Organizacje studenckie, koła naukowe, a także grupy młodych chcące zawiązać nowe, młodzieżowe struktury samorządowe z woj. mazowieckiego otrzymały granty o łącznej wartości 200 tys. zł w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy.
Młodzi już realizują swoje inicjatywy, które mają zwiększyć zaangażowanie młodzieży w życiu publicznym i promować świadomość obywatelską.
Celem OFF walka z nierównościami w dostępie do edukacji młodych Polaków z mniejszych ośrodków
Operatorem funduszu regrantingowego jest Our Future Foundation (OFF) – organizacja skupiająca studentów i absolwentów najlepszych zagranicznych uniwersytetów, która za cel stawia sobie walkę z nierównościami w dostępie do edukacji młodych Polaków z mniejszych ośrodków. W lipcu 2024 r. Fundacja otworzyła nabór projektów organizacji spełniających regulaminowe wymogi potrzebne do uzyskania dofinansowania.
W ramach programu Mini Granty Fundacja Our Future Foundation przyznała dofinansowanie 15 organizacjom, łącznie na kwotę 200 tys. zł. Wśród beneficjentów znalazły się m.in.: Młodzieżowa Rada w Gminie Łochów, Młodzieżowa Rada Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, NextGen.PM Kozminski Club, Młodzieżowa Rada Miasta Żyrardowa, Młodzieżowa Rada w Gminie Puszcza Mariańska – założona w ramach grantu, oraz Niezależne Zrzeszenie Studentów Politechniki Warszawskiej.
Organizacje mogły składać wnioski w ramach 2. ścieżek
– Cieszymy się, iż program, którego jesteśmy operatorem przyciągnął tyle ciekawych organizacji pełnych młodych ambitnych społeczników. Ogromny potencjał widzimy nie tylko w organizacjach studenckich, ale przede wszystkim w projektach realizowanych przez młodzieżowe samorządy. Są one świetną lekcją demokracji, aktywności obywatelskiej. Te w mniejszych ośrodkach miejskich wypełniają też lukę oferując młodzieży interesujące pole do działania i kształtowania lokalnej społeczności – mówi Kamil Maksymilian Tomkowicz, członek zarządu Our Future Foundation.
Organizacje mogły składać wnioski w ramach dwóch ścieżek: Ścieżka I, skierowana do młodzieżowych rad (rady gmin, powiatów, miast oraz sejmików wojewódzkich), oraz Ścieżka II, dedykowana organizacjom studenckim i kołom naukowym. Każdy projekt wymagał wsparcia patrona – organizacji pozarządowej, która miała za zadanie wspierać beneficjentów w realizacji inicjatyw oraz zarządzaniu środkami.
Beneficjenci programu Mini Granty zyskali też dostęp do szkoleń i wsparcia mentoringowego
– W ramach środków przyznanych nam z programu Mini Granty zrealizowaliśmy cykl szkoleń, które miały na celu pogłębienie wiedzy na temat społeczeństwa obywatelskiego, wolontariatu i korzyści płynących dla młodzieży z członkostwa Polski w UE. Udział w projekcie grantowym był świetną okazją do przekucia naszych pomysłów w rzeczywistość i do zdobycia cennego doświadczenia – powiedział Paweł Żelazny z Koła Badań nad Integracją Polityczno-Ekonomiczną UE.
Oprócz samych środków, beneficjenci programu Mini Granty zyskali także dostęp do szkoleń oraz wsparcia mentoringowego, zapewnianego przez Our Future Foundation. Program wsparcia obejmuje m.in. serię szkoleń wideo „Projektownik”, po której zakończeniu uczestnicy otrzymują certyfikaty potwierdzające zdobyte umiejętności.
Program Mini Granty realizowany w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033
– Dzięki środkom z grantu zrealizowaliśmy wydarzenia towarzyszące Grudniowemu Akademickiemu Przeglądowi Artystycznemu. Przy organizacji samego projektu pracowało około 30 osób. Środki przeznaczyliśmy na organizację wydarzeń, w których studenci mogli rozwinąć i pogłębić swoje zainteresowania artystyczne. Zorganizowaliśmy m.in. warsztaty z improwizacji teatralnej czy warsztaty z malowania koszulek. Dla uczestników była to też świetna okazja do spotkania z wybitnymi ekspertami – mówi Anna Pydyńska z NZS Politechniki Warszawskiej.
Program Mini Granty realizowany jest w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022 – 2033, którego operatorem krajowym jest Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. O dofinansowanie projektów mogą się starać mieszkańcy województw, którzy w momencie przystąpienia do programu mają ukończone 15 lat, natomiast nie przekroczyli jeszcze 29 roku życia.