostało już zrealizowane.

– 15 marca odbył się w klasie czwartej pokaz prac – makiet zamków średniowiecznych nawiązujących do architektury w czasach Bolesława Chrobrego. Uczniowie wykonali piękne prace, które z dumą prezentujemy na zdjęciach. Będzie je można podziwiać także na wystawie, na szkolnym korytarzu. Gratujemy zaangażowania i pomysłowości – poinformowała SP w Wiatowicach w swych mediach społecznościowych.

Program „1000-lecie Królestwa Polskiego”, prowadzony przez Muzeum Historii Polski, Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Instytut Historii i Archiwistyki UMK, to akcja przeznaczona dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także polonijnych placówek oświatowych.

W ramach przedsięwzięcia szkolne drużyny pod opieką nauczycieli-koordynatorów, realizują interesujące zadania związane z Bolesławem Chrobrym i średniowieczną historią Polski. Akcja rozpoczęła się w marcu i potrwa do czerwca 2025. Po wykonaniu wszystkich zadań, szkoła otrzyma certyfikat i tytuł „Szkoły 1000-lecia”. – Ponadto spośród szkół, które w najbardziej kreatywny sposób podejdą do realizacji zadań, organizatorzy wyłonią dwadzieścia, które będą zaproszone na galę finałową do Muzeum Historii Polski – czytamy na stronie programu.

W tym roku przypada jubileusz Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Mija też dziesięć wieków od koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego, co miało miejsce 18 kwietnia 1025 roku. Rok 2025 został ustanowiony przez Sejm RP – Rokiem 1000-lecia Królestwa Polskiego.

zdjęcia: materiały SP w Wiatowicach

Idź do oryginalnego materiału