20 stycznia w pierwszych pięciu województwach rozpoczną się ferie zimowe. To czas, który dla dzieci oznacza zabawę i odpoczynek, a dla władz gminnych i lokalnych stowarzyszeń wyzwanie związane z przygotowaniem atrakcyjnych zajęć. Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej przygotowała specjalny program wsparcia - "odLOTTOwe ferie 2025". Dzięki niemu instytucje działające na terenach wiejskich i wiejsko-miejskich mogą zdobyć dofinansowanie na organizację obozów stacjonarnych, dostosowanych do potrzeb młodych uczestników.
REKLAMA
Zobacz wideo Hotelarze szukają furtek w obostrzeniach. "Apeluję o roztropność"
Konkurs "odLOTTOwe ferie 2025". Dla kogo i na jakich warunkach?
Konkurs skierowany jest do organizacji pozarządowych, jednostek sektora finansów publicznych oraz kół gospodyń wiejskich. Warunkiem podstawowym jest działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym organizacja ich wypoczynku. Aplikować mogą podmioty z gmin o liczbie mieszkańców nieprzekraczającej 30 tysięcy. Proces składania wniosków już się rozpoczął. Należy jednak pamiętać, iż dokumenty muszą zostać złożone w terminach wskazanych w regulaminie. Organizatorzy ostrzegają, iż zgłoszenia przesłane poza wyznaczonymi datami nie będą rozpatrywane z powodów formalnych.
W ramach konkursu 'odLOTTOwe ferie 2025' Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej wspiera realizację zimowych obozów stacjonarnych dla uczniów szkół podstawowych poprzez udzielanie darowizn celowych w wysokości 10 000 lub 17 000 zł (w zależności od wybranej przez beneficjenta opcji) na sfinansowanie kosztów realizacji zajęć podczas ferii zimowych
- czytamy na stronie fundacjalotto.pl.
Harmonogram składania wniosków został podzielony na cztery etapy, dostosowane do poszczególnych województw:
Pierwszy termin: od 2 do 11 stycznia 2025 r. dla województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.
Drugi termin: od 9 do 18 stycznia 2025 r. dla województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
Trzeci termin: od 16 do 25 stycznia 2025 r. dla województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.
Czwarty termin: od 30 stycznia do 8 lutego 2025 r. dla województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.
Obóz może być realizowany wyłącznie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w terminach zgodnych z terminami ferii zimowych ogłoszonych przez MEiN na 2025 rok w każdym województwie
Organizacja obozu musi mieć charakter niekomercyjny (organizator obozu nie może osiągnąć zysku)
- dodano w regulaminie.
Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej. Każdy obóz musi spełniać pewne wymogi
Realizowane w ramach konkursu obozy muszą spełniać szczegółowe wymagania. Każdy z nich ma trwać pięć dni roboczych i oferować co najmniej pięć godzin zajęć dziennie. Forma wypoczynku zakłada charakter stacjonarny, co oznacza brak noclegów. Program powinien składać się z różnorodnych aktywności, takie jak zajęcia sportowe, kulturalne, rekreacyjne czy edukacyjne. Organizatorzy zostali również zobowiązani do zapewnienia jednego ciepłego posiłku każdego dnia. Co więcej, grupa uczestników musi liczyć co najmniej 10 osób, przy czym nie ma górnego limitu.
W każdym dniu zajęć uczestnicy muszą mieć zapewnioną nie mniej niż 1 (jedną) godzinę aktywności ruchowej oraz nie mniej niż 1 (jedną) godzinę zajęć o charakterze manualno-artystycznym, za wyjątkiem dni, kiedy planowana jest wycieczka/atrakcja poza miejscem organizacji zajęć stacjonarnych i trwa ona przez 5 godzin
Zorganizowane zajęcia muszą być zaplanowane w taki sposób, aby wypełnić cały czas pobytu uczestnika na obozie – w planie nie należy uwzględniać tzw. 'czasu wolnego'
- możemy przeczytać na stronie organizatorów konkursu.
Zobacz też: Chciała zarobić na giełdzie. Pomagali jej "doradcy inwestycyjni". Straciła prawie 34 tys. zł
Fundacja oferuje dwa warianty dofinansowania, dostosowane do potrzeb organizatorów. Każdy z nich obejmuje określone kategorie wsparcia.
Wariant podstawowy przewiduje dofinansowanie do kwoty 10 000 złotych i obejmuje takie wydatki jak: wyżywienie uczestników, wynagrodzenia kadry, materiały i żywność do zajęć, ubezpieczenie NNW uczestników oraz kadry, ubezpieczenie OC kadry, a także drobne nagrody w konkursach.
Wariant rozszerzony daje większe możliwości dzięki kwocie do 17 000 złotych. Oprócz wyżej wymienionych kategorii uwzględnia również dodatkowe atrakcje, takie jak wycieczki, wyjścia na basen, lodowisko, do kina, muzeum czy warsztaty zewnętrzne.
Darowizna może zostać przeznaczona wyłącznie na: wyżywienie, wynajem obiektów sportowych, wynagrodzenia kadry, bilety wstępu na atrakcje, materiały niezbędne do prowadzenia zajęć, drobny sprzęt sportowy, transport w ramach dojazdu do obiektów /miejsc odbywania się zajęć i ubezpieczenie NNW uczestników i kadry oraz ubezpieczenie OC kadry
Koszty organizacyjne jak wynagrodzenia kadry, nie mogą stanowić więcej niż 10% kwoty darowizny (czyli 1 000 lub 1 700 zł w zależności od wyboru wariantu)
- informuje Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.