14 października - to wolne od szkoły? W placówkach mogą obowiązywać różne zasady

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl


Długi weekend dla uczniów? Wielkimi krokami zbliża się Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. I chociaż jest to święto pracowników oświaty, to jak się okazuje, korzystają na tym również dzieci i młodzież. Powód? W większości placówek 14 października będzie dniem wolnym od zajęć.
Zgodnie z art. 74 Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela: "w dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych". Tu jednak należy pamiętać, iż chociaż tego dnia pedagodzy są zwolnieni od przeprowadzania lekcji, to nie jest to dla nich dzień wolny od pracy. Dzień Nauczyciela jest jedynie dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.


REKLAMA


Zobacz wideo Marcin Józefaciuk o braku prac domowych: Nie zgadzam się. Poseł ma jedno "ale"


Dzień Nauczyciela – długi weekend dla uczniów?
Dzień Nauczyciela, zgodnie z przepisami prawa oświatowego, jest jedynie dniem wolnym od zajęć lekcyjnych. Szkoły muszą być jednak otwarte dla uczniów i zapewniać im opiekę. Najczęściej wtedy realizowane są wtedy uroczyste apele z okazji Dnia Edukacji Narodowej, a w pozostałym czasie – uczniowie powinni mieć zapewnioną opiekę, choćby w postaci możliwości przebywania na świetlicy szkolnej.
Tu warto zaznaczyć, iż niezgodne z prawem jest całkowite zamknięcie szkół. Zgodnie z par. 6 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11.08.2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego – w dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych – szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych i ponadto – ma obowiązek poinformować rodziców o możliwości udziału uczniów w takich zajęciach odpowiednio wcześniej.
Zatem tego, czy dana szkoła będzie wtedy zamknięta (z możliwością zorganizowania zajęć opiekuńczo-wychowawczych), należy szukać informacji bezpośrednio u źródła, np. w sekretariacie lub u wychowawcy. "W szkole mojej córki nie będzie zajęć. Wiedzieliśmy o tym już na początku września. Ma długi weekend i do zajęć wraca dopiero we wtorek. Oczywiście nie jest to dla nas problem, ale wiem, iż rodzice niektórych maluchów zdecydowali się na skorzystanie z opcji zajęć dla dzieci w świetlicy" – zaznacza pani Marlena, nasza czytelniczka.


Dni wolne w szkole – całkiem sporo okazji do odpoczynku
Dzień Nauczyciela to nie jedyna okazja do odpoczynku,. W tym roku szkolnym kalendarz jest bardzo łaskawy dla uczniów. Już na horyzoncie kolejne dwa świąteczne weekendy, a po nich wyjątkowo długa przerwa bożonarodzeniowa i ferie. Oto szczegóły:


1 listopada (piątek) – Wszystkich Świętych,
11 listopada (poniedziałek) – Narodowe święto Niepodległości,
23-31 grudnia – zimowa przerwa świąteczna,
1 stycznia (środa) – Nowy Rok,
6 stycznia (poniedziałek) – Trzech Króli,
20 stycznia – 2 marca – ferie zimowe,
17-22 kwietnia – wiosenna przerwa świąteczna,
1 maja (czwartek) – Święto Pracy,
19 czerwca (czwartek) – Boże Ciało.
Idź do oryginalnego materiału