"Nie spodziewałam się, iż te praktyki dadzą mi tyle doświadczeń, to było niesamowite przeżycie!" - mówi jedna z uczennic, która uczestniczyła w praktykach zawodowych Erasmus+ w Grecji. "Praca w innym kraju otworzyła mi oczy na różnice i możliwości w moim zawodzie" - dodaje jeden z logistyków. A Grecja? "Piękno tego kraju i jego kultury zapamiętam na całe życie" - takie głosy można było usłyszeć podczas podsumowania mobilności, która zakończyła się kilka dni temu.
Dwutygodniowe praktyki zawodowe w Grecji, zrealizowane przez uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Głownie w ramach programu Erasmus+ i finansowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), były wyjątkową okazją do rozwijania umiejętności zawodowych oraz doświadczenia pracy w międzynarodowym środowisku. Uczniowie klas technikum mechanicznego i logistycznego przez dwa tygodnie zdobywali cenne doświadczenie, które na pewno zaowocuje w ich przyszłych karierach.
Intensywne dni pracy: mechanicy i logistycy w akcji
Mechanicy uczestniczyli w serwisowaniu maszyn rolniczych, diagnozowali problemy techniczne i pracowali nad projektowaniem elementów w nowoczesnym oprogramowaniu. Każdy dzień był dla nich wyzwaniem, podczas którego musieli indywidualnie wykazać się umiejętnościami technicznymi i współpracą z greckimi specjalistami. Praktyki były nie tylko lekcją zawodu, ale także testem ich znajomości języka angielskiego i okazją do podszlifowania umiejętności komunikacyjnych.
Uczniowie kierunku technik logistyk pracowali nad organizacją pracy magazynowej, zarządzaniem zapasami i optymalizacją procesów logistycznych. Tworzyli raporty, analizowali dane i wprowadzali je do systemów informatycznych greckich firm.
"Każdego dnia stawialiśmy czoła nowym wyzwaniom, ale to właśnie one pozwalały nam na rozwój" - relacjonuje jeden z uczniów.
Grecka kultura i piękno przyrody
Oprócz intensywnej pracy, uczniowie mieli okazję bliżej poznać grecką kulturę i malownicze krajobrazy tego kraju. W trakcie weekendu popłynęli promem na wyspę Skiathos, a kolejnego dnia odwiedzili Meteory - majestatyczne klasztory zawieszone na szczytach skał, które zachwyciły wszystkich uczestników.
Cele mobilności osiągnięte w pełni
"Dzięki współpracy z doświadczonym partnerem, Olympus Education Services, udało nam się osiągnąć wszystkie założone cele projektu. Uczniowie zdobyli cenne umiejętności zawodowe, a przy tej okazji rozwijali kompetencje językowe i społeczne. Dodatkowo, udział uczniów o zmniejszonych szansach edukacyjnych, stanowił ogromną wartość dodaną tego projektu" - podkreśla Elżbieta Kołodziej, koordynatorka projektu i dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Głownie.
Mobilność w Grecji nie tylko umożliwiła uczniom nawiązanie międzynarodowych kontaktów, ale także pozwoliła im zobaczyć, jak wygląda praca w Unii Europejskiej. Wrócili bogatsi o nowe umiejętności, pewniejsi siebie i gotowi na kolejne zawodowe wyzwania.
[tekst i zdjęcia: ZS nr 1 w Głownie]