W tym roku przypada bardzo ważna rocznica dla Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (ZNSSK). 30 lat temu podpisano umowę o przyjaźni między ZNSSK a Związkiem Wypędzonych (BdV) w Turyngii. Dzięki wieloletniej współpracy niemieckie dziedzictwo na Śląsku mogło zostać zachowane i przekazane następnym pokoleniom.
Wieloletnia kooperacja przyniosła wiele pozytywnych osiągnięć w dziedzinie edukacji. Po upadku komunizmu w Polsce i przywróceniu nauki języka niemieckiego w szkołach na Górnym Śląsku, germanistom trudno było efektywnie prowadzić zajęcia. Stanowiło to poważny problem dla przekazywania niemieckiej kultury i tradycji. Z tego powodu przedstawiciele ZNSSK udali się do Erfuhrt i spotkali się z członkami BdV, grupą pedagogów, którzy wywodzili się ze Śląska i Pomorza. Doskonale rozumieli trudną sytuację w systemie edukacji w związku z panującym w państwie systemem totalitarnym. Postanowili więc udzielić ZNSSK dużego wsparcia poprzez ułatwienie nauczycielom w Polsce dostępu do niemieckiego dziedzictwa kulturowego Śląska. W ramach działalności wolontariackiej organizowali szkolenia dla nauczycieli i przesyłali im różne materiały pomocnicze do nauki. Przez lata członkowie BdV angażują się również w przekazywanie wiedzy na temat historii Śląska, zwłaszcza skupiają się na postaci Josepha von Eichendorffa. Organizują również różne wymiany młodzieży i współpracują ze szkołami dwujęzycznymi.
Podczas tegorocznej pielgrzymki Mniejszości Narodowych i Etnicznych na Górę św. Anny dnia 2 czerwca 2024 r. świętowano jubileusz 30-lecia współpracy między Związkiem Wypędzonych w Turyngii a ZNSSK. W wydarzeniu wziął udział Egon Primas, przewodniczący Związku, który powiedział: „Pomoc w pozyskaniu nauczycieli języka niemieckiego, aby ten język na powrót tu umocnić, pomoc przy współtworzeniu dwujęzyczności, to wszystko przysparzało nam wiele radości. Do dnia dzisiejszego pozostajemy w serdecznym kontakcie, zawsze bardzo się cieszę, jak mogę tu przyjechać, spotkać tych serdecznych ludzi, podziwiać krajobraz.”. Przewodniczący ZNSSK, Rafał Bartek, również podkreślił, iż wsparcie umożliwiło kształtowanie dobrej przyszłości i wzmocnienie społeczeństwa mniejszości niemieckiej.
15 sierpnia 2024 r. w Erfurcie w obecności Rafała Bartka i Bernarda Gaidy, byłego wieloletniego przewodniczącego, obecnego pełnomocnika ZNSSK ds. współpracy międzynarodowej i rzecznika AGDM, świętowano zawarcie partnerstwa.